Ogrodzenie posesji to jedna z kluczowych części podczas całej budowy domu. Ma ono na celu nie tylko ochronę własnej przestrzeni przed intruzami, ale także odgrodzenie się od sąsiadów oraz wyznaczenie granicy własnej działki. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów ogrodzeń, dlatego warto zorientować się, które będą idealnie dostosowane do własnych potrzeb. Świetnie sprawdzają się ogrodzenia panelowe, ponieważ są bardzo łatwe w montażu. Jednak postawienie ogrodzenia wymaga odrobiny wiedzy, dlatego w tym artykule dokładnie wyjaśniamy, jakie są rodzaje ogrodzeń panelowych i jak dokonać dobrego wyboru. 

Ogrodzenie czy siatka?

Jeśli właśnie stoisz przed dylematem wyboru ogrodzenia i zastanawiasz się, czy wybrać siatkę ogrodzeniową czy ogrodzenie panelowe, chcemy przedstawić Ci wady i zalety obu rozwiązań, aby Twoja świadomość na ten temat była kompletna, a Twój wybór niezawodny.

Siatka

Siatka ogrodzeniowa jest znacznie mniej trwała od innych rodzajów ogrodzeń. Jest to produkt ocynkowany, który bardzo łatwo ulega korozji z powodów warunków atmosferycznych. Nawet, jeśli siatka jest pokryta ochronnym tworzywem PVC, w wyniku wilgoci gromadzącej się wewnątrz, materiał kruszeje, przez co trwałość takiego rodzaju ogrodzenia nie jest zbyt wysoka. Poza tym łączenie splotów na styku wzoru, nie zawsze jest trwałe. 

Siatka nie jest także łatwa w montażu, ponieważ podczas tej czynności należy ją cały czas rozciągać. Potrzebne są więc co najmniej dwie osoby, żeby dokładnie założyć takie ogrodzenie. Nie możemy także ukrywać, że trwałość tego rozwiązania nie jest zadowalająca, bowiem siatka jest bardzo elastyczna. Nie jest również żadną przeszkodą dla intruzów czy dzikiej zwierzyny, która z łatwością przebije się przez takie zabezpieczenie. 

Jedynym plusem siatki jest jej niska cena. Jednak jest to ogrodzenie zazwyczaj sprzedawane w rolkach, dlatego jeśli zabraknie nam kawałka, musimy raczej zainwestować w całą rolkę. Wtedy nadmiar produktu zalega w garażu, a zainwestowane w nią, nawet małe kwoty, nie są do odzyskania. W ogólnym rozrachunku to rozwiązanie nie jest ani dobre jakościowo, ani opłacalne. 

Ogrodzenie panelowe

Innym, o wiele bardziej trwałym rozwiązaniem jest ogrodzenie panelowe. Polega na łączeniu paneli ogrodzeniowych za pomocą słupków i specjalnych śrub, które powodują, że cała konstrukcja jest niezwykle stabilna i mocna. Wspomniane słupki są wmurowane w podłoże za pomocą betonu, więc nie musimy martwić się, że pod wpływem silnego nacisku czy wiatru, konstrukcja ulegnie uszkodzeniu. 

Co więcej, ogrodzenie panelowe można montować na podłożu nawet znacznie pochyłym, wówczas stosuje się ułożenie schodkowe. Jeśli natomiast chodzi o sam montaż, bez problemu można wykonać go samodzielnie. To rozwiązanie jest bardzo często stosowane nie tylko ze względu na jakość, ale także względy estetyczne, ponieważ ten rodzaj ogrodzenia jest również bardzo przyjemny wizualnie i wpisuje się w architekturę każdego terenu. 

Ogrodzenia panelowe 3D a 2D - porównanie

Istnieją dwa główne rodzaje ogrodzeń panelowych - 2D oraz 3D. Różnią się przede wszystkim samą konstrukcją oraz wytrzymałością. Jak sama nazwa wskazuje ogrodzenia 2D są proste w budowie, posiadają splot prostokątny, dzięki czemu prześwity są regularne i nie sprawiają wrażenia trójwymiarowości. Wzór ogrodzenia panelowego 2D różni się od siatki wzorem - takie regularne sploty są niezwykle estetyczne i nadają całej przestrzeni nowoczesnego wymiaru. 

Czym charakteryzują się ogrodzenia panelowe 3D?

Ogrodzenia panelowe 3D to jedne z najczęściej wybieranych rodzajów ogrodzeń do posesji prywatnych. Ich konstrukcja jest podobna do ogrodzenia 2D, jednak wzór posiada specjalne tłoczenia w kształcie litery V, sprawiając tym samym wrażenie trójwymiarowości. Takie tłoczenia mogą na panelu pojawić się więcej niż raz, w zależności od modelu, więc możemy wybrać ich ilość indywidualnie do swoich gustów. Ogrodzenia panelowe 3D są jeszcze bardziej nowoczesne, ale to nie jedyna zaleta trójwymiarowych tłoczeń. 

Dlaczego warto wybrać ogrodzenia panelowe 3D?

Tłoczenia mają na celu dodatkowe wzmocnienie konstrukcji, dzięki czemu całe ogrodzenie jest jeszcze bardziej trwałe. Takie trójwymiarowe elementy zabezpieczają zatem nacisk na panel z każdej strony, dzięki temu ogrodzenie nie oprze się żadnej sile. Możliwość wyboru dodatkowych wytłoczeń daje szansę na stworzenie oryginalnego ogrodzenia wokół własnej posesji. Postaw zatem na bezpieczeństwo i trwałość na lata!