Funkcjonalne płoty systemowe mają wiele zalet, jednak ażurowa struktura przęseł sprawia, że niektórzy właściciele prywatnych posesji oczekują większej intymności oraz kompleksowego zabezpieczenia. Optymalnym rozwiązaniem okazuje się osłona na ogrodzenie panelowe, która chroni dodatkowo przed szeregiem czynników środowiskowych oraz innego typu uciążliwościami. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju przesłony montowane na ogrodzeniach - zarówno wykonane z naturalnych materiałów, jak i syntetyczne.

Czemu służy osłona na ogrodzenie panelowe?

W zależności od rodzaju, jakości wykonania i sposobu zamontowania, osłona na ogrodzenie panelowe stanowi element ochrony przed niekorzystnym wpływem niektórych czynników atmosferycznych, poprawia szczelność płotu oraz ogranicza widok z zewnątrz. Jednym z głównym powodów, dla których właściciele nieruchomości decydują się na montaż osłon na ogrodzeniu systemowym, jest potrzeba większej intymności i prywatności. Osłona na ażurowym płocie umożliwia odseparowanie się od ciekawskich spojrzeń przechodniów, wścibskiego sąsiada, a w przypadku nieruchomości zlokalizowanych w centrach - również od wielkomiejskiego zgiełku. Pozwala także na zakrycie mało atrakcyjnego widoku w najbliższym otoczeniu posesji, jak np. zaniedbane podwórze sąsiada albo przyległy do działki teren budowy.

Osłony na ogrodzenia panelowe mogą stanowić też doskonałą ochronę fragmentu posesji przed nadmiernym nasłonecznieniem, a nawet znacząco ograniczyć penetrację promieni słonecznych do wnętrza budynku (szczególnie rano od strony wschodniej oraz wieczorami z kierunku zachodniego). Wraz z likwidacją intensywnego nasłonecznienia, w pomieszczeniach poprawia się komfort temperaturowy, a na terenie posesji tworzy się przyjazny mikroklimat. Skala ograniczenia penetracji słońca, zależy przede wszystkim od stopnia przezierności osłony zaciemniającej.

Tego typu osłony na płot panelowy stanowią także częściową barierę dla wiatru, który bywa nośnikiem chłodu, a także różnych zanieczyszczeń środowiskowych. Osłona na ogrodzeniu w dużym stopniu pomoże zatrzymać na zewnątrz posesji kurz i pyły, liście, babie lato czy alergizujące pyłki kwiatów, drzew i traw. W momencie, kiedy nieruchomość sąsiaduje z rozległymi niezabudowanymi obszarami, osłona na ogrodzeniu ograniczy też nawiewanie na posesję zalegającego na zewnątrz śniegu.

Specjalistyczna osłona na ogrodzenie panelowe poprawi ponadto szczelność płotu, dzięki czemu ograniczy możliwość wtargnięcia na teren prywatny niewielkich dzikich zwierząt czy owadów, jak też zapobiegnie wydostaniu się na zewnątrz np. małego czworonożnego pupila. Osłonięty teren prywatny zmniejsza także potencjalną aktywność osób zainteresowanych cudzą własnością - w myśl zasady - "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal"... Osłony ogrodzeniowe bardzo często pełnią również funkcję dekoracyjną. W niektórych przypadkach, osłony działają jak bariery akustyczne, ponieważ mogą dodatkowo ograniczyć uliczny hałas.

Rodzaje osłon na ogrodzenie panelowe

Na rynku można zaopatrzyć się w różnego typu osłony na ogrodzenia panelowe. Podstawowy podział osłon dedykowanych do montażu na przęsłach ogrodzeń systemowych (panelowych), bierze pod uwagę materiał, z jakiego wykonane zostały przesłony oraz gwarantowany poziom transparentności. Wśród najpopularniejszych rodzajów  wymienić można m. in.:

  • osłony ze słomy lub wikliny,
  • osłony bambusowe,
  • osłony z technorattanu,
  • osłony z tworzywa PVC.

Osłony/maty słomiane oraz wiklinowe dobrze komponują się z większością elewacji budynków, utrzymanych w tonacji beżu, brązu czy żółci. Wykonane z naturalnych materiałów zapewniają przyjazną i klimatyczną przestrzeń. Największą ich wadą jest jednak podatność na połamanie oraz niszczenie pod wpływem wilgoci. Można przedłużyć trwałość tego typu naturalnych osłon - poprzez impregnację specjalnym środkiem lub pomalowanie pistoletem natryskowym na inny kolor.

Bambusowa osłona na ogrodzenie panelowe charakteryzuje się nieco lepszą wytrzymałością na warunki atmosferyczne i również sprzyja tworzeniu przytulnych aranżacji w otoczeniu domu. Doskonale pasują posesji z ogrodami utrzymanymi w stylu japońskim. Właściwa pielęgnacja pozwala cieszyć się efektowną osłoną z bambusa przez długie lata.

Osłona na ogrodzenie z technorattanu, czyli syntetycznej imitacji rattanu, odznacza się dużą wytrzymałością na mechaniczne uszkodzenia oraz wysoką odpornością na działanie czynników pogodowych. Mata osłonowa wykonana jest z plecionych pasków technorattanu i prezentuje się niezwykle efektownie. Na rynku można znaleźć mnóstwo ciekawych i inspirujących wzorów tego rodzaju osłony, która cechuje się długim okresem użytkowania.

Świetną alternatywą jest osłona na ogrodzenie panelowe z materiału PVC w formie siatki. Przesłona jest bardzo lekka i w zależności od modelu oraz ilości warstw - zapewnia zacienienie od ok. 50 proc. do nawet 95 proc. Rozwiązanie to jest niezwykle trwałe i skutecznie zabezpiecza prywatną posesję przed spojrzeniami postronnych osób, jak też uciążliwością różnych czynników naturalnych.

Czym kierować się przy wyborze osłony na ogrodzenie panelowe?

Przy wyborze optymalnej osłony na płot wykonany z paneli systemowych, w pierwszej kolejności należy skupić się na rozwiązaniu, które gwarantuje uzyskanie pożądanego przez użytkowników nieruchomości stopnia prywatności oraz ochrony przed słońcem, wiatrem, pyłami czy zgiełkiem. Istotne jest także, aby osłona na ogrodzenie współgrała z kolorystyką i architekturą istniejącej nieruchomości. Ważnym czynnikiem jest ponadto żywotność danej osłony - naturalne przesłony pomagają w tworzeniu klimatycznych przestrzeni, ale są mniej trwałe, niż sztuczne odpowiedniki. -Kluczową kwestią jest również dobór osłony na płot o odpowiedniej strukturze, która nie zatrzymuje całego wiatru. Zbyt szczelna osłona może opierać się sile wiatru niczym żagiel, co w konsekwencji niesie ryzyko trwałego uszkodzenia/wygięcia elementów ogrodzenia - ostrzega specjalista ds. kontroli i jakości z firmy XYZ.