Skrzydłowa brama panelowa jest jedną z najtańszych na rynku. Oprócz innych jej zalet to właśnie atrakcyjna cena sprawia, że jest chętnie wybierana. Jeśli decyzja o zakupie takiej bramy została już podjęta, a jeszcze nie wiadomo jakie ogrodzenie z bramą panelową da się efektownie skomponować, warto przyjrzeć się różnym możliwościom, aby wybrać najlepszą w danej sytuacji.

Ogrodzenie z bramą panelową – jakie są możliwości?

Brama panelowa ze względu na swą ażurową minimalistyczną budowę pasuje do różnego typu ogrodzeń. Oto kilka propozycji, które pokażą, że aby ogrodzenie z bramą dobrze się komponowało wizualnie, może, ale nie musi być wykonane z tego samego materiału, co sama brama wjazdowa.

- Panelowe ogrodzenie z bramą

Najczęściej spotykanym sposobem na połączenie płotu z bramą panelową jest dobranie do niej ogrodzenia panelowego. Będą tworzyły harmonijną i neutralną dla otoczenia całość. Takie zestawienie ogrodzenia z bramą jest niezwykle korzystne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale także dlatego, że wykonane z tego samego materiału ogrodzenie co brama, zagwarantuje jednakową trwałość wszystkich elementów płotu. Najlepiej jednak, jeśli kupuje się je osobno, zadbać o to, aby oba elementy wykonane były z ocynkowanej stali i pomalowane proszkowo. Da to dodatkową możliwość wyboru koloru ogrodzenia i bramy, ale także zapewni dłuższe użytkowanie. Jak twierdzą fachowcy, tego typu ogrodzenie z bramą może przetrwać nawet do kilkudziesięciu lat, ponieważ odznacza się dużą wytrzymałością na trudne warunki atmosferyczne i korozję. Do kompletu można też dobrać panelową furtkę. Kiedy znudzą się duże prześwity w ogrodzeniu, zawsze można obsiać płot pnącymi roślinami, co będzie efektowną ozdobą całej posesji.

- Gabionowe ogrodzenie z bramą panelową

Ostatnio bardzo modne gabiony znakomicie współgrają z bramą panelową, ponieważ kosze gabionowe z reguły wykonane są z ocynkowanych paneli. Ich wnętrze zostaje potem wypełnione kruszywem, szkłem, czy kamieniami, ale kratowany charakter koszy jest dobrze widoczny i świetnie będzie pasował do panelowej bramy. Takie połączenie sprawi, że zyska się pełne ogrodzenie z bramą o charakterze ażurowym. Trzeba jednak zadbać o to, aby odpowiednio dopasować wysokość bramy do koszy gabionowych. Najpiękniej będzie wyglądała brama panelowa w takim samym kolorze, jak kosze, które najczęściej są w kolorze ocynkowanej stali.

- Kombinowane ogrodzenie z bramą panelową

Bramę panelową można połączyć również z innymi materiałami. Znakomicie zaprezentuje się w towarzystwie ogrodzenia zbudowanego z połączonych ze sobą różnych materiałów. Najlepiej jednak w takim wypadku wybierać takie, które mają porównywalną trwałość. Przykładowo dobrze będzie wyglądać brama panelowa w połączeniu z betonowymi słupkami i taką samą podmurówką. Wypełnieniem między słupkami mogą być stalowe panele ażurowe.

- Betonowe ogrodzenie z bramą panelową

Zbudowane z paneli betonowych ogrodzenie można połączyć też z ażurową bramą panelową. Warto jednak zadbać o to, aby nie sprawiało ono wrażenia zbyt ciężkiego w odbiorze, ponieważ lekka brama przy nim będzie prezentować się mało solidnie. Nowoczesne panele betonowe można spotkać jednak w wersji ażurowej, co sprawia, że płot nabiera więcej wizualnej lekkości. Takie połączenie, chociaż dosyć rzadkie, jest jak najbardziej możliwe.

To tylko wybrane przykłady na to, jakie ogrodzenie z bramą panelową można połączyć. Można byłoby wymienić ich jeszcze więcej, ponieważ da się ona skomponować prawie z każdym typem ogrodzenia.

Jakie ogrodzenie z bramą panelową będzie najlepszym wyborem?

Najbardziej naturalnie będzie wyglądało panelowe ogrodzenie z bramą zrobioną również z paneli ogrodzeniowych. Najłatwiej też można dopasować rozmiary, no i ma się pewność, że wykonane z tego samego materiału, przetrwają tak samo długo. Gabiony mogą być dobrą opcją, jeśli za płotem znajduje się źródło dużego hałasu, np. ruchliwa ulica. Dużej grubości ogrodzenie gabionowe skutecznie ten hałas ograniczy. Będzie on docierał jedynie przez bramę, ale w innych częściach ogrodu będzie ciszej. Jeśli jednak chce się mieć pełne ogrodzenie z bramą ze względu na potrzebę prywatności, lepiej zainwestować w ogrodzenie panelowe, które w każdej chwili można uczynić pełnym, przykrywając taśmą ogrodzeniową, czy matą. Zyska się wymarzoną prywatność, a cienki płot panelowy nie zabierze cennych centymetrów działki, tak jak to ma miejsce w przypadku gabionów. Zresztą na małej posesji ogrodzenie gabionowe nie jest zalecane także z tego względu, że mogłoby ją przytłoczyć. Jeśli natomiast komuś nie podoba się na całej długości ażurowy płot panelowy z taką samą bramą i chciałby trochę ten widok urozmaicić, może wybrać płot kombinowany, czyli brama i wypełnienia panelowe między betonowymi słupkami i podmurówką betonową. Beton można zastąpić również cegłą klinkierową, czy pustakami.

Kiedy ogrodzenie z bramą skrzydłową będzie niemożliwe do postawienia?

Panelowe ogrodzenie z bramą skrzydłową jest estetyczne i tanie, ale niestety nie na każdej działce się sprawdzi. O ile sam płot panelowy wszędzie będzie dobrym rozwiązaniem, to już brama rozwierana nie. Jak mówią przepisy, bramy nie można otwierać na zewnątrz działki. Musi być rozwierana do jej wnętrza. Jeśli jednak podjazd jest bardzo krótki, może na nim brakować miejsca na otwarcie skrzydeł bramy. Utrudnione otwieranie może być też na stromym terenie, kiedy działka za bramą się wznosi. Trzeba wtedy szukać innych rozwiązań, takich jak brama przesuwna, jeśli jest na to wystarczająco dużo miejsca z boku ogrodzenia lub brama skrzydłowa, ale z innym typem zawiasów, które podczas otwierania będą ją unosiły. Inaczej będzie ocierała o podłoże i nie da się do końca otworzyć.

Planując zakup ogrodzenia z bramą, warto przemyśleć, jakie konkretne rozwiązania najlepiej sprawdzą się na danej działce. Jeśli nie ma na niej ograniczeń typu krótki podjazd, czy stromy teren, brama panelowa skrzydłowa łącznie z ogrodzeniem panelowym może być bardzo korzystną inwestycją w trwałe zabezpieczenie działki, które przetrwa długie lata.