Na jakie ogrodzenie tarasu warto się zdecydować?

Na jakie ogrodzenie tarasu warto się zdecydować?

Zlokalizowany od frontu, czy też częściej w kameralnej strefie działki, przydomowy taras to miejsce relaksu i spotkań z bliskimi. Przestrzeń ta wymaga zapewnienia prywatności oraz stylowej aranżacji, spójnej z architekturą i elewacją domu oraz z ogrodem. Istotne elementy to nie tylko rodzaj posadzki, meble wypoczynkowe, dekoracje oraz forma zadaszenia, ale także ogrodzenie tarasu. Przede wszystkim prezentować się ono powinno estetycznie i pełnić pożądane przez właścicieli funkcje. 

Ogrodzenie tarasu - jaki efekt można dzięki niemu uzyskać? 

Bardzo wiele zależy od wielkości działki oraz od położenia tarasu względem domu. Tarasy projektowane od frontu najczęściej nie wymagają ogrodzeń, gdyż pozostają otwarte na przestrzeń ogrodową, która zamykana jest od drogi reprezentacyjnym ogrodzeniem posesji. Tarasy zdobią front domu często w sytuacji, gdy inwestorzy dysponują sporą działką. Na mniejszych posesjach nie ogradza się również tarasów zlokalizowanych z tyłu, czy też z boku domu. Osłonę stanowi oczywiście wówczas ogrodzenie wyznaczające granicę z działką sąsiednią. W tej roli idealnie odnajdzie się na przykład uniwersalne ogrodzenie panelowe. Gdy nie ma potrzeby tworzenia intymnego parkanu, tarasy często ozdabia się niskimi ogrodzeniami w formie chociażby drewnianych płotków, stalowych barierek, czy też szklanych elementów wykonywanych na wymiar. Niskie ogrodzenie tarasu stworzyć również można przy pomocy geometrycznych, nowoczesnych donic z oryginalną roślinnością. Kameralne, wysokie osłony znajdujące się bezpośrednio przy powierzchni tarasu okażą się natomiast niezbędne w przypadku chociażby zabudowy szeregowej. Poleca się je także w wielu innych sytuacjach, gdy lokalizacja tarasu w żaden sposób nie zapewnia mieszkańcom prywatności. Ogrodzenie tarasu przyczynia się wówczas do stworzenia zacisznej i przytulnej przestrzeni, osłania przed wiatrem oraz nadmiernym słońcem. 

Ogrodzenie tarasu - ogrodzenie panelowe o wielu możliwościach

Zlokalizowane w pobliżu przydomowego tarasu ogrodzenie panelowe wyznaczające granicę działki to dziś bardzo popularny wybór wśród inwestorów. W ten sposób powstaje nie tylko solidne i bardzo trwałe ogrodzenie posesji, ale również i kameralne ogrodzenie tarasu. Tego typu ogrodzenie cieszy się wieloma zaletami, wśród których uwagę zwracają:

  • atrakcyjna cena,
  • łatwy montaż,
  • solidna konstrukcja,
  • szerokie możliwości aranżacyjne w zestawieniu z innymi produktami,
  • ogólna dostępność, 
  • uniwersalność,
  • skuteczna ochrona przed dzikimi zwierzętami,
  • niezawodna osłona dla zwierząt domowych. 

Ogrodzenie panelowe jest przede wszystkim bardzo uniwersalne ponieważ łatwo jest je dopasować do wielu aranżacji. Świetnie prezentuje się przy zabudowaniach zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Panele bardzo łatwo jest wymienić na nowe w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń. Solidna podmurówka chroni teren działki przed dziką zwierzyną, a także nie pozwala na wydostanie się poza teren posesji zwierząt domowych, w tym głównie skłonnych do chadzania własnymi drogami kotów. Takie ogrodzenie stanowić może idealną podporę dla stylowych, drewnianych płotów lamelowych. Osłony te można z powodzeniem przymocować do paneli nawet za pomocą opasek zaciskowych. Alternatywnie w grę oczywiście wchodzi bardziej stabilny montaż poprzez zakotwiczenie przy panelach drewnianych słupków, do których mocuje się lamelowy płot. Prywatność przy tarasie zapewnić można sobie również dzięki zaślepieniu ażurowych przęseł panelu drewnianymi lub plastikowymi sztachetami. Towarzystwo rustykalnych ogrodów zachęca do tego, by ogrodzenie panelowe osłonić naturalną matą bambusową. Doskonałym pomysłem są również naturalne pnącza, czy też gęsto posadzone tuje. Pręty paneli można także udekorować kompozycją z wiszących doniczek. Tak powstać może na ogrodzeniu unikalny i godny podziwu warzywnik albo zielnik. Na rynku dostępne są również płotki ogrodowe PCV, które przymocowane do paneli stworzą kameralną osłonę odporną na warunki atmosferyczne. Eksperci każdorazowo zalecają nabywanie wysokiej jakości ogrodzeń panelowych pochodzących od renomowanych producentów. Takie ogrodzenia oferowane są przez specjalistyczne firmy, których pracownicy pomogą w stworzeniu optymalnego projektu ogrodzenia, zaproponują odpowiednią jego formę, wymiary oraz kolorystykę. W takich przypadkach często liczyć można także na profesjonalny montaż. 

Kameralne ogrodzenie tarasu - inne opcje warte uwagi

W pewnych okolicznościach, jak na przykład przy zabudowach szeregowych konieczne okazuje się pełne i przebiegające tuż przy granicy strefy relaksu ogrodzenie tarasu. Ogrodzenie panelowe również może być wówczas brane pod uwagę, ale głównie w opcji stanowiącej podporę dla roślin oraz innych elementów ogrodzeniowych. To, na jakie ogrodzenie tarasu warto się wówczas zdecydować w dużej mierze zależy od stylistyki tej przestrzeni. Wybierać można spośród modernistycznych ogrodzeń stalowych lub kompozytowych albo też chociażby bardziej tradycyjnych i ozdobnych, drewnianych żaluzji zewnętrznych tworzonych na wymiar i pozwalających na regulowanie poziomu nasłonecznienia na tarasie. Ogrodzenie kompozytowe okaże się idealnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku tarasów nie eksponowanych w przeciągu dnia na mocne promienie słoneczne. Przy tarasach o mniejszej powierzchni zaleca się montowanie dekoracyjnego ogrodzenia z prześwitami, w tym ażurowego, które doda całej aranżacji pożądanej lekkości i w żaden sposób nie przytłoczy niedużej przestrzeni. Do najbardziej luksusowych należą wyszukane panele metalowe zamawiane na życzenie w pracowniach kowalstwa artystycznego. Ogrodzenie tarasu pełne, nie przepuszczające światła, najbardziej efektownie prezentuje się w zestawieniu z roślinnością. Innym, ciekawym wariantem jest zamontowanie przy tarasie zwijanych markiz bocznych. Pamiętać należy jednak o tym, by nie narażać tego typu osłon na mocniejsze podmuchy wiatru. Decydując się z kolei na osłonę w postaci zewnętrznych, wodoodpornych, szytych na wymiar zasłon tarasowych z atrakcyjnymi wiązaniami, możliwe stanie się wyraźne zaakcentowanie przynależności tarasu do domu. Ogrodzenie tarasu w postaci szklanych ścian stworzy natomiast piękną, przydomową oranżerię. 

Komentarze:

Na jakie ogrodzenie tarasu warto się zdecydować?