Płot to doskonały sposób na wyznaczenie granic własnej działki oraz zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. Nie każdy rodzaj ogrodzenia zapewnia jednak maksimum prywatności. Jeśli szukasz ogrodzenia, które spełnia w sobie wszystkie najważniejsze funkcje, jego znalezienie może nie być łatwe. Na szczęście z pomocą przychodzi mata na ogrodzenie, która rozwiąże Twój problem estetycznego płotu, połączonego z prywatnością na własnej działce. Czy mata w praktyce rzeczywiście ma tak uniwersalne zastosowanie? Jaka mata na ogrodzenie sprawdzi się u Ciebie i jak należy montować jej poszczególne rodzaje? O tym wszystkim przeczytasz w artykule. 

Mata na ogrodzenie – zalety

Pomyślisz pewnie, że nie każdy gustuje w tego typu dodatkach do ogrodzenia. Oczywiście, warto jednak pomyśleć nad niestandardowymi rozwiązaniami, które jednocześnie wprowadzają w nasze życie odrobinę więcej komfortu. W przypadku maty jest to nie odrobina, a cała lawina udogodnień, które pozwalają nam osiągnąć maksimum prywatności.

Powinniśmy na własnej posesji czuć się przecież dobrze i komfortowo. Chcemy móc się swobodnie opalać na słońcu, urządzać spotkania towarzyskie przy grillu, kąpać się w basenie czy bawić z dziećmi na trawie. Jeśli nie mamy w tym czasie prywatności, cały czas z tyłu głowy pojawia nam się myśl, że pewnie teraz sąsiedzi patrzą lub słyszą co robimy. I być może mamy za płotem fantastycznych i przemiłych sąsiadów, to jednak pewne sprawy chcemy zachować w granicach naszej posesji.

Ogrodzenia pełne nie są ostatnio dość popularne. Stawiamy na nowoczesność, minimalizm, estetykę, odpowiednie nasłonecznienie terenu i dostateczny przepływ powietrza. Mimo, że obcujemy z własną działką, chcemy czuć się nieograniczeni w tej przestrzeni. Właśnie dlatego wybieramy raczej ogrodzenia ażurowe, które posiadają przerwy i otwory. Nie dla wszystkich jednak jest to dostatecznie idealne rozwiązanie. Czegoś nam brakuje. Przez przerwy i otwory w ogrodzeniu, nie możemy osiągnąć wystarczającego poziomu prywatności, dlatego staramy się wyjść z sytuacji nieco inaczej.

Mata na ogrodzenie posiada mnóstwo zalet, których na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy. Zastanówmy się, o czym mowa, oprócz osłony przed wzrokiem sąsiadów?

  • Przede wszystkim mata na ogrodzenie chroni osoby przebywające na posesji, przed niekorzystnym wpływem wielu czynników atmosferycznych. Z powodzeniem osłania nas przed wiatrem, zacinającym deszczem czy śniegiem.
  • Poprawia szczelność płotu, dzięki czemu zanieczyszczenia z zewnątrz działki, nie przedostają się na jej powierzchnię. To ważne w szczególności wtedy, kiedy mamy do czynienia z bliskością budowy, drogi czy pól uprawnych.
  • Chroni nas przed zgiełkiem miasta i nadmiernym hałasem, spowodowanym m.in. bliskością często uczęszczanej drogi.
  • Dzięki macie możemy zakryć niekorzystny widok mniej atrakcyjnego terenu poza naszą posesją, np. zaniedbany ogród sąsiada.
  • Zapobiega uciekaniu pupila poza teren posesji. Taka mata jest świetnym rozwiązaniem, kiedy psiak jest mały, a przerwy w ogrodzeniu dość duże. Jesteśmy więc pewni nie tylko tego, że zwierzę nie ucieknie, ale także tego, że nie zaklinuje się w szczelinie płotu.
  • Mata ochroni też działkę przed nadmiernym nasłonecznieniem, które w okresie letnim może być bardzo uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale także dla posadzonych na działce roślin.

Jaka mata na ogrodzenie?

Rodzajów mat jest sporo. Różnią się nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale często także rodzajem montażu. Wśród najchętniej kupowanych rodzajów są:

- maty wiklinowe,

- maty bambusowe,

- maty PVC w formie przesłony,

- maty technorattanowe.

Mata wiklinowa zazwyczaj jest skomponowana w postaci plecionej wikliny. Wiele osób kupuje ją nie tylko na ogrodzenia, ale także jako osłonę tarasu czy balkonu w bloku. W końcu niezależnie od miejsca zamieszkania, chcemy osiągnąć maksymalną prywatność. Aby przedłużyć jej trwałość, można pokryć ją specjalnym impregnatem, który doda macie również wybranego koloru. 

Maty bambusowe są znacznie trwalsze niż wiklina i tworzy wyjątkowy klimat aranżacji. Jeśli więc dom utrzymany jest w stylu rustykalnym lub boho, bambus na ogrodzeniu sprawdzi się idealnie.

Wiele osób korzysta także z technorattanu, który jest syntetyczną imitacją rattanu. Cechuje się on znacznie większą wytrzymałością na uszkodzenia i odpornością na czynniki atmosferyczne. Technorattan również wygląda doskonale. Posiada bardzo estetyczne wykończenie, dzięki któremu ogrodzenie wygląda elegancko i gustownie.

Mata na ogrodzenie panelowe

Postawienie ogrodzenia nie zawsze musi być trudnym wyzwaniem, o jakim często myślimy. Świetnym przykładem jest ogrodzenie panelowe, którego montaż jest banalnie prosty. Ogrodzenie to jest niezwykle trwałe, wytrzymałe, estetyczne, a przede wszystkim korzystne cenowo. Wykonane jest ze stali ocynkowanej, która dodatkowo jest pomalowana proszkowo. Zapewnia to doskonałą powłokę antykorozyjną, która chroni konstrukcję przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki temu wiemy, że nasze ogrodzenie panelowe jest doskonale ochronione, a jego żywotność jest imponująca.

Mata PVC to delikatna, lecz bardzo wytrzymała siatka, która spełnia wszystkie funkcje dobrej osłony. Jest niezwykle łatwa w montażu, dlatego możemy założyć ją na ogrodzenie w każdej chwili. Mata na ogrodzenie wykonana z tworzywa sztucznego nie jest narażona na wszystkie te czynniki zewnętrzne, które są szkodliwe dla mat wykonanych z naturalnego materiału, takiego jak wiklina czy bambus. Dzięki temu jest zdecydowanie bardziej uniwersalna. Możemy ją zatem wykorzystać nie tylko jako przesłonę ogrodzeniową, ale także osłonić balkon czy taras w bloku.

Dzięki temu popularnemu połączeniu, jakim jest ogrodzenie panelowe i mata ogrodzeniowa wykonana z tworzywa PVC, zyskujemy całkowicie uniwersalne rozwiązanie, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Ze względu na to, że ogrodzenie panelowe doskonale nasłonecznia teren, nie musimy martwić się o wzrost roślin. Jednocześnie za pomocą przesłony, możemy zakryć ogrodzenie w tych miejscach, w których jest nam to potrzebne.