Obecnie postawienie stabilnego i trwałego ogrodzenia na płaskim terenie może być łatwe i szybkie. Problemy pojawiają się wtedy, gdy teren jest bardziej wymagający, niestabilny lub wyraźnie pochyły. Wiele osób chcących ogrodzić swoje domostwa zastanawia się, czy ogrodzenie ze spadkiem terenu jest w ogóle możliwe. A jeśli tak, czy może być nim płot inny niż ten z siatki, którą łatwo można przyciąć w zależności od potrzeb. Zobaczcie, jakie są możliwości ogrodzenia działki na nierównym i trudnym terenie.

Ogrodzenie ze spadkiem terenu – od czego zacząć?

Budowa ogrodzenia ze spadkiem terenu szczególnie na niestabilnym gruncie musi być dobrze rozplanowana i poprzedzona dokładnymi pomiarami i badaniem gruntu. Najlepiej powierzyć to zadanie wykwalifikowanej ekipie, która przy pomocy specjalistycznego sprzętu będzie w stanie ocenić jakie ogrodzenie da się postawić i z jakiej metody skorzystać. Dotyczy to szczególnie terenów z dużym spadkiem, gdzie absolutnie kluczowym zadaniem są dokładne pomiary, do których nie używa się zwykłej miary, lecz niwelatora. Fachowcy dysponują także często specjalistycznym oprogramowaniem, za pomocą którego uwzględniając nierówności terenu, potrafią rozrysować planowane ogrodzenie, aby zobaczyć, jak zaprezentuje się efekt finalny. Samo nachylenie terenu to jednak często niejedyny problem takich działek. Jeśli grunt jest niestabilny, konieczne jest zbadanie geologiczne terenu i ustalenie, czy skarpa jest podatna na osunięcia. Takie informacje przekazuje się ekipie zajmującej się konstrukcją ogrodzenia. Zdarza się, że czasem konieczne jest wykonanie drenażu, który w przyszłości zapobiegnie nasiąkaniu podmurówki wodą. Sytuacja może wydawać się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy ogrodzenie ze spadkiem terenu ma na pochyłym fragmencie zawierać bramę wjazdową. Są jednak na to sposoby, które będą w stanie zastosować specjaliści, gwarantując bezpieczny wjazd i stabilne trwałe ogrodzenie na długie lata.

Ogrodzenie ze spadkiem terenu – poznaj 3 metody grodzenia

Sposób montażu ogrodzenia ze spadkiem terenu nie zawsze jest taki sam. Po wykonaniu dokładnych pomiarów i ocenie gruntowej podejmuje się decyzję o sposobie grodzenia. Może on mieć postać jednej z 3 stosowanych obecnie metod. Oto one:

- wyrównanie górnego poziomu

Ta metoda polega na budowaniu ogrodzenia w taki sposób, aby w jego górnej linii zachować poziom. Wymaga dobierania różnej wielkości przęseł, często ukośnych lub przycinania w określony sposób siatki. Czasami nierówności niweluje się odpowiednią podmurówką betonową. Ten sposób wykorzystuje się głównie do budowania ogrodzenia frontowego.

- skos równoległy do pochyłości gruntu

Za pomocą tej metody ogrodzenia stawia się zgodnie z linią nachylenia działki, co oznacza, że u góry ogrodzenia powstaje linia biegnąca pod kątem równolegle do pochyłości gruntu. W ten sposób najczęściej buduje się ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej.

- montaż schodkowy

Jest to metoda polegająca na kaskadowej budowie płotu. Świetnie nadaje się do jej zastosowania ogrodzenie panelowe. Polega ona na tym, że ogrodzenie dzieli się na odcinki, w przypadku płotu panelowego odpowiadające szerokości paneli. Każdy odcinek obniża się o odpowiednią wartość, tworząc tzw. schodki. To obecnie najczęściej wybierana metoda i najbardziej atrakcyjna wizualnie. Można w taki sposób budować ogrodzenie ze spadkiem terenu nawet bardzo stromego. Konieczne jest jednak wtedy zastosowanie krótszych niż zwykle przęseł.

Jakie typy płotu nadają się na ogrodzenie ze spadkiem terenu?

Chociaż niektórzy myślą, że na pochyłym terenie możliwe jest jedynie postawienia ogrodzenia z siatki, tych możliwości jest obecnie o wiele więcej. Nowe technologie, które zaowocowały produkcją gotowych paneli ogrodzeniowych z metalu, czy betonowych przęseł prefabrykowanych, przyczyniły się do tego, że ogrodzenie ze spadkiem terenu można postawić szybciej niż kiedyś i będzie ono atrakcyjne wizualnie. Oto przykładowe rodzaje ogrodzeń, które da się zbudować na pochyłym terenie:

- ogrodzenie panelowe z podmurówką

Mimo że ogrodzenie panelowe podmurówki nie wymaga, na pochyłym terenie, a szczególnie niestabilnym jest ona zalecana, jeśli płot ma przetrwać długie lata, zachowując przy tym stabilność. Dobrze zakotwione słupki i stabilna podmurówka dadzą doskonale wsparcie lekkim panelom metalowym, których nie pokona nawet największa wichura.

- ogrodzenie z pustaków łupanych lub kamiennych bloczków

Najczęściej wykorzystuje się jedne i drugie do budowania solidnych słupków ogrodzeniowych i podmurówki. Całość wypełnia się lekkimi przęsłami ażurowymi wykonanymi ze stali lub aluminium. Mogą być one w formie pionowych prętów lub poziomych szczebli, czy żaluzji. Takie połączenie montowane schodkowo może stworzyć ogrodzenie posiadające duże walory wizualne.

- ogrodzenie drewniane na betonowej podmurówce

Ogrodzenie drewniane dobrze zaprezentuje się szczególnie na terenach pochyłych w górach, gdzie dominuje drewniane budownictwo. Aby płot był trwalszy i nie wymagał okresowej impregnacji, zamiast naturalnego drewna można do tego celu wykorzystać drewno polimerowe, które żadnej konserwacji nie wymaga. Pięknie zaprezentuje się takie ogrodzenie na betonowej lub stylizowanej na kamienną podmurówce i wsparte na takich samych słupkach. Drewno w formie płyt, pionowych lub poziomych sztachet czy żaluzji będzie stanowić jedynie wypełnienie.

Powyższe przykłady pokazują, że wykonanie ogrodzenia ze spadkiem terenu nie tylko jest możliwe, ale może być prawdziwą ozdobą posesji i trwałym jej zabezpieczeniem. Ważne jedynie jest to, aby przed jego postawieniem przeprowadzić badanie terenu oraz do jego budowy zatrudnić doświadczoną ekipę, która nie tylko doradzi odpowiedni typ płotu i sposób jego zamontowania, ale też wykona go szybko i sprawnie. Nie ma co oszczędzać na takiej inwestycji i mierzyć się z postawieniem ogrodzenia ze spadkiem terenu samodzielnie. Taki nieprzemyślany krok może doprowadzić w przyszłości do poniesienia jeszcze większych kosztów, nawet jeśli na początku samodzielnie postawiony płot będzie sprawiał wrażenie stabilnego.