Ogrodzenie jest tym elementem otaczającej rzeczywistości, który widzi się codziennie z okien swojego domu, czy ogrodu. Czasami taki powtarzający się obraz każdego dnia może się znudzić, szczególnie jeśli nie wygląda już tak estetycznie jak dawniej. Nie zawsze ma się środki na renowację, czy wymianę starego ogrodzenia. W takich wypadkach może przydać się mata maskująca na płot. Skutecznie zakryje mało estetyczne ogrodzenie i nada posesji nowy wygląd. Nie są to jednak jedyne jej zalety.

Jakie funkcje może pełnić mata maskująca na płot?

Jak sama nazwa wskazuje, mata maskująca na płot może skutecznie zamaskować to, co straciło już swój reprezentacyjny wygląd. Przykrywa wszelkie niedoskonałości starego lub niemodnego już płotu. Nie oznacza to, że jest produktem, który sprawdzi się wyłącznie na starym ogrodzeniu. Może być wręcz wybawieniem dla tych, którzy zdecydowali się na płot ażurowy, a teraz zapragnęli więcej prywatności. Jeżeli zmienił się widok za oknem na niekorzyść lub sąsiedzi zaczęli budowę, która podczas trwania prac budowlanych powoduje nie tylko zwiększenie dochodzącego hałasu, ale i wygląda mało estetycznie, założona mata maskująca na ogrodzenie może być doskonałym rozwiązaniem. Częściowo zabezpieczy przed głośnymi dźwiękami i kurzem, a także odizoluje wizualnie od terenu budowy. To był tylko przykład na to, jak mata maskująca może dobrze spełnić swoje zadanie nawet na nowym ogrodzeniu, którego jedyną wadą czasami jest to, że jest zbyt przezierne. Takim typem płotu, któremu niektórzy zarzucają to, że nie zapewnia prywatności, jest ogrodzenie panelowe, do którego idealnie można maty maskujące dopasować, a ich montaż zajmie dosłownie kilka chwil. W ten sposób właściciel posesji zyskuje więcej prywatności, a kiedy zapragnie znowu poszerzyć horyzonty i otworzyć się na widok, może to zrobić w każdej chwili. Mata maskująca na płot chroni także od wiatru, co docenić mogą szczególnie ci, którzy lubią spędzać dużo czasu w ogrodzie o każdej porze roku.

Mata maskująca na płot – z czego może być wykonana?

Obecne technologie pozwalają na tworzenie mat maskujących z najróżniejszych materiałów, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i z tworzyw sztucznych. Duży wybór pozwala na odpowiednie dobranie do potrzeb, gustu i otoczenia. Oto kilka przykładów popularnych mat dostępnych w sprzedaży:

- trzcinowa mata maskująca na płot

Nadaje się do osłony płotu przeważnie na jeden sezon, gdyż nie ma wystarczającej odporności na wilgoć i niskie temperatury. Jest jednak dobrym sposobem na tymczasowe zamaskowanie płotu, który ma być w następnym sezonie poddany renowacji lub wymieniony. Tego typu mata maskująca na ogrodzenie może być też dobrym rozwiązaniem na osłonę przed wiatrem, czy nadmiernym słońcem strefy relaksu w ogrodzie w sezonie letnim.

- wiklinowa mata maskująca na ogrodzenie

Jest wykonana najczęściej z ciemnych wierzbowych gałązek, ale może być barwiona na różne kolory. Wykazuje się dobrą wytrzymałością i trwałością. Może przetrwać w dobrym stanie nawet parę lat. Dobrze zacienia, ale zapewnia także lekki ruch powietrza.

- bambusowa mata maskująca na płot

Wykonana z pędów bambusa mata wykazuje się dużą wytrzymałością. Najczęściej występuje w naturalnym odcieniu, a uwagę przykuwa dokładny gęsty splot. Jest mocniejsza i trwalsza od dwóch powyżej wymienionych mat, ale też często i najdroższa.

- mata maskująca w formie sztucznego żywopłotu

Dobrze imituje naturalny żywopłot i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie stawia się na dużą ilość zieleni, a nie chce się czekać, aż urosną rośliny. Może występować w różnych formach i kolorach, ale najczęściej spotyka się te imitujące bluszcz, czy mech.

Powyższe maty maskujące na płot to tylko wybrane przykłady osłony ogrodzenia w różnych wariantach wizualnych. Wybór jest znacznie większy i stwarza szerokie możliwości dostosowania ich do aranżacji całego obejścia.

Maty maskujące na ogrodzenie – rozmiary, montaż i konserwacja

Maty maskujące na płot występują w różnych rozmiarach, aby każdy mógł dobrać odpowiednią do rozmiaru ogrodzenia. Jeżeli nakłada się je na płot z siatki lub ogrodzenie panelowe, montuje się je do płotu za pomocą drutu nierdzewnego. Jeśli chce się zamaskować przy pomocy takiej maty płot drewniany, można przybić matę, używając gwoździ lub wkrętarki. Niezależnie od rodzaju ogrodzenia, które przykrywa się matą, trzeba pamiętać, aby została ona dobrze przytwierdzona do płotu, ponieważ może być narażona na różne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz i wiatr. Jeśli nie zamontuje się jej tak, jak należy, pierwsza większa wichura może ją zerwać, czy uszkodzić. Jeśli mata maskująca na ogrodzenie została wykonana z tworzywa sztucznego, nie trzeba jej konserwować. Jeśli natomiast powstała z wikliny, czy innych naturalnych materiałów może wymagać okresowej impregnacji, zabezpieczającej także przed blaknięciem.

Jaka mata maskująca na płot będzie najlepszym wyborem?

Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, jak długo mata maskująca na płot ma posłużyć, jaki efekt chce się osiągnąć i ceny, jaką można zapłacić. Przy wyborze należy uwzględnić wszystkie te czynniki. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że mata maskująca na ogrodzenie będzie też często dobrą osłoną na balkon. Stworzyć można w ten sposób spójną aranżację i wybrać taką matę, która będzie najbardziej pasować do charakteru domu i do jego elewacji. Jeśli natomiast płot jest stary i przewiduje się w najbliższym czasie jego wymianę, a matę traktuje się tylko jako krótkotrwałe rozwiązanie, ta wykonana z trzciny w zupełności wystarczy.

Mata maskująca na płot jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy posiadają ażurowe ogrodzenie i chcą sobie zapewnić więcej prywatności. Jest to również skuteczny sposób na przykrycie mało estetycznego starego płotu, który jeszcze musi jakiś czas zabezpieczać posesję. Dzięki niej w kilka chwil można nadać mu zupełnie nowy wygląd. Spośród ofert najlepiej wybierać takie, które bez problemu da się dopasować do wielkości ogrodzenia i charakteru całej posesji.