Ogrodzenie oprócz zasadniczej funkcji zabezpieczającej posesję przed niepożądanymi osobami, czy zwierzętami, pełni także rolę dekoracyjną. Od tego, jaki materiał na ogrodzenie się wybierze, będzie zależała jego trwałość, estetyka i funkcjonalność. Trzeba to robić w sposób przemyślany, a nie pod wpływem impulsu, ponieważ poszczególne materiały na ogrodzenie mogą różnić się od siebie właściwościami, a ich różnorodność na dzisiejszym rynku jest imponująca.

Materiał na ogrodzenie – jaki jest wybór?

Nowoczesne technologie rozszerzyły ofertę ogrodzeń. Najczęściej wykorzystywany materiał na ogrodzenie obecnie to metal, drewno, kamień, beton, klinkier i tworzywa sztuczne. Popularne jest też łączenie w jednym ogrodzeniu kilku materiałów. Co wyróżnia najpopularniejsze materiały i jakie mają właściwości?

Drewno jako ponadczasowy materiał na ogrodzenie

Ogrodzenia drewniane znane są od lat. Kiedyś były to głównie płoty sztachetowe, a dziś zastępują je drewniane panele, często w wersji ozdobnej, łatwe i szybkie do postawienia. Takie ogrodzenie z drewna może mieć konstrukcję pełną lub ażurową. Szczególnie ta ostatnia opcja podnosi walory dekoracyjne płotu. Trzeba jednak wiedzieć, że drewno to materiał higroskopijny, który cały czas pracuje i reaguje na warunki atmosferyczne. O ile po zakupie gotowych paneli drewnianych, przez jakiś czas będą one zabezpieczone powłoką impregnacyjną, po 2-3 latach trzeba ją będzie odnowić. Decydując się na drewno jako materiał na ogrodzenie, należy więc uwzględnić konieczność okresowej konserwacji i ponoszenia na nią kosztów. Lepiej też nie montować elementów drewnianych bezpośrednio przy ziemi, z której mogą chłonąć wilgoć.

Beton jako trwały materiał na ogrodzenie stałe

Ogrodzenia betonowe nie wymagają już tak jak kiedyś budowania metodą tradycyjną poprzez wylewanie. Obecnie częściej stosuje się wylewki betonowe jedynie do fundamentów, a na powierzchni montuje się gotowe panele betonowe. Mają one często ciekawe wzornictwo, czasem nawet przybierają formę ażurową, szczególnie w górnych partiach. Taki materiał na ogrodzenie jest trwały i nie wymaga konserwacji, ale sam montaż może sprawiać trudności ze względu na wagę ogrodzenia. Jeśli jednak to właściciela posesji nie zniechęci, może zyskać solidny trwały płot, który z pewnością dobrze zabezpieczy posesję. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że może zacieniać działkę i ograniczy widok.

Kamień jako naturalny materiał na ogrodzenie

Ogrodzenie z kamienia jest znanym od dawna i naturalnym sposobem na zabezpieczenie posesji. Kamienny mur wykonany z granitu, piaskowca, czy wapnia będzie trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Szczególnie pięknie wygląda w kompozycji z kamienną elewacją domu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż zbudowanie takiego ogrodzenia wymaga czasu, a kiedy się już je postawi, będzie trudne do rozebrania. Decyzję o kamiennym murze najlepiej podejmować gdy ma się pewność, że płotu nie trzeba będzie w przyszłości przesuwać. Warto też wziąć pod uwagę to, że ograniczy on widok i może wprowadzać na posesję sporo cienia.

Metal jako materiał na ogrodzenie nowoczesne

Metal to najczęściej wybierany współcześnie materiał na ogrodzenie. Popularna jest szczególnie stal i aluminium. Ogrodzenia z metalu wykonywane ręcznie to obecnie rzadkość. Zastępują je ogrodzenia palisadowe i panelowe. Szczególnie te ostatnie mają szerokie zastosowanie ze względu na szybki montaż, niską cenę, minimalistyczną lekką konstrukcję i trwałość. Nadają się do grodzenia nie tylko terenów prywatnych, ale też obiektów przemysłowych, placów zabaw, boisk i wielu innych miejsc użyteczności publicznej. Polecane są szczególnie te wykonane z ocynkowanej stali dodatkowo zabezpieczone przed korozją malowaniem proszkowym. Jak mówią eksperci ds. kontroli jakości, takie panele mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Wielką zaletą jest to, że panelowy płot ze stali nie wymaga konserwacji, ani fundamentów na całej długości ogrodzenia. Panele montuje się do osadzonych w betonie słupków. Jest to wystarczające dla zapewnienia stabilności tej lekkiej konstrukcji. Metal jako materiał na ogrodzenie można łączyć też z innymi materiałami, tworząc niepowtarzalne kombinacje.

Materiał na ogrodzenie w systemowych kompozycjach

Każdy z wymienionych powyżej materiałów można połączyć podczas budowania ogrodzenia z innymi, tworząc unikalne kompozycje. Przykładowo ogrodzenie panelowe ze stalowych cienkich drutów pięknie zaprezentuje się z klinkierową lub betonową podmurówką. Istnieją też gotowe systemy, w których użyto więcej niż jeden materiał na ogrodzenie. Doskonałym przykładem takiego połączenia są ogrodzenia gabionowe, gdzie druciane kosze wypełnia się kruszywem, kamieniami, czy szkłem.

Jaki materiał na ogrodzenie jest najlepszy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ odpowiedź uzależniona jest od tego, jakie funkcje ogrodzenie ma pełnić. Jeśli ma chronić nie tylko przed wtargnięciem na posesję niepożądanych gości, ale też zabezpieczać przed hałasem, czy chronić prywatność można postawić ogrodzenie pełne betonowe lub kamienne. Trzeba jednak liczyć się ze sporymi kosztami i wydłużonym czasem stawiania takiego płotu, który wymaga solidnych fundamentów pod całą długością ze względu na swój ciężar. Jeśli jednak największymi atutami będzie niski koszt i łatwość oraz szybkość montażu, zdecydowanie ogrodzenie panelowe może okazać się tym najlepszym. W tym wypadku stal ocynkowana jako materiał na ogrodzenie będzie lepszym wyborem od paneli drewnianych, ponieważ przetrwa dłużej i nie wymaga konserwacji.

Wybierając materiał na ogrodzenie, najlepiej rozważyć możliwość użycia każdego z wymienionych powyżej biorąc pod uwagę, jakie korzyści, a jakie utrudnienia mogłoby przynieść użycie każdego z nich. Droga eliminacji jest czasem tym najlepszym sposobem na dobry wybór. Warto głębiej przemyśleć decyzję przy wyborze więcej niż jednego materiału na ogrodzenie i wziąć pod uwagę cechy każdego z nich. Nie ma sensu łączyć ze sobą materiałów, które znacznie się od siebie różnią pod względem wymagań pielęgnacyjnych czy trwałości, ponieważ może to przynieść dodatkowe problemy w przyszłości.