Ogrodzenie panelowe jest nowoczesną lekką konstrukcją, która nie wymaga ciągłych fundamentów pod całą linią płotu. Jedynie słupki jako filary całego ogrodzenia osadza się w betonie. Przestrzeń między nimi wypełnia się gotowymi panelami, które mogą mieć podmurówkę betonową, ale nie jest ona wymagana. Jeśli ktoś zdecyduje się na ogrodzenie panelowe i nie chce robić tradycyjnej podmurówki, może dolną linię ogrodzenia zaakcentować w inny sposób. Efektowne obrzeża pod ogrodzenie dostępne do aranżacji ogrodu, sprawdzą się w tym wypadku doskonale.

Obrzeża pod ogrodzenie – w jakim celu się je stosuje?

Obrzeża trawnikowe są nieodłącznym elementem aranżacji całej posesji. Stosuje się je do oddzielenia stref w ogrodzie i uniemożliwienia przerastania poza wyznaczony teren roślinom, a także zatrzymania przesypywania ziemi poza wyznaczoną granicę. Obrzeża pod ogrodzenie mają takie samo zadanie, a do tego wraz z płotem wyznaczają granice działki. W przypadku płotu panelowego, pod który nie wylewa się fundamentów, można z powodzeniem zastosować te same niskie obrzeża pod ogrodzenie, co w reszcie ogrodu. Podniesie to atrakcyjność całej posesji, która sprawi wrażenie uporządkowanej i dobrze zorganizowanej. Odpowiednio dobrane obrzeża utrudnią też podkopywanie się pod płotem psu, który lubi uciekać. Warto je zastosować także po to, aby panele ogrodzeniowe nie stykały się bezpośrednio z ziemią, której wilgotność pod wpływem opadów z czasem będzie powodowała zagrożenie korozją.

Obrzeża pod ogrodzenie panelowe – jaki jest wybór?

W zależności od tego, na jakiej wysokości planuje się zamontowanie paneli ogrodzeniowych, można zastosować wyższe lub niższe obrzeża pod ogrodzenie. Oto kilka propozycji, które wykorzystane pod ogrodzeniem mogą dać ciekawe efekty wizualne:

- podmurówka z prefabrykatów

Prefabrykowana podmurówka jest najbardziej popularnym typem obrzeża pod ogrodzenie. Kupuje się ją w postaci gotowych elementów do zamontowania na miejscu. Może mieć różną wysokość i wyglądem przypominać ceglany lub kamienny murek, bądź też betonowe płyty. Ten sam rodzaj podmurówki wykorzystać można też w innych częściach ogrodu do oddzielania rabat kwiatowych, co znakomicie wpłynie na estetykę całej posesji.

- obrzeże pod ogrodzenie z gabionów

Niskie kosze gabionowe wypełnione efektownym kruszywem mogą być ciekawym rodzajem obrzeża pod ogrodzenie. Nie tylko zaprezentują się atrakcyjnie, ale jeśli będą miały większą szerokość, można zaaranżować je na ogrodowe ławeczki. Gabiony z pewnością uniemożliwią też podkopywanie się zwierzętom pod ogrodzeniem.

- kostka betonowa lub granitowa

Te niskie obrzeża pod ogrodzenie da się zastosować pod każde ogrodzenie panelowe, w którym panele są nisko zamontowane. Powinny być ułożone jak najbliżej siebie, aby stanowiły w miarę zwarte podłoże, które zabezpieczy płot przed ciągnącą od ziemi wilgocią i uniemożliwi przerastanie traw spoza ogrodzenia do wewnątrz posesji.

- betonowe obrzeże pod ogrodzenie z krawężnika

Można je z powodzeniem zastosować pod ogrodzeniem panelowym. Najpiękniej zaprezentują się wtedy, gdy otoczy się nimi również wytyczone na działce ścieżki. Przy planowaniu zakupu takiego obrzeża pod ogrodzenie i zastosowania go także w głębi posesji trzeba brać pod uwagę jednak to, że nie da się z nich układać okręgów czy łuków.

- plastikowe obrzeża pod ogrodzenie

Wykonane z tworzyw sztucznych obrzeża pod ogrodzenie mogą występować w różnych rodzajach, np. jako listwy, które jedynie oddzielają teren, uniemożliwiając przesypywanie się ziemi, czy wysypanych obok kamyczków oraz hamują przerastanie roślin. W tej wersji są prawie niewidoczne nad ziemią. Mogą też imitować drewniane palisady, które najczęściej wykorzystuje się do otaczania rabat. Można jednak umieścić je też zamiast podmurówki pod ogrodzeniem panelowym, aby je uatrakcyjnić i zachować spójność aranżacji ogrodu.

- cegła lub kamień

Tradycyjna cegła lub kamienie polne o nieregularnych kształtach podobnej wielkości można zastosować również jako ciekawe obrzeża pod ogrodzenie panelowe. Są to bardzo trwałe materiały i często powstaje z nich efektowne obrzeże pod ogrodzenie tanim kosztem. Do tego celu cegłę najczęściej wykorzystuje się z rozbiórki, a kamienie można nazbierać. W tym drugim przypadku nie trzeba ich nawet wkopywać w ziemię, ale wystarczy ściśle ułożyć obok siebie. Jeśli jednak posiadają one nieregularne kształty, istnieje ryzyko, że pojedyncze trawy, czy inne rośliny będą się przez nie przedzierać.

Obrzeża pod ogrodzenie – które z wymienionych sprawdzi się najlepiej?

Wybierając obrzeża, trzeba pamiętać o tym, aby były wykonane z solidnych trwałych materiałów. Ich wysokość może wpływać na wysokość całego ogrodzenia. Jeśli więc kupi się panele przykładowo o wysokości 150 cm i zastosuje prefabrykowaną podmurówkę, czy gabiony jako obrzeża pod ogrodzenie, podwyższą one płot najczęściej o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów. Przy wyborze kostki granitowej, czy betonowej lub krawężnika, tak wysokiego podwyższenia się nie uzyska, najwyżej o kilka centymetrów. Trzeba ten czynnik brać pod uwagę przy wyborze obrzeża pod ogrodzenie, jeśli zależy komuś na odpowiedniej wysokości płotu. Pod względem estetycznym natomiast każde z wymienionych powyżej obrzeży może zaprezentować się efektownie, jeśli dobierze się je do innych elementów dekoracyjnych na posesji. Pod względem trwałości wszystkie przedstawione powyżej obrzeża pod ogrodzenie wytrzymają wiele lat, ponieważ są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Warunkiem długiej trwałości w tym wypadku jest jedynie prawidłowy montaż.

Jak widać, w przypadku ogrodzenia panelowego można sobie pozwolić na swobodny wybór obrzeża pod ogrodzenie. Spośród wymienionych generalnie nie ma lepszych lub gorszych propozycji. Niektóre z nich mogą okazać się odpowiedniejsze od innych w konkretnych sytuacjach. Wszystko zależy od tego, co jest priorytetem dla właściciela posesji. Jeśli chce mieć on wyższe ogrodzenie może postawić na gabiony, czy prefabrykowaną podmurówkę, a jeśli tanim kosztem chce zabezpieczyć ogrodzenie od spodu, może wykorzystać nawet cegłę z rozbiórki czy polny kamień.