Budowa domu to ogromne wyzwanie. Wiąże się z nią nie tylko szereg wyzwań związanych z wszelkimi pozwoleniami i załatwianiem spraw urzędowych, ale również planowanie. Odpowiednie przygotowanie się do budowy jest bardzo ważny elementem, dlatego tak wiele osób decyduje się na pomoc profesjonalistów w tej kwestii. Zmuszeni jesteśmy podjąć bardzo wiele ważnych decyzji, które mogą mieć pozytywne lub negatywne skutki w przyszłości. Nie da się jednak zaprzeczyć faktowi, że większość z nas nie ma zawodu budowlańca w małym paluszku i nie rozróżniamy większości materiałów czy wykończeń. Wiąże się to z ciągłym stresem i podenerwowaniem, a goniące nas terminy wcale nie ułatwiają tej sytuacji.

W natłoku tych wszystkich planów i decyzji do podjęcia, w związku z budowaniem domu jednorodzinnego, nie możemy zapomnieć o jego ogrodzeniu! Ogrodzenie terenu daje nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa i komfortu, ale również pewnego rodzaju prywatności. Ułatwi ono również rozplanowanie dodatkowych elementów na tarasie.

Ogrodzenie domu jednorodzinnego- jakie wybrać?

Ogrodzenie domu jednorodzinnego to naprawdę istotna kwestia. Pozwala nam ona dokładnie zaplanować cały teren oraz naocznie ukazuje ile terenu mamy do dyspozycji. Ogradzając dom jednorodzinny zyskujemy również komfort prywatności – mamy pewność, że nikt nie chodzi po naszym ogródku podczas naszej nieobecności. Jak zatem najlepiej ogrodzić dom? W trakcie budowy wystarczająca będzie tania i prosta w montażu siatka. Pozwoli ona nie tylko uniemożliwić chodzenie po naszej działce, ale też ułatwi dalsze planowanie. Nad solidnym ogrodzeniem domu jednorodzinnego możemy zastanowić się nieco dłużej.

Ogrodzenie panelowe

Najłatwiejszym, a jednocześnie najszybszym i najtańszym rozwiązaniem na ogrodzenie domu jednorodzinnego będzie wykonanie ogrodzenia panelowego. Ogrodzenie panelowe to nic innego, jak gotowe elementy, które należy jedynie w odpowiedni sposób ze sobą połączyć. Na rynku mamy wiele rodzajów tego typu ogrodzeń, wykonanych z różnych materiałów. Dostępne są również różne wielkości i wysokości, co zdecydowanie ułatwia nam wybór.

Ogrodzenie panelowe zwykle kojarzyło się nam z surowym betonem lub metalem. Aktualnie jednak na rynku ogrodzeń domków jednorodzinnych jest znacznie więcej, a ogrodzenia panelowe cieszą się ogromną popularnością. Takie płoty wykonane mogą być nie tylko z metalu czy PCV, ale także siatki czy drewna. Fundament pod ogrodzenia panelowe pozwoli na ich zbudowanie nawet na miękkim lub wilgotnym podłożu, a ocynkowane pręty będą odporne na warunki atmosferyczne.

Ogrodzenia palisadowe

Ogrodzenia palisadowe wykonane są z płaskich, metalowych przęseł, które możemy montować poziomo lub pionowo. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest jego uniwersalność. Możemy połączyć go z innymi rozwiązaniami ogrodzenia posesji np. z kamieniem. Takie ogrodzenie domu można również wyposażyć w fundament lub postawić samodzielnie na stalowych kształtownikach.

Ogromną zaletą ogrodzenia palisadowego jest jego wytrzymałość. Dodatkowo takie ogrodzenie domu jednorodzinnego jest właściwie bezobsługowe, ponieważ nie wymaga żadnej pielęgnacji z naszej strony. Warto jedynie zastanowić się czy jest ono wykonane z porządnego materiału, który jest zabezpieczony przed korozją. Zastosowanie takiego ogrodzenia na froncie domu może nadawać mu przemysłowego charakteru, dlatego zalecamy łączenie go przynajmniej z podmurówką.

Ogrodzenie gabionowe

Główną zaletą ogrodzenia gabionowego, której nie mają inne rodzaje ogrodzeń – cisza. Ogrodzenia gabionowe skutecznie odgradzają nas nie tylko przed wzrokiem przechodniów oraz sąsiadów, ale także wygłuszają wszelkie hałasy z otoczenia. Gabionowe murki skutecznie uwolnią nas od ruchu samochodów i stanowią trudną do sforsowania dla hałasu barierę.

Ogrodzenia gabionowe to nic innego jak metalowe koszyki, które są wypełniane różnego rodzaju materiałem. Najpopularniejszy jest oczywiście kamień, który jest też najtańszym rozwiązaniem, ale spotyka się także szklaną stłuczkę lub po prostu ziemię, na której dodatkowo zasadzone są rośliny. Takie ogrodzenie domu jednorodzinnego będzie też dodatkowym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi i doskonale wpasuje się w minimalistyczne oraz nowoczesne rozwiązania na tarasie.

Ogrodzenie łupane

Taki sposób ogrodzenia domu jednorodzinnego spodoba się szczególnie miłośnikom naturalnych rozwiązań. Ogrodzenia łupane dają nam efekt oryginalnego kamienia, niczym ogrodzenia zamkowych twierdz. Jest to niewątpliwie sposób bardzo odporny i trwały, który będzie pasował do każdego stylu domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, faktur i kolorów ogrodzeń łupanych, które pozwolą na stworzenie harmonijnego zakątka lub nowoczesnej wilii.

Główną cechą jest specjalna metoda łupania betonu, która nadaje kamieniom wyjątkowych kształtów. Dzięki temu zyskujemy efekt prawdziwego bloku z kamienia, rodem z średniowiecza! Dodatkowym atutem tego ciekawego stylistycznie rozwiązania jest jego trwałość. Bloki te bowiem są wykonane z betonu wibroprasowanego, który jest niezwykle odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Ogrodzenie łupane często jest łączone z innymi typami ogrodzeń domów jednorodzinnych, aby nadać mu całkiem odmiennego kształtu i stylu.

Ogrodzenie domu jednorodzinnego

Niezależnie od tego na jaki typ ogrodzenia domu jednorodzinnego się zdecydujemy, musimy pamiętać, aby zadbać o jego trwałość i wykonanie. Ogrodzenie domu to element, który powinien zostać z nami bardzo długo, dlatego nie warto na nim przesadnie oszczędzać. Zastanówmy się jakiego efektu oczekujemy i przejrzyjmy propozycje polskich wykonawców. Ważne jest również spotkanie z profesjonalistą, który posiada doświadczenie w tworzeniu ogrodzeń domów jednorodzinnych. Taka osoba nie tylko doradzi jakie ogrodzenie wybrać, ale również będzie wiedziała jakie płot można wykonać na danym terenie.

Ogrodzenie domu jednorodzinnego może być funkcjonalne np. odgradzać nas od hałasów czy wzroku przechodniów, ale to nie znaczy, że nie może być również stylowe. Aktualnie bardzo modne stało się łączenie różnych styli ze sobą i tworzenie całkiem nowych koncepcji. Na rynku znajdziemy wiele kolorów oraz fantów materiałów, które pozwolą nam na stworzenie idealnego ogrodzenia, które będzie stanowić spójną całość z naszym domem.