Ogrodzenie posesji to zawsze dość duży wydatek. Szczególnie jeśli ogrodzenie tymczasowe musimy zastąpić stałym płotem. Co zrobić w przypadku dużej działki, która niejednokrotnie przewyższa wymiary standardowych działek pod budowę domu jednorodzinnego. Inwestorzy chwytają się wielu różnych trików, które pozwalają w tani sposób poradzić sobie z tą sytuacją. Jednym z rozwiązań jest pozyskiwanie odpadów stolarskich z zaprzyjaźnionych zakładów, dzięki którym możemy postawić ogrodzenie drewniane w przystępnej cenie. Nie zawsze jednak wygląda to estetycznie – czy istnieje inne rozwiązanie, które nie rujnuje portfela inwestora, stawiającego budynek na dużym obszarze?

Jak tanio ogrodzić dużą działkę ogrodzeniem tymczasowym?

Pamiętajmy, że od początku prac budowlanych spoczywa na nas obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym. Dlatego też powinniśmy postawić w miejscu budowy ogrodzenie tymczasowe, które zapobiegnie wtargnięciu osób nieupoważnionych. Określone jest to w Rozporządzeniu Ministra, więc takie procedury są zgodne z literą prawa i powinniśmy ich bezwzględnie przestrzegać. 

Postawienie płotu tymczasowego na dużej powierzchni, wymaga od nas pewnej kreatywności, jeśli nie chcemy wydawać kroci na wysokiej jakości płot. Co więcej, nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ ogrodzenie tymczasowe praktycznie na pewno zostanie uszkodzone, a już z pewnością straci na swej estetyce. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu jak najtańszego rozwiązania, a jednocześnie takiego, które będzie spełniało swoją funkcję. 

Wielu inwestorów decyduje się więc na odkupienie ogrodzenia tymczasowego z innej budowy – takiej, na której prace budowlane dobiegły końca. Warto oczywiście upewnić się, w jakim stanie jest owe ogrodzenie i czy warto inwestować w używany produkt. Jednocześnie możemy na tym sporo zaoszczędzić, ponieważ odkupione ogrodzenie będzie znacznie tańsze niż nowe. Niezależnie od tego, na jaki materiał na ogrodzenie się zdecydujemy, oszczędzimy nawet 60% kwoty nowego płotu. Na pytanie czy warto – odpowiadamy więc, oczywiście! 

Z czego może być zatem wykonane ogrodzenie tymczasowe? Inwestorzy zazwyczaj decydują się na blachę, która osłania teren budowy i najbardziej zapobiega przedostawaniu się intruzów. Chroni też przed wzrokiem przechodniów, co jest niezwykle ważne, jeśli na terenie budowy pozostawiamy cenne narzędzia czy maszyny budowlane. Inni decydują się też na siatkę – jest dość tania, a produkt z drugiej ręki może kosztować grosze. Można nią szybko ogrodzić duży teren. Ma ona jednak kilka mankamentów, przede wszystkim jakość, trwałość i ochronę przed intruzami – tu zdecydowanie blacha sprawdzi się o wiele bardziej. 

Ogrodzenie dużej powierzchni – jak podejść do tego w sposób praktyczny?

Sprawa ogrodzenia tymczasowego nie jest tak bardzo ważna, na czas budowy nie musi być ani estetycznie, ani zjawiskowo – powinno być jednak bezpiecznie. Nie stanowi więc to aż tak ogromnego problemu, jak późniejsze ogrodzenie, które stawiamy na stałe. Duży teren wymaga dobrej ochrony, ponieważ prawdopodobnie nie będziemy w stanie spoglądać na każdy zakamarek działki. Nie możemy więc zastosować rozwiązania, które pozwalałoby w łatwy sposób przejść na nasz teren. Siatka z pewnością nie zda tu więc egzaminu. Musimy poszukać zdecydowanie czegoś lepszego. Ale jak tanio ogrodzić dużą działkę, kiedy jedna z najtańszych opcji prawdopodobnie się nie sprawdzi? 

Ogrodzenie dużej działki drewnem

Możemy ukierunkować się w stronę czegoś w typie ogrodzenia tymczasowego, które pozyskamy w ramach współpracy z tartakiem czy wcześniej wspomnianym zakładem stolarskim. Oczywiście mowa tu o ogrodzeniu drewnianym. Możemy sprawdzić w kilku miejscach, gdzie pozyskamy najwięcej niezużytych odpadów i zapłacić za nie znacznie mniejszą kwotę niż za ogrodzenie drewniane z marketu budowlanego. Oczywiście to nie będzie to samo, co elegancki płot żaluzjowy czy ogrodzenie lamelowe, ale na pewno spełni swoją funkcję i przede wszystkim nie będzie kosztowało dużo! Jeśli mamy zaprzyjaźnionego stolarza, warto poprosić go o wyszlifowanie pozyskanych desek i przygotowanie materiału pod montaż. 

Jak tanio ogrodzić dużą działkę – ogrodzenie panelowe

Ogromnym powodzeniem cieszą się już od jakiegoś czasu ogrodzenia panelowe. Są to ocynkowane moduły, składające się z paneli ogrodzeniowych, słupów i łączeń. Na uwagę zasługuje fakt, że klienci jako główną i najważniejszą cechę tego typu ogrodzenia, wymieniają świetny stosunek ceny do jakości. Choć ogrodzenie to jest jednym z tańszych rozwiązań, to zachowuje w sobie wszelkie najważniejsze atrybuty wysokiej jakości. Stal ocynkowana, z której ogrodzenie to jest wykonane, jest dodatkowo pomalowana proszkowo. Ma to na celu zabezpieczenie ogrodzenia przed korozją, spowodowaną wpływem czynników atmosferycznych. 

Ogrodzenie panelowe jest idealnym produktem do ogrodzenia dużej działki, nie tylko ze względu na korzystną cenę, ale także szybki i łatwy montaż. Płoty modułowe mają to do siebie, że ich poszczególne elementy doskonale do siebie pasują, a jednocześnie bardzo szybko się je łączy. Każdy element jest taki sam, dlatego nie ma mowy o pomyłce przy montażu. Należy jednak liczyć się z tym, że aby ogrodzenie panelowe udało się połączyć, odległości słupków muszą być dokładnie wymierzone. Wówczas wszystko współgra ze sobą niczym puzzle. 

Uniwersalność ogrodzenia panelowego sprawia, że świetnie wpisuje się w każdą aranżację przestrzeni, zarówno w obszarach miejskich, jak i wiejskich. Stosuje się je nie tylko do ogradzania terenów mieszkalnych, ale również przestrzeni przemysłowych. Na dużej działce płot panelowy daje wrażenie tła dla roślinności, a jednocześnie gwarantuje przepływ świeżego powietrza i zapewnia doskonałe oświetlenie działki. 

Inne typy ogrodzeń to dość duży wydatek i problemy związane z ich montażem. Dlatego na dużych powierzchniach działek zwykle stosuje się właśnie te niedrogie, lecz skuteczne rozwiązania.