Ogrodzenie dla terenów przemysłowych oraz magazynowych jest bardzo istotne. Ma wpływ na bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach produktów. Powinno być więc absolutnie solidne. Jednak na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ogrodzeń, które idealnie wpiszą się w teren przemysłowy, a także magazynowy. Jakie ogrodzenia sprawdzą się do tego typu posesji i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Ogrodzenia magazynowe – po co stosować? 

W magazynach przechowuje się znaczne ilości wyprodukowanych towarów. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, należy dokładnie ogrodzić teren magazynu. Jednak na jego terenie znajdują się nie tylko produkty, ale przede wszystkim bardzo kosztowne maszyny, systemy magazynowe, roboty przemysłowe, a także specjalistyczne komputery, które wymagają solidnej ochrony. 

W magazynach przechowuje się znaczne ilości wyprodukowanych towarów. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, należy dokładnie ogrodzić teren magazynu. Jednak na jego terenie znajdują się nie tylko produkty, ale przede wszystkim bardzo kosztowne maszyny, systemy magazynowe, roboty przemysłowe, a także specjalistyczne komputery, które wymagają solidnej ochrony. 

Dlaczego ogrodzenia magazynowe są tak ważne? 

Nie bez znaczenia jest także kontrola dostępu osób do obiektu. Dobrej jakości ogrodzenie jest narzędziem do utrzymania porządku i ograniczenia strat, spowodowanych kradzieżami oraz niszczeniem mienia. Potrzebna jest więc bariera, która będzie pilnie strzegła wszelkiej drogocennej i jakże ważnej dla firmy wartości. Przecież magazyn to zazwyczaj nie tylko towary, ale także istotne i poufne informacje o produktach czy pracownikach obiektu. Należy bezsprzecznie chronić dane osobowe osób przebywających na terenie oraz ich rzeczy osobiste, które często są cennym łupem dla złodziei. 

Tereny przemysłowe i magazynowe mają to do siebie, że z czasem ulegają powiększeniu. Wraz z rozwojem firmy, potrzeba więcej miejsca do magazynowania. Ma to również związek z zastosowaniem robotów przemysłowych i specjalnych linii magazynowych, co powoduje rozrost obiektu. W związku z tym, jednym z wymagań warunków magazynowych jest także możliwość rozbudowywania konstrukcji ogrodzenia. Nie każdy rodzaj płotu może to zapewnić. Dobrym pomysłem są zatem ogrodzenia modułowe, które w każdej chwili można powiększyć lub połączyć z innym ogrodzeniem, obecnym na przylegającym terenie. Warto zwrócić więc uwagę na ten czynnik przy podejmowaniu decyzji zakupowej. 

Rodzaje ogrodzeń magazynowych

Siatka to rodzaj ogrodzenia, który wpisuje się w każdy rodzaj terenu. Siatka jest niezwykle uniwersalna, dlatego to atrakcyjna propozycja. Niestety siatka ma tak naprawdę więcej zalet niż wad. Samo jej zamontowanie stanowi problem, ponieważ nie można robić tego samodzielnie. Należy ją cały czas naciągać, aby cała konstrukcja była odpowiednio naprężona. Siatka jest tania, dlatego na dużych terenach to opłacalne rozwiązanie. Jednak właściciele magazynów, którzy się na nie zdecydowali, po czasie użytkowania dostrzegają jej wiele mankamentów. Pierwszym z nich jest przede wszystkim trwałość siatki. Wykonana jest z ocynkowanego drutu pokrytego otuliną z PVC. Zazwyczaj dostępny jest jednak bardzo cienki drut, a to niestety ma wpływ na niską trwałość takiej konstrukcji. Nie oszukujmy się, siatka to nie jest najlepszy pomysł na ogrodzenie magazynu. Intruz szybko ją sforsuje, a nawet przetnie za pomocą zwykłego sekatora. Tanio nie zawsze znaczy dobrze, lecz są wyjątki! 

Płot panelowy – mimo, że podobnie jak siatka, wykonane jest ze stali ocynkowanej, dodatkowo druty są pomalowane proszkowo, aby zabezpieczyć materiał przed korozją i wpływem czynników zewnętrznych. Zapewnia to trwałość konstrukcji i wytrzymałość na wiele lat. Ponadto ogrodzenie panelowe jest stworzone z pojedynczych paneli, które mocuje się do przygotowanych wcześniej słupów stalowych. Szybki i efektywny montaż nie wymaga udziału osób trzecich. Ogrodzenie to świetnie wpisuje się w teren magazynowy, a w przypadku powiększenia terenu, konstrukcję ogrodzenia także można poszerzyć, dokupując dodatkowe panele i słupki. Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne, ponieważ stosunek ceny do jakości jest imponujący. W przypadku dużego terenu, cena za całe ogrodzenie nie przerazi właściciela posesji. Ogrodzenie panelowe może być zamówione na konkretny wymiar – pozwala to dopasować optymalną wysokość, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa mienia, znajdującego się na terenie magazynu. 

Nowoczesne ogrodzenia metalowe to krok w stronę nowoczesnego designu. Oczywiście nie zawsze pasuje on do charakterystyki miejsca, na którym je zastosowano, to jednak sprawdza się dość dobrze, jeśli chodzi o zakres ochrony. Ma niestety jedną podstawową wadę – jest dość drogie. Spoglądając więc na rozmiar terenu, niestety trzeba za całe ogrodzenie solidnie zapłacić. Nie do końca można też modyfikować wysokość płotu, ponieważ zazwyczaj moduł metalowy stosuje się w połączeniu z podmurówką lub elementami ogrodzenia betonowego, stworzonego z dobrej jakości pustaków. Proces budowy takiej konstrukcji również jest dość czasochłonny. 

Ogrodzenia wewnątrz magazynów 

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że ogrodzenia magazynowe nie zawsze dotyczą wyłącznie terenu poza magazynem. Bardzo często wewnątrz również stosuje się ażurowe płoty, aby wyznaczyć strefy magazynu. Taki zabieg pozwala uniknąć stawiania ścianek wewnątrz przestrzeni magazynowej, a jednocześnie zapewnia komfort pracy. W taki sposób można wyznaczyć szatnię dla pracowników, strefę socjalną, strefę magazynowania zgodną z rodzajem produktów, a nawet przechowywanie materiału mieszanego. 

Ogrodzenia przemysłowe do ochrony maszyn

Ponadto częstym zabiegiem jest również ogradzanie maszyn przed dostępem niepowołanych do tego osób oraz ingerencją złodziei. Zazwyczaj dostęp do maszyny ma wówczas osoba do tego powołana i jest za nią w 100% odpowiedzialna. Takie ogrodzenia magazynowe stosowane wewnątrz, zapewniają wysoką ochronę najbardziej drogocennego mienia. Warto więc zastanowić się już podczas kompletowania systemów ochrony obiektu, czy takie dodatkowe ogrodzenia dla maszyn, nie byłoby dobrym pomysłem. W końcu co dwie bariery bezpieczeństwa, to nie jedna!