Ogrodzenie wyznacza granice własności i zabezpiecza przed intruzami. Jego optymalna wysokość powinna być uzależniona od funkcji, jaką ma pełnić oraz od wielkości terenu, który się grodzi. W praktyce przy doborze wysokości często uwzględnia się także czynniki ekonomiczne. Wiadomo bowiem, że niskie ogrodzenie jest tańsze w budowie, a często i łatwiejsze w montażu niż wysokie.

Gdzie niskie ogrodzenie będzie rozwiązaniem optymalnym?

Chociaż w Polsce bez pozwolenia można postawić ogrodzenie do wysokości 2,2 m, najczęściej do wyznaczenia granic posesji prywatnych stosuje się ogrodzenia niższe sięgające 1,5 do 1,8 m. Można więc uznać, że płot mieszczący się w tym przedziale to ogrodzenie średniej wysokości. Taki, którego wysokość jest mniejsza niż 1,5 m, a często wynosi około 1 m lub nawet mniej to ogrodzenie niskie. Czy ma ono rację bytu i czy wystarczająco zabezpieczy grodzony teren? Okazuje się, że w niektórych sytuacjach to najlepsze rozwiązanie. Oto niektóre z nich.

Ogrodzenie placu zabaw

Place zabaw nie muszą w świetle polskiego prawa być grodzone. Jednak z doświadczeń rodziców i opiekunów dzieci jasno wynika, że nawet niskie ogrodzenie o wysokości 1 m może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo bawiących się na placu zabaw dzieci. Maluchy mają wyznaczony teren do zabawy i podczas biegania nawet przypadkowo nie sforsują tej niewysokiej barierki. Niski płot ochroni je także przed pojazdami z zewnątrz i bezpańskimi zwierzętami. Ułatwi też opiekę rodzicom.

Ogrodzenie ogródków działkowych

Niskie ogrodzenie często w wysokości 1 m stosuje się także na terenie ogródków działkowych, gdzie jego głównym zadaniem jest oznaczenie granic poszczególnych działek. Taki płotek ułatwia kontakty towarzyskie między działkowiczami, jest wystarczający do wydzielenia terenu działki, a do tego nie ogranicza potrzebnego roślinom światła.

Ogrodzenie wyznacznikiem stref w obrębie jednej działki

Za pomocą niskiego płotka można zorganizować przestrzeń w obrębie jednej działki, wydzielając osobne strefy, np. warzywnik, miejsce na grilla, czy na odpady. Na terenach wiejskich niskim ogrodzeniem można wydzielić wybieg dla kur, ale taki na wysokość 1 m sprawdzi się jedynie w przypadku ptaków ciężkich, które nie będą w stanie przeskoczyć ogrodzenia. Dla lekkich kur niosek stosuje się wybiegi wyższe na wysokość powyżej 1,5 m.

Ogrodzenie małej działki w budownictwie szeregowym

Domy szeregowe często mają niewielkie ogródki, których niskie ogrodzenie nie przytłoczy. Wysokie płoty mogłyby ograniczyć nadmiernie przestrzeń, szczególnie te w pełnej formie. Lepszym rozwiązaniem będzie niski płot, przynajmniej w miejscu między jedną działką a drugą. Jeśli jest mała odległość budynku od płotu, niskie ogrodzenie nie zasłoni okien i nie zacieni wnętrza domu.

To tylko wybrane przykłady zastosowania niskiego płotu, gdzie sprawdzi się on lepiej niż płot wysoki. Oczywiście, jeśli ktoś chce mieć niskie ogrodzenie całej swojej posesji nawet w przypadku dużej działki, może je postawić. Nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń, z jednym wyjątkiem. Ogrodzenia niskiego nie można stawiać na terenie zabezpieczającym budowę. Ze względów bezpieczeństwa tymczasowy płot powinien w takim wypadku mieć wysokość przynajmniej 1,5 m.

Pomysły na niskie ogrodzenie

Niskie ogrodzenie może być wykonane z różnych materiałów, wśród których prym wiodą, drewno, stal i tworzywa sztuczne. Które z nich sprawdzą się najlepiej w konkretnych sytuacjach?

Ogrodzenie drewniane

Niskie drewniane płotki dobrze będą wyglądały w wydzielaniu stref w ogrodzie. Drewniana palisada może być efektownym zabezpieczeniem kwitnących rabatek, a niski płot sztachetowy doda uroku wiejskiej chacie. Trzeba jednak pamiętać, że drewno chłonie wodę i wymaga okresowej impregnacji. Tylko właściwie zadbane jest w stanie przetrwać długie lata.

Ogrodzenie metalowe

Płot panelowy wykonany ze stali ocynkowanej i pomalowanej proszkowo na konkretny kolor, jak zapewniają eksperci, jest w stanie przetrwać do kilkudziesięciu lat bez zabiegów konserwujących. Niskie ogrodzenie panelowe nadaje się zarówno do grodzenia całej posesji, jak i stawiania płotu na granicy rozdzielającej dwie działki. Powszechnie stosowane jest też do wydzielania stref na odpady, czy wybiegi dla kur. Stosuje się je także na placach zabaw dla dzieci, ponieważ jego ażurowy charakter nie ogranicza wizualnie miejskiej przestrzeni.

Ogrodzenie z tworzyw sztucznych

To niskie ogrodzenie jest ciekawą alternatywą dla płotów drewnianych, czy metalowych. Dzięki nowym technologiom może przybierać różne faktury i estetycznie wyglądać, a do tego wykazuje odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Decydując się na taki płot z plastiku, trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy nie został wykonany z toksycznego tworzywa, które szczególnie po nagrzaniu przez słońce może być szkodliwe dla mieszkańców, czy zwierząt domowych.

Która z przedstawionych propozycji sprawdzi się najlepiej jako ogrodzenie niskie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od charakteru otoczenia i gustu mieszkańców oraz tego, jak wiele uwagi chcą w przyszłości ogrodzeniu poświęcać. Najtrwalszym rozwiązaniem, które nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, jest ażurowe ogrodzenie panelowe ze stali. Jednak drewniane palisady w ogrodzie mogą wyglądać niezwykle efektownie i warto się na nie zdecydować do grodzenia niewielkich obszarów. W tym wypadku okresowa konserwacja płotka nie zajmie dużo czasu. Plastikowe niskie ogrodzenia mogą również wyglądać atrakcyjnie, ale od czasu do czasu trzeba je przecierać wilgotną szmatką, ponieważ deszcz, szczególnie połączony z wiatrem może powodować zabrudzenia w postaci smug i naniesionego piasku.

Niskie ogrodzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ważna jest odpowiednia organizacja przestrzeni i wydzielanie stref. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od indywidualnych preferencji, lecz powinien być dokonywany po uwzględnieniu czynników, które mogą mieć wpływ na funkcje użytkowe w przyszłości.