Wyobrażając sobie swój własny płot chcesz, aby posiadał kilka najważniejszych dla Ciebie funkcji. Z pewnością ma chronić posesję przed niechcianymi gośćmi, osłaniać przed wiatrem, ale nie zabierać słońca i oczywiście zapewniać bezpieczeństwo osób i zwierząt przebywających w domu oraz poza nim. Jednocześnie ogrodzenie powinno być też po prostu estetyczne i pasujące do stylu domu. Które z propozycji spełni te oczekiwania - ogrodzenie z kamienia czy może ogrodzenie panelowe? Na to pytanie odpowiemy sobie w tym artykule. 

Ogrodzenie z kamienia czy ogrodzenie panelowe - wady i zalety obu rozwiązań

Aby dokonać odpowiedniego wyboru warto zastanowić się zarówno nad zaletami, jak i mankamentami obu rozwiązań. Bowiem może okazać się, że jedno z nich nie spełnia już na początku naszych oczekiwań, ponieważ stanowi problem ze zgromadzeniem i przechowywaniem materiału. 

OGRODZENIE Z KAMIENIA

Ogrodzenie z kamienia posiada kilka bardzo istotnych zalet. Przede wszystkim ten kruszec nie ulega korozji. Szczególnie ogrodzenie z kamienia polnego jest odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu płot z niego zrobiony będzie nie tylko solidny, ale także trwały. Dodatkową jego zaletą jest brak potrzeby impregnacji - zaoszczędzisz więc nie tylko czas, ale także pieniądze. 

Istotą kamienia jest jego nieregularny kształt. Prawdopodobnie nigdy nie znajdziesz dwóch identycznych względem siebie kamieni. To jest najlepsza zaleta tego ogrodzenia. Tworzy on trójwymiarowy, niezwykle ciekawy w swojej prostocie prawdziwy obraz na tle ogrodu. Dodatkowo kamień idealnie wpisuje się w architekturę tego miejsca, dzięki temu całość jest spójna i wyrazista. 

Ostateczną zaletą tego rozwiązania jest możliwość znalezienia samodzielnie kruszca, w tym przypadku kamienia polnego. To duża oszczędność i dlatego wiele osób korzysta z tego przywileju. Niestety trzeba się przy tym mocno natrudzić, aby zgromadzić odpowiednią liczbę kamieni na płot. 

Oczywiście to rozwiązanie nie jest bez wad. Niestety ma ich dość sporo, a wszystko zaczyna się właśnie podczas szukania materiału. Nie jest łatwo znaleźć go aż tyle, natomiast późniejszym problemem jest również kwestia jego przewiezienia i przechowywania do momentu budowy płotu. 

Dodatkowo sama budowa zajmuje sporo czasu i potrzeba do niej umiejętności murarskich. Ułożenie kamienia w betonie to wyzwanie dla prawdziwych majsterkowiczów. Potrzeba mnóstwo czasu i wysiłku, aby samodzielnie zbudować taki płot. 

Mimo dużych chęci, niestety w szczelinach kamieni tworzą się dylatacje. Przez takie szczeliny łatwo jest zajrzeć do środka posesji. Z drugiej strony płot z kamienia ogranicza także dostęp roślin do światła słonecznego i powoduje zahamowanie ich wzrostu. Nie jest to więc odpowiednie rozwiązanie dla osób, które pasjonują się pielęgnacją i uprawą roślin na własnej posesji.

Pamiętajmy więc, iż aby zaoszczędzić na budowie płotu kamiennego, należy posiadać pewne umiejętności i kilka podstawowych wskazówek, które pomogą uniknąć błędu przy jego tworzeniu. 

OGRODZENIE PANELOWE

Ogrodzenie panelowe nie wymaga aż takiej wiedzy. Wystarczy utwardzić słupki w podłożu za pomocą betonu i po stabilizacji dołączać do nich panele. Są one wykonane z metalu ocynkowanego, dlatego są odporne na warunki atmosferyczne i bardzo łatwo utrzymać je w ogólnej czystości. Praktycznie nie potrzeba do tego żadnego wysiłku. Płot panelowy nadaje się do wszelkiego rodzaju posesji, zarówno prywatnych, jak i przemysłowych - idealnie wpisuje się w koncepcje ogrodów, parków i innych przestrzeni publicznych. 

Jego dużym atutem jest możliwość dobierania pojedynczych paneli i tworzenia z nich konstrukcji w wielu kształtach. Doskonale sprawdzi się na terenach wymagających, np. pochyłych. Stabilizacja słupków na różnych wysokościach da możliwość schodkowego ustawienia płotu i osiągnięcia maksimum zadowolenia z jego wyglądu. 

Gdzie sprawdzi się ogrodzenie z kamienia?

Ogrodzenie z kamienia sprawdzi się na posesjach, których właściciele chcą odgrodzić się całkowicie od sąsiadów. Ponadto to rozwiązanie będzie doskonałe, jeśli zaplanujesz je dużo wcześniej i znacznie szybciej zaczniesz gromadzić materiał. Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności murarskie, nie powinno być problemu z budową ogrodzenia kamiennego. Pamiętaj też, że jeśli zależy Ci na czasie, to rozwiązanie może nie przypaść Ci do gustu, bowiem budowa ogrodzenia z kamienia polnego zajmuje dość dużo czasu. Poza tym najlepiej takie ogrodzenie budować wiosną i latem, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają takim pracom. 

Gdzie sprawdzi się ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe natomiast powstaje szybko - dla osób którym zależy na czasie, rekomendujemy to rozwiązanie. Jeśli chcesz mieć estetyczny, solidny i idealnie wpisujący się w krajobraz płot, takie ogrodzenie doskonale wypełni Twoją wizję. Pamiętaj, że możesz postawić je samodzielnie - nie jesteś wówczas od nikogo zależny. Nie ma w tym żadnej trudności - wystarczy przeczytać kilka wskazówek i dobrze zmierzyć odległości. Wówczas ogrodzenie będzie zbudowane doskonale!