Montaż ogrodzenia na pochyłym terenie to duże wyzwanie, ponieważ należy zadbać jednocześnie o stabilną konstrukcję, jak i odpowiednią estetykę. Idealną opcją dla zabezpieczenia terenu z naturalnym spadkiem – jest ogrodzenie panelowe na skarpie. Tego typu rozwiązanie jest bardzo uniwersalne i doskonale sprawdzi się zarówno na posesji w mieście, jak i jako ogrodzenie działki na terenach podgórskich czy leśnych. O czym warto pamiętać decydując się na tego typu ogrodzenie?

Czy można zamontować ogrodzenie panelowe na skarpie?

Dom czy osiedle na wzniesieniu albo działka na zboczu góry – z pewnością gwarantuje malowniczy widok oraz możliwość atrakcyjnej aranżacji architektonicznej nieruchomości. Dla właściwego zabezpieczenia terenu, konieczne jest zamontowanie w granicach własności ogrodzenia, którego zadaniem jest m. in. ochrona nieruchomości przed wtargnięciem nieuprawnionych osób lub dzikich zwierząt. W przypadku pochyłego terenu, kłopotem może jednak okazać się estetyczna zabudowa spełniającego swoje podstawowe funkcje ogrodzenia. Jednym z najlepszych sposobów rozwiązania tego problemu, jest zastosowanie sprawdzonego systemu, jakim jest ogrodzenie panelowe na skarpie.

Montaż ogrodzenia na płaskim terenie nie nastręcza większych trudności i często nie wymaga potrzeby zaangażowania specjalistycznej firmy budowlanej. Wszelkie pochyłości terenu w trakcie grodzenia posesji, rodzą konieczność korzystania z fachowej wiedzy i doświadczenia. Niwelacja terenu często bywa niemożliwa albo wiąże się z bardzo dużymi kosztami, dlatego warto postawić na uniwersalne ogrodzenie panelowe. Płot wykonany z paneli systemowych, pozwala na sprawne i szybkie ogrodzenie prywatnej posesji – bez względu na kąt nachylenia zbocza oraz charakterystykę ukształtowania terenu.

Montaż ogrodzenia panelowego na skarpie

Stopień nachylenia terenu determinuje sposób, w jaki wykonany zostanie zamontowane ogrodzenie panelowe na skarpie. W przypadku, kiedy nachylenie podłoża nie jest zbyt strome, to można zdecydować się na montaż ogrodzenia  – równolegle do ukształtowania zbocza. W ten sposób powstanie płot o łagodnie opadającej linii. Liniowy montaż ogrodzenia panelowego stosowany jest zazwyczaj do skarpy, której kąt nachylenia nie przekracza ok. 24 stopni. Ogrodzenie montowane tą techniką, wymaga indywidualnego dopasowania poszczególnych przęseł do kąta nachylenia podłoża. Montaż słupków ogrodzeniowych wykonuje się tradycyjną metodą – z zachowaniem równych odstępów.

Inną metodą zabudowy płotu panelowego jest montaż kaskadowy, zwany także schodkowym. Zwykle stosuje się go w przypadku grodzenia terenu o dużej pochyłości, ale z powodzeniem można również montować ogrodzenia panelowe na skarpie o niewielkim stopniu nachylenia. Kaskadowy rodzaj montażu jest bardziej wymagający i czasochłonny, ale gwarantuje lepsze dopasowanie ogrodzenia do specyfiki terenu. Montaż schodkowy sprawia, że ogrodzenie  na skarpie prezentuje się niezwykle efektownie i estetycznie. W przypadku kaskadowego mocowania ogrodzenia, warto zastosować betonową podmurówkę, którą można wykonać we własnym zakresie bądź wykorzystać do tego specjalne prefabrykowane elementy. Wybranie prefabrykatów, pozwala na realizację inwestycji związanej z ogradzaniem nieruchomości niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Ogrodzenie panelowe na skarpie – przydatne wskazówki

Ogrodzenie panelowe na skarpie jest wymagającym technicznie zadaniem, dlatego w celu uniknięcia ewentualnych problemów z późniejszą eksploatacją, warto kierować się przydatnymi wskazówkami. Jednym z ważniejszych czynników dla stabilnego osadzenia ogrodzenia, jest sprawdzenie jakości podłoża pod kątem zwartości i tendencji do uplastyczniania gruntu. Zaniedbania i zaniechania w tym obszarze – mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji związanych z uszkodzeniem płotu oraz kosztowną naprawą.

W przypadku gruntów rodzimych problem ten występuję rzadko, natomiast szczególną uwagę należy zwrócić na skarpy nasypowe. Tego typu zbocza mogą charakteryzować się tendencją do osuwania albo osiadania gruntu – ze względu na naturalną mechanikę gruntu, jak i ryzyko uplastycznia pod wpływem opadów. W celu wzmocnienia struktury podłoża i/lub jego właściwości wodoprzepuszczalnych, warto uzbroić grunt np. geosiatką czy geokratą, która podwyższa stateczność zbocza. Profesjonalne wzmocnienie podłoża w obrębie prac grodzących, to pewność, że ogrodzenie będzie przez cały czas stabilne i odporne na działanie różnych sił przyrody (deszcz, wiatr). Zaletą systemowego płotu panelowego jest m. in. jego niewielka waga, dzięki czemu siły nacisku na grunt nie są zbyt duże.

Dla uzyskania pożądanej sztywności i stabilności ogrodzenia, na potrzeby osadzania słupków i betonowania – należy wykonać otwory o głębokości ok. 100 cm i średnicy ok. 30 cm. Zastosowanie podmurówki nie tylko dodatkowo stabilizuje konstrukcję, ale także sprawia, że ogrodzenie panelowe staje się bardziej funkcjonalne i  estetyczne. Podmurówka stanowi barierę przed wtargnięciem na teren posesji dzikich zwierząt oraz ułatwia koszenie i właściwą pielęgnację trawnika.

Podczas planowania montażu ogrodzenia panelowego na skarpie, warto zniwelować i podrównać podłoże w obrębie wjazdu (bramy) oraz wejścia (furtki). Jeśli użytkownikowi nieruchomości zależy na najlepszym wyglądzie płotu, powinien zdecydować się na ogrodzenie  montowane metodą kaskadową. Równomierne obniżanie każdego kolejnego przęsła o taką sama wysokość – przekłada się na bardzo atrakcyjny wygląd całego ogrodzenia. Istotnym czynnikiem estetycznego wyglądu każdego rodzaju ogrodzenia – jest precyzyjny i fachowy montaż. Jeśli chodzi o montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie, to warto powierzyć realizację inwestycji profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt budowlany. Właściwe wykonawstwo - to również gwarancja długotrwałego i bezproblemowego użytkowania płotu.