Chcesz czymś wyróżnić swoją posesję, ale nie masz zupełnie pomysłu jak to zrobić? Pierwszy jej element, który od razu rzuca się przechodniom w oczy to ogrodzenie. A gdyby tak właśnie postawić na jakieś nietypowe ogrodzenie, które z pewnością odróżni Twoją posesję od pozostałych? Pomysłów może być wiele – wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej i zasobności portfela. Wbrew pozorom niektóre rozwiązania nie wymagają od nas tak wielkich nakładów finansowych. Poznaj kilka pomysłów na nietypowy płot. 

Co świadczy o nietypowości ogrodzenia? 

Sposobów na nietypowe ogrodzenie może być mnóstwo. Co świadczy o tym, że można je nazwać właśnie w taki sposób? Istnieje kilka czynników, m.in. nietypowy materiał, kolor, kształt, sposób wykonania, wzór czy faktura. Tak naprawdę jesteśmy w stanie stworzyć takie ogrodzenie, którego nie ma nikt inny w okolicy, dzięki czemu nasz nietypowy płot, zdecydowanie wyróżni się wśród otoczenia innych posesji. Omówmy zatem każde z rozwiązań i zastosowanych innowacji. 

Nietypowe ogrodzenie – kolor

Kolor ma ogromny wpływ na naszą percepcję. Spokojne barwy mogą nas albo uspokajać, albo energetyzować. Z pewnością zastosowanie pewnych kolorów czy ich połączeń, może nas wyróżniać. Dokładnie tak samo bywa z ogrodzeniem. Wyobraźmy sobie sytuację, w której na osiedlu pełnym domów jednorodzinnych, widzimy same drewniane lub metalowe ogrodzenia, dość smutno okalające każdą z posesji. Wśród nich wyłania się piękny, kolorowy płot, który od razu informuje przechodniów, że w tym właśnie domu, mieszkają osoby kreatywne, energetyczne i pełne dobrego humoru. Nietypowość płotu może zatem określać nastawienie właścicieli do świata zewnętrznego, ich predyspozycje oraz chęć ubarwienia nieco szarej rzeczywistości. 

Kolorowy płot można wykonać w najróżniejszych metodach. Może być to jeden kolor, nawiązujący np. do roślinności w ogrodzie lub połączenie różnych barw i stworzenie prawdziwej ogrodzeniowej tęczy. Co możemy malować? Praktycznie każdy rodzaj płotu może być ozdobiony kolorem. Czy to stalowe przęsła, siatka czy drewno – wystarczy odrobina farby, aby nasza posesja się wyróżniała. 

Nietypowe ogrodzenie – materiał

Jeśli nie chcemy wyróżniać się poprzez kolor, bo takie rozwiązanie jest ponad nasze predyspozycje estetyczne, możemy zastosować inny materiał niż większość sąsiadów. Głównie do ogradzania posesji stosuje się stal, beton, drewno, PVC czy drut ocynkowany, dlatego my możemy pokusić się o coś zupełnie innego. Wykorzystajmy więc materiał z recyklingu, np. stare narty, pozyskane z likwidującej wypożyczalni sprzętu narciarskiego czy znalezione w komisach za kilka złotych. Odpowiednio zregenerowane, pomalowane i zabezpieczone, będą zachowywały się lepiej, niż niejeden płot drewniany. Oprócz tego, możemy zastosować np. stare koła od roweru. Jeśli przywrócimy im dawny wygląd, będziemy mogli stworzyć coś naprawdę niepowtarzalnego i to za niewielkie pieniądze. Metoda recyklingu na odzyskiwanie starych elementów i przywracanie im drugiego życia to ostatnio bardzo popularna i ekologiczna praktyka. Warto wykorzystać ją przy tworzeniu własnego ogrodzenia. 

Nietypowe ogrodzenie – faktury i zdobienia

Innym sposobem na nietypowe ogrodzenie jest stworzenie wyjątkowych faktur i zdobień na ogrodzeniu. Jak to zrobić? Jeśli mamy do dyspozycji drewno, możemy wykonać specjalne ornamenty i żłobienia, w dowolnym kształcie i miejscu. Gdy mamy jednak do dyspozycji jedynie siatkę ogrodzeniową, możemy stworzyć z niej wręcz przepiękne obrazy. Poprzycinany drut i fantazyjnie wygięte z niego kształty, stworzą coś niewątpliwie oryginalnego. 

Nietypowe połączenia – kosze gabionowe bez kamieni? 

Rewelacyjnym pomysłem na stworzenie ogrodzenia bardzo oryginalnego, jest zastosowanie koszy gabionowych z innym wypełniaczem niż stosowane zazwyczaj kamienie. Można do tego użyć całkowicie innych elementów, często pochodzących z recyklingu. Należy pamiętać, żeby elementy wypełnienia posiadały większy rozmiar niż oczka siatek, aby nie wypadały one przez otwory. Co zatem możemy zastosować?

Z powodzeniem sprawdzi się pocięte drewno. Mogą to być zarówno małe brykiety o nieregularnych kształtach, jak również skrupulatnie poukładane w gabionach, plastry drewna. Stworzą doskonały efekt, a ich wykonanie nie zajmie zbyt dużo czasu. Oprócz drewna, w gabionach możemy umieścić również bryły przetopionego kolorowego szkła, który stworzy efekt prawdziwej rzeźby! Jeśli jednak to dla Ciebie zbyt wiele pracy, możesz w zamian za to zastosować zgniecione kolorowe butelki z tworzywa sztucznego. Staną się one wspaniałym wypełnieniem, a same butelki zyskają drugie życie. Co więcej, takie butelki plastikowe rozkładają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat, dlatego nie musimy martwić się o ich krótką żywotność. Pamiętajmy jednak, aby pozbyć się najpierw korków, zanim wypełnimy kosze butelkami. 

A gdyby tak wypełnić kosze gabionowe sztuczną roślinnością? Nie będziemy musieli martwić się o to, że rośliny szybko padną, a efekt będzie powalający! Stworzysz dzięki temu prawdziwą egzotyczną atmosferę wokół własnego domu! 

Jeśli chodzi o nietypowe ogrodzenie, gabiony sprawdzą się również w tradycyjnym stylu, lecz z trochę innym połączeniem. Otóż możemy zastosować je wraz z podmurówką betonową. Taka hybryda świetnie pasuje do domów nowoczesnych, utrzymanych raczej w miejskim stylu. 

Odbiegając nieco od tematu gabionów, warto wykorzystać także inne, dość nietypowe zestawienia materiałów i faktur. Świetnie wyglądać będzie płot, który w niektórych miejscach będzie pełny, w innych zaś ażurowy. Wówczas możemy dopasować panele ogrodzeniowe tak, aby zapewnić sobie maksimum prywatności dokładnie tam, gdzie tego chcemy. 

Nietypowy płot z żywych roślin

Jeśli nie chcesz całkowicie odgradzać własnej posesji, możesz zastosować niską podmurówkę betonową i połączyć ją z żywymi roślinami. Wyższe nasadzenia dadzą efekt wyrastania z betonu – to całkowicie innowacyjne i niezwykle piękne rozwiązanie. Warto je rozważyć nie tylko w połączeniu z betonem czy stalą, ale także m.in. ogrodzeniem panelowym, które zapewni bezpieczeństwo, a jednocześnie utworzy doskonałe tło dla roślin.