Budowa ogrodzenia posesji stawia przed inwestorami wiele znaków zapytania. Niestety nie dla wszystkich jest to przyjemna inwestycja, ponieważ głównym jej problemem jest wytrzymałość konstrukcji, a co za tym idzie wybór dobrego rodzaju ogrodzenia. Wiele osób decyduje się ostatnimi czasy na płot panelowy oraz ogrodzenie z palet, dlatego postanowiliśmy dokładnie omówić te dwa rodzaje ogrodzeń i rozwiać wszelkie wątpliwości, które ich dotyczą. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań, a przede wszystkim z jakimi kosztami należy się liczyć, w związku z ich budową? 

Ogrodzenie z palet – dlaczego ma wiele zalet? 

Bardzo popularne ostatnio ogrodzenie z palet to nic innego jak podążanie w duchu ekologicznego podejścia do budowy domu. Jak wiemy palety wykonane są z drewna, najczęściej z odpadów stolarskich i desek niewykorzystanych do innych czynności. Palety służą przede wszystkim do transportu większej ilości towarów – ustawione na paletach produkty można z łatwością transportować za pomocą specjalnych podnośników czy wózków widłowych. 

Palety to produkt naprawdę łatwo dostępny, dlatego tego typu ogrodzenie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które poszukują oszczędności na tej konstrukcji. Pozyskanie palet ze składów czy magazynów sklepowych nie należy do trudnych wyzwań – często możemy je dostać zupełnie za darmo. Skupy palet oferują również takie palety za niską cenę, około 25 zł za sztukę. Nie jest to więc zbyt wygórowana cena. Samodzielne stworzenie ogrodzenia z palet nie jest trudne – wystarczy posiadać trochę narzędzi i oczywiście dobry impregnat. Takie ogrodzenie to prawdziwe wyzwanie DIY, które całą rodziną można wykonać w kilka wolnych weekendów, a przy tym świetnie się bawić. 

Ogrodzenie z palet można modyfikować, zmiana ustawienia palety podwyższy nam lub obniży ogrodzenie, a zastosowanie dodatkowych desek może zmniejszyć ażurowość płotu. Dowolna modyfikacja jest możliwa również wtedy, kiedy przetniemy palety i ustawimy je w zupełnie niestandardowy sposób. 

Ciekawostką jest to, że nie każdy wykorzystuje palety w całości do budowy ogrodzenia. Niekiedy wielu inwestorów odzyskuje z palet pojedyncze sztachety i to z nich tworzy ogrodzenie. Czy warto? Oczywiście, że tak, biorąc pod uwagę cenę desek w tartaku, materiał odzyskany z palet jest o wiele tańszy. Jeśli palety pozyskaliśmy za darmo, cały materiał na ogrodzenie nie będzie nas kosztował nic. Oczywiście do wyceny całej inwestycji należy doliczyć także wszystkie małe elementy stalowe, jak śrubki, zawiasy, gwoździe czy wkręty. Ponadto dobrej jakości impregnat oraz farba do ogrodzeń drewnianych to dość duży wydatek. Ten całościowy koszt jest oczywiście w dalszym ciągu bardzo korzystny. Biorąc pod uwagę inne rodzaje ogrodzeń, płot z palet to bardzo opłacalna inwestycja. 

Palety to nie tylko ogrodzenie, ale także meble ogrodowe, które mogą być wykonane w kilku prostych krokach. Ozdobią taras i stworzą doskonałą i jakże spójną aranżację, wraz z ogrodzeniem. Do tego wspaniałe kwietniki oraz paletowe doniczki na zioła i zarówno ogród, jak i cała posesja, stworzą absolutnie wyjątkowy charakter otoczenia. 

Ogrodzenie z palet a jego wykonanie

Zanim przystąpimy do budowy ogrodzenia, należy dobrze obliczyć wszystkie odległości i dokładnie wymierzyć granice działki. Następnie wszystkie palety należy dokładnie wyszlifować lub chociaż potraktować papierem ściernym. Ma to na celu usunięcie wszelkich wystających elementów, drzazg i wytropienie niebezpiecznych gwoździ. Należy je od razu usunąć. Szlifowanie dużej ilości palet może zająć nawet wiele dni, dlatego przydałaby się elektryczna szlifierka, która skróci czas pracy i znacznie ją ułatwi. 

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie materiału przed warunkami atmosferycznymi, na które drewno jest szczególnie podatne. Dobry impregnat należy wykorzystać co najmniej raz w roku. Pamiętajmy, że palety muszą być naprawdę świetnej jakości – wybierajmy tylko te, które są pozbawione korozji biologicznej i na których nie widać śladów próchnicy. Deski powinny być równe i dobrze zamocowane do konstrukcji. Taka paleta w pełni nadaje się do stworzenia z nich ogrodzenia. Później wystarczy już tylko połączyć palety ze sobą. Jeśli zależy nam na stabilności ogrodzenia, możemy zamocować je do drewnianych przęseł osadzonych na stałe w podłożu. Tu przyda się odrobina cementu lub betonu, który utwardzi przęsła. 

Płot panelowy – zalety

Płot panelowy, jest jednym z najczęściej spotykanych typów ogrodzeń na wielu rodzajach terenów, zarówno prywatnych, jak i miejskich. Dzięki uniwersalnemu designowi, płot z paneli pasuje zarówno do posesji nowoczesnych, jak i tych bardziej sielskich. W przestrzeni miejskiej ten typ ogrodzenia doskonale odnajduje się w wyznaczaniu terenów placów zabaw czy wybiegów dla psów, a także obiektów zabytkowych. 

Czy montaż ogrodzenia jest łatwy? Zdecydowanie tak, co więcej, można go wykonać samodzielnie. Wystarczy dobrze wymierzyć odległość słupów, a następnie montować do nich gotowe panele ogrodzeniowe. Czy może być coś łatwiejszego niż właśnie taka modułowa konstrukcja? 

Odporny na korozję płot panelowy wykonany jest z ocynku zabezpieczonego proszkowo. Dzięki temu nie ima się go rdza ani korozja biologiczna. Materiał ten jest odporny na warunki atmosferyczne, co ma bezpośredni wpływ na brak potrzeby impregnowania konstrukcji. 

Ogrodzenie panelowe pasuje do każdej posesji – całkowicie wpisuje się w architekturę krajobrazu ogrodu i doskonale dopełnia rośliny, które nierzadko pną się po ogrodzeniu niczym w zaczarowanym ogrodzie. 

Cena płotu panelowego jest absolutnie przystępna, a panele ogrodzeniowe można dokupić pojedynczo u producenta. Brak potrzeby impregnacji i łatwość montażu stawia płot panelowy na równi z ogrodzeniem z palet, jeśli chodzi o zalety cenowe obu rozwiązań. 

Płot panelowy – czy nie ma wad? 

Mankamentem tego typu konstrukcji jest duża ażurowość. Ma ona jednak zarówno pozytywne, jak i dla niektórych negatywne strony. Duża ażurowość nie powoduje zaciemnienia ogrodu, dostarcza odpowiednią ilość światła do posesji, a także nie ogranicza docierania tlenu. Z drugiej zaś strony ażurowość jest dla niektórych przeszkodą w osiągnięciu prywatności. Jednak gęsto posadzone wysokie rośliny lub specjalne przesłony, zniwelują ten problem niemalże do zera. Nie wszystko, co wydaje się być wadą, tak naprawdę się nią okazuje.