Rośliny posadzone przy ogrodzeniu mogą pełnić różne funkcje. Oprócz tych ważnych dla samych mieszkańców posesji, jak osłona przed kurzem od ulicy, czy zwiększenie prywatności, oddziałują też na postrzeganie samego ogrodzenia. Mogą je skutecznie zasłonić lub podkreślić jego piękno. Aby tak się stało, trzeba wiedzieć co posadzić wzdłuż ogrodzenia, by osiągnąć zamierzony efekt.

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia ozdobnego?

Jeśli ogrodzenie ma elementy ozdobne lub jego wybór był podyktowany chęcią zaakcentowania charakteru posesji, nie ma sensu płotu zasłaniać. Zastanawiając się co posadzić wzdłuż ogrodzenia, trzeba wziąć pod uwagę jego wysokość i tak dobrać rośliny, aby go nie zdominowały i za bardzo nie przesłoniły. Przykładowo ozdobne przęsła będą doskonale wyeksponowane, jeśli wzdłuż nich posadzone zostaną pojedyncze drzewka lub krzewy na wysokim pniu, czy formowane na bonsai. Jeśli natomiast w celu podkreślenia folkloru postawi się na przykład biały płot sztachetowy, który ma dodawać charakteru całej posesji, pięknie zaprezentują się przy nim tradycyjne słoneczniki czy malwy. Jak widać, różne typy ogrodzenia wymagają indywidualnego podejścia co do nasadzeń. Zanim jednak podejmie się decyzję o tym, co posadzić wzdłuż ogrodzenia warto wziąć też pod uwagę jakość gleby i fakt, że mogła ona zostać wyjałowiona przy stawianiu płotu. Przed sadzeniem trzeba ten czynnik uwzględnić i postarać się o odpowiednie użyźnienie gleby.

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia z siatki?

Jeśli marzy się komuś dużo roślinności wokół domu i zamiast widoku ogrodzenia otaczającego posesję chce się widzieć kwiatowe, czy zielone ściany, lub szpalery drzewek zasłaniających płot, dobrym i tanim rozwiązaniem na zabezpieczenie posesji będzie tradycyjna i tania siatka ogrodzeniowa. Nie ma sensu inwestować w drogie przęsła jeśli mają zostać i tak przykryte. Bez względu na to, czy wybierze się tradycyjną siatkę ogrodową, czy siatkę leśną z nierównomiernym zagęszczeniem oczek, trzeba wiedzieć co posadzić wzdłuż ogrodzenia z siatki, aby wyglądało ono efektownie. Jeśli chce się skutecznie przykryć siatkę, najlepiej zdecydować się na pnącza, które ją oplotą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na te należące do roślin wieloletnich trzeba będzie długo czekać, aby w pełni zasłoniły ogrodzenie. Warto przy tym wybierać takie gatunki, które bez względu na porę roku pozostaną zielone. Przykładem takiej rośliny jest mrozoodporny bluszcz, który nie zrzuca liści na zimę. Problemem może być jego powolny wzrost. W pierwszym roku urośnie jedynie około 40 cm. Potem ten wzrost nieco przyspiesza, ale i tak trzeba czekać parę lat, aby cieszyć się piękną zieloną ścianą. Dobrym rozwiązaniem może być dosadzenie winobluszczu, który uatrakcyjni ogrodzenie barwami, ponieważ zmienia kolor liści jesienią i rośnie znacznie szybciej niż bluszcz. Gubi niestety liście na zimę, ale wtedy zawsze pozostaje nieco zielonego tła przykrywającego siatkę w postaci bluszczu. Jeśli jednak ktoś nie chce czekać i zastanawia się co posadzić wzdłuż ogrodzenia z siatki, aby szybko zobaczyć efekt, trzeba postawić na rośliny jednoroczne, które jednak przyjdzie sadzić od nowa co roku. Jest to jednak dobry wybór wtedy, gdy płot jest stary i może wymagać malowania, czy innych zabiegów renowacyjnych.

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenie panelowe jest nowoczesne i na tyle atrakcyjne, że nie trzeba spieszyć się z zakrywaniem go, chyba że mieszkańcy posesji zapragną więcej prywatności. Na pytanie co posadzić wzdłuż ogrodzenia panelowego odpowiedzi może być wiele, ponieważ ten typ płotu znakomicie komponuje się z każdą roślinnością i może być dobrym stelażem dla najróżniejszych roślin. Nie trzeba się obawiać ciężaru, czy naporu roślin, ponieważ solidna stalowa konstrukcja, mimo że sprawia wrażenie lekkiej, jest bardzo wytrzymała i niepodatna na odkształcenia. Oto kilka propozycji:

- iglaki

Iglaki, takie jak tuje, jałowce czy cisy lub modrzewie posadzone wzdłuż ogrodzenia panelowego w odpowiednich odstępach, kiedy się rozrosną, stworzą piękną zieloną zasłonę zapewniającą mieszkańcom więcej prywatności. Z niektórymi roślinami trzeba jednak uważać, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Przykładowo cis jest trujący i może stanowić zagrożenie dla małych dzieci i domowych pupili.

- żywopłot liściasty

Interesująco wygląda na płocie panelowym liściasty żywopłot posadzony wzdłuż ogrodzenia. Nadają się do tego celu różne gatunki takie jak berberys, który o różnych porach roku będzie wyglądał inaczej, czy laurowiśnia posiadająca piękne liście z połyskiem, a wiosną efektowne kwiaty. Można też posadzić popularny bukszpan, który da się pięknie ukształtować, ostrokrzew, czy ligustr, który rośnie szybko, a do tego jest bardzo dekoracyjny.

- pnącza

Wszelkie pnącza są idealne do nasadzeń wzdłuż ogrodzenia panelowego. Wszystko to, o czym wspomniano powyżej, w akapicie mówiącym o tym, co posadzić przy ogrodzeniu z siatki da się również zastosować przy ogrodzeniu panelowym. Tutaj jednak bluszcz będzie mógł sobie spokojnie wzrastać, gdyż nowoczesny charakter płotu panelowego nie będzie niekorzystnie wpływał na estetykę całej posesji, jak wysłużona siatka. Jeśli jednak ktoś pragnie prywatności i chce szybkiego efektu, również można posadzić wzdłuż ogrodzenia pnącza jednoroczne, takie jak powojnik, fasola wielokwiatowa, czy groszek pachnący. Dobrze zaprezentuje się też ozdobna dynia, czy nasturcja ogrodowa. Jeśli jednak marzy się o tym, aby tę prywatność zyskać na dłużej, rośliny wieloletnie będą lepszym wyborem, szczególnie że płot panelowy może przetrwać wiele lat w nienagannym stanie i nie trzeba obawiać się, że ogrodzenie będzie wymagało konserwacji i rośliny na tym ucierpią.

Jeśli dobrze zaplanuje się co posadzić wzdłuż ogrodzenia, natura odpłaci piękną roślinnością i zyska na tym nie tylko sam płot, ale i cała posesja, a przede wszystkim jej mieszkańcy. Ważne, aby wybierać takie rośliny, które pomogą osiągnąć zamierzony cel, czyli wyeksponować piękno ogrodzenia, lub zasłonić mało estetyczny stary płot, lub taki, którego ażurowy charakter nie dawał mieszkańcom wystarczającej dawki prywatności.