Właściciele prywatnych posesji planując ogrodzenie własnego domu, zwracają uwagę nie tylko na czynniki, które zagwarantują bezpieczeństwo mieszkańcom, ale i na estetykę. Jeszcze kilkanaście lat temu niektóre rodzaje ogrodzenia, takie jak betonowe płoty, jako mało atrakcyjne wizualnie, w ogóle nie były brane pod uwagę przy grodzeniu prywatnych działek. Sytuacja zmieniła się kiedy do produkcji wkroczyły nowe technologie i zaczęto wytwarzać ogrodzenia dwustronne z prefabrykatów.

Czym jest ogrodzenie dwustronne?

Ogrodzenie dwustronne kojarzone jest obecnie głównie z płotem betonowym, który zyskał na atrakcyjności, dzięki temu, że używane do jego budowy gotowe płyty ogrodzeniowe mają taki sam wygląd z obu stron. Dotyczy to zarówno kolorystyki, jak i wszelkich wypukłości czy wklęsłości, czyli nieregularnego fakturowania powierzchni, wzornictwa, czy ażurowych zdobień. To sprawia, że nowoczesne systemowe ogrodzenie panelowe z płyt betonowych jest coraz chętniej wybierane do grodzenia terenów prywatnych, a nie tylko obiektów przemysłowych czy hal fabrycznych, jak to miało miejsce w przeszłości. Płot taki zapewnia estetyczny wygląd zarówno od strony zewnętrznej posesji, jak i od podwórka. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy ogrodzenie znajduje się w niedalekiej odległości od domu i widywane jest codziennie przez domowników. Ogrodzenie dwustronne to jednak nie tylko pełny płot z płyt betonowych. Może być także wykonane z betonowych bloczków, czy tradycyjnej cegły lub kamienia. Ostatnio pojawiają się także płoty dwustronne z tworzywa, drewna, czy metalu. Sprawdzają się one nie tylko jako ogrodzenie posesji, ale również do oddzielania na działce np. strefy relaksu, czy grillowania od innych części ogrodu.

Ogrodzenie dwustronne – przykłady wzorów i wybarwień

Ogrodzenie dwustronne może mieć zarówno postać pełną, jak i ażurową. Bogate wzornictwo i różnorodność wybarwień oraz możliwość dowolnego komponowania ze sobą poszczególnych modułów sprawia, że można stworzyć niepowtarzalne ogrodzenie, pasujące do stylistyki domu i własnego gustu. Trzeba jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji warto zorientować się, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na rozwiązania, które chce się zastosować na swojej posesji. Czasem gmina narzuca konkretny kolor lub materiał ogrodzenia. Zdarza się także, że ogrodzenie pełne jest w danej sytuacji niemożliwe do postawienia ze względu na to, że mogłoby ograniczać widoczność. Jeśli nie sprawdzi się tego wcześniej, mogą pojawić się kłopoty łącznie z koniecznością rozebrania ogrodzenia. Jeśli jednak okaże się, że na posesji dozwolone jest postawienie takiego płotu, jest w czym wybierać. Oto kilka przykładów ogrodzenia dwustronnego:

- ogrodzenie pełne z płyt betonowych

Może imitować ceglany mur, piaskowiec, kamień rzeczny, czy nawet drewno. Występuje też w postaci tynkowanej.

- ogrodzenie gładkie z bloczków betonowych

Czasami ma formę pełną, ale częściej stosuje się różnej szerokości słupki z podmurówką i wypełnieniami np. metalowymi. Ogrodzenie gładkie może do złudzenia przypominać to wykonane z kamienia naturalnego

- płot dwustronny betonowy z płyt częściowo ażurowych

To ogrodzenie dwustronne może mieć niezwykle ozdobną formę. Najpopularniejsze jednak są panele betonowe z ażurowymi elementami górnych części ogrodzenia.

- ogrodzenie betonowe z wypełnieniem wykonanym z innych materiałów

Najczęściej płot taki ma dwustronną betonową podmurówkę i takie same słupki, a wypełnienie stanowią przęsła drewniane lub metalowe. Wygląda efektownie, ale trzeba pamiętać, że przy wyborze ogrodzenia z różnych materiałów, najlepiej decydować się na takie, które wymagają podobnych zabiegów pielęgnacyjnych lub nie wymagają ich wcale.

- rozwijany płot dwustronny z tworzywa

Sprzedawany jest najczęściej w belach i może być dobrą propozycją na grodzenie wewnątrz posesji np. w celu oddzielania rabatek kwiatowych, czy miejsca do grillowania. Dzięki temu, że płotek będzie miał jednolitą fakturę i kolor z obu stron, znakomicie będzie prezentował się na działce z każdej perspektywy.

To tylko wybrane przykłady ogrodzenia dwustronnego, pokazujące, że możliwości wyboru wzorów, czy kombinacji jest dużo. Możliwe jest także łączenie w ramach jednego modułu różnych kolorów. Coraz częściej systemowe płoty z betonu są barwione w masie, co zapewnia im trwały kolor. Czasem producenci sprzedają jednak głównie odcienie szarego betonu, które można pomalować na dowolny kolor. Taka wierzchnia warstwa farby stanowi dodatkową powłokę zmniejszającą nasiąkliwość betonu, co jest korzystne dla trwałości płotu.

Ogrodzenie dwustronne z betonu – co jeszcze warto wiedzieć?

Ogrodzenie dwustronne z prefabrykatów betonowych jest o wiele szybsze w budowie niż to wykonywane metodą tradycyjną. Wymaga jednak ciągłych fundamentów pod całością ogrodzenia, ponieważ z reguły dwustronny płot jest grubszy niż jednostronny, a tym samym posiada znaczną wagę. Aby był stabilny, nie wystarczy zbrojenie samych płyt, ale konieczny jest solidny zbrojony fundament, którego głębokość powinna sięgać poniżej strefy przemarzania, co w różnych regionach Polski wynosi od 0,8 m do 1,4 m. Postawione w taki sposób ogrodzenie będzie stabilne i trwałe przez wiele lat. Co jakiś czas warto je przemyć myjką ciśnieniową. Jeśli komuś zależy na wytłumieniu hałasu od ulicy, czy ochronę od wiatru może postawić na płot pełny, ale jeśli posesja jest zbyt mała, aby uniknąć zacienienia i przytłoczenia, lepiej zdecydować się na ogrodzenie dwustronne z przeziernym wypełnieniem z ocynkowanej stali lub ażurowe płyty betonowe.

Ogrodzenie dwustronne jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na wysokiej estetyce płotu po obu jego stronach. W wersji pełnej, jeśli miejscowe władze na to pozwalają, warto je postawić przy ruchliwej drodze, aby zabezpieczyć się przed hałasem i kurzem. W wersji ażurowej betonowej, jak i z wypełnieniem wykonanym z innych materiałów, poleca się je tym, którzy nie chcą zupełnie ograniczać przestrzeni, przepływu promieni słonecznych i powietrza. Płot dwustronny może też pełnić rolę ogrodowego parawanu, wydzielającego strefy i z każdej strony będzie wyglądać efektownie.