Zlokalizowany od frontu, czy też częściej w kameralnej strefie działki, przydomowy taras to miejsce relaksu i spotkań z bliskimi. Przestrzeń ta wymaga zapewnienia prywatności oraz stylowej aranżacji, spójnej z architekturą i elewacją domu oraz z ogrodem. Istotne elementy to nie tylko rodzaj posadzki, meble wypoczynkowe, dekoracje oraz forma zadaszenia, ale także ogrodzenie tarasu. Przede wszystkim prezentować się ono powinno estetycznie i pełnić pożądane przez właścicieli funkcje. 

Ogrodzenie tarasu - jaki efekt można dzięki niemu uzyskać? 

Bardzo wiele zależy od wielkości działki oraz od położenia tarasu względem domu. Tarasy projektowane od frontu najczęściej nie wymagają ogrodzeń, gdyż pozostają otwarte na przestrzeń ogrodową, która zamykana jest od drogi reprezentacyjnym ogrodzeniem posesji. Tarasy zdobią front domu często w sytuacji, gdy inwestorzy dysponują sporą działką. Na mniejszych posesjach nie ogradza się również tarasów zlokalizowanych z tyłu, czy też z boku domu. Osłonę stanowi oczywiście wówczas ogrodzenie wyznaczające granicę z działką sąsiednią. W tej roli idealnie odnajdzie się na przykład uniwersalne ogrodzenie panelowe. Gdy nie ma potrzeby tworzenia intymnego parkanu, tarasy często ozdabia się niskimi ogrodzeniami w formie chociażby drewnianych płotków, stalowych barierek, czy też szklanych elementów wykonywanych na wymiar. Niskie ogrodzenie tarasu stworzyć również można przy pomocy geometrycznych, nowoczesnych donic z oryginalną roślinnością. Kameralne, wysokie osłony znajdujące się bezpośrednio przy powierzchni tarasu okażą się natomiast niezbędne w przypadku chociażby zabudowy szeregowej. Poleca się je także w wielu innych sytuacjach, gdy lokalizacja tarasu w żaden sposób nie zapewnia mieszkańcom prywatności. Ogrodzenie tarasu przyczynia się wówczas do stworzenia zacisznej i przytulnej przestrzeni, osłania przed wiatrem oraz nadmiernym słońcem. 

Ogrodzenie tarasu - ogrodzenie panelowe o wielu możliwościach

Zlokalizowane w pobliżu przydomowego tarasu ogrodzenie panelowe wyznaczające granicę działki to dziś bardzo popularny wybór wśród inwestorów. W ten sposób powstaje nie tylko solidne i bardzo trwałe ogrodzenie posesji, ale również i kameralne ogrodzenie tarasu. Tego typu ogrodzenie cieszy się wieloma zaletami, wśród których uwagę zwracają:

  • atrakcyjna cena,
  • łatwy montaż,
  • solidna konstrukcja,
  • szerokie możliwości aranżacyjne w zestawieniu z innymi produktami,
  • ogólna dostępność, 
  • uniwersalność,
  • skuteczna ochrona przed dzikimi zwierzętami,
  • niezawodna osłona dla zwierząt domowych. 

Ogrodzenie panelowe jest przede wszystkim bardzo uniwersalne ponieważ łatwo jest je dopasować do wielu aranżacji. Świetnie prezentuje się przy zabudowaniach zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Panele bardzo łatwo jest wymienić na nowe w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń. Solidna podmurówka betonowa chroni teren działki przed dziką zwierzyną, a także nie pozwala na wydostanie się poza teren posesji zwierząt domowych, w tym głównie skłonnych do chadzania własnymi drogami kotów. Takie ogrodzenie stanowić może idealną podporę dla stylowych, drewnianych płotów lamelowych. Osłony te można z powodzeniem przymocować do paneli ogrodzeniowych nawet za pomocą opasek zaciskowych. Alternatywnie w grę oczywiście wchodzi bardziej stabilny montaż poprzez zakotwiczenie przy panelach drewnianych słupków, do których mocuje się lamelowy płot. Prywatność przy tarasie zapewnić można sobie również dzięki zaślepieniu ażurowych przęseł panelu drewnianymi lub plastikowymi sztachetami. Towarzystwo rustykalnych ogrodów zachęca do tego, by ogrodzenie panelowe osłonić naturalną matą bambusową. Doskonałym pomysłem są również naturalne pnącza, czy też gęsto posadzone tuje. Pręty paneli można także udekorować kompozycją z wiszących doniczek. Tak powstać może na ogrodzeniu unikalny i godny podziwu warzywnik albo zielnik. Na rynku dostępne są również płotki ogrodowe PCV, które przymocowane do paneli stworzą kameralną osłonę odporną na warunki atmosferyczne. Eksperci każdorazowo zalecają nabywanie wysokiej jakości ogrodzeń panelowych pochodzących od renomowanych producentów. Takie ogrodzenia oferowane są przez specjalistyczne firmy, których pracownicy pomogą w stworzeniu optymalnego projektu ogrodzenia, zaproponują odpowiednią jego formę, wymiary oraz kolorystykę. W takich przypadkach często liczyć można także na profesjonalny montaż. 

Kameralne ogrodzenie tarasu - inne opcje warte uwagi

W pewnych okolicznościach, jak na przykład przy zabudowach szeregowych konieczne okazuje się pełne i przebiegające tuż przy granicy strefy relaksu ogrodzenie tarasu. Ogrodzenie panelowe również może być wówczas brane pod uwagę, ale głównie w opcji stanowiącej podporę dla roślin oraz innych elementów ogrodzeniowych. To, na jakie ogrodzenie tarasu warto się wówczas zdecydować w dużej mierze zależy od stylistyki tej przestrzeni. Wybierać można spośród modernistycznych ogrodzeń stalowych lub kompozytowych albo też chociażby bardziej tradycyjnych i ozdobnych, drewnianych żaluzji zewnętrznych tworzonych na wymiar i pozwalających na regulowanie poziomu nasłonecznienia na tarasie. Ogrodzenie kompozytowe okaże się idealnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku tarasów nie eksponowanych w przeciągu dnia na mocne promienie słoneczne. Przy tarasach o mniejszej powierzchni zaleca się montowanie dekoracyjnego ogrodzenia z prześwitami, w tym ażurowego, które doda całej aranżacji pożądanej lekkości i w żaden sposób nie przytłoczy niedużej przestrzeni. Do najbardziej luksusowych należą wyszukane panele metalowe zamawiane na życzenie w pracowniach kowalstwa artystycznego. Ogrodzenie tarasu pełne, nie przepuszczające światła, najbardziej efektownie prezentuje się w zestawieniu z roślinnością. Innym, ciekawym wariantem jest zamontowanie przy tarasie zwijanych markiz bocznych. Pamiętać należy jednak o tym, by nie narażać tego typu osłon na mocniejsze podmuchy wiatru. Decydując się z kolei na osłonę w postaci zewnętrznych, wodoodpornych, szytych na wymiar zasłon tarasowych z atrakcyjnymi wiązaniami, możliwe stanie się wyraźne zaakcentowanie przynależności tarasu do domu. Ogrodzenie tarasu w postaci szklanych ścian stworzy natomiast piękną, przydomową oranżerię. 

Ogrodzenie tarasowe – po co?

Bardzo często, stawiając dom, nie pamiętamy o kilku ważnych detalach, które mają za zadanie zwiększyć komfort przebywania na własnej posesji. Skupiamy się przede wszystkim na ogrodzeniu terenu, aby zapewnić sobie maksymalny poziom prywatności. Chodzi tu również o kwestię bezpieczeństwa, które jest nieodzownym elementem szczęśliwego życia w swoim własnym domu. Zapominamy jednak często również o ty, że to właśnie taras jest tym miejscem, w którym najczęściej spożywamy posiłki, spędzamy czas z rodziną i gośćmi i odprężamy się. Czy to miejsce nie wymaga osłonięcia? Ogrodzenie tarasowe to bardzo ważna część naszego codziennego komfortu. To właściwie ukoronowanie każdego ciężkiego dnia w pracy.

Ogrodzenie tarasowe z pewnością przyda się tam, gdzie nasz taras będą obserwować inni ludzie – przechodnie lub sąsiedzi. Oczywiście nie musimy osłaniać go całkowicie, wystarczy obstawić np. tylko część wypoczynkową. To sprawi, że leżąc z książką na tarasie, osiągniemy całkowitą prywatność.

Ogrodzenie tarasu – pomysł na ogrodzenie tarasu z bambusa lub technorattanu

Jeśli już wykazujesz taką chęć, ogrodzenie tarasu możesz wykonać na kilka sposobów. Zwróć jednak uwagę na to, aby sama przesłona pasowała zarówno do elewacji, stylu domu, jak i wystroju wnętrza oraz ogrodzenia. Te wszystkie miejsca powinny osiągnąć spójność aranżacyjną. W innym przypadku w domu może zapanować chaos. Pamiętajmy, że wyjście na taras odbywa się zazwyczaj przez duże okna tarasowe. Jest to więc powielenie pomieszczenia, z którego na taras wychodzimy. Ogrodzenie tarasu powinno więc pasować lub być zbudowane w sposób jak najbardziej uniwersalny, włącznie z uwzględnieniem takiego materiału, który nie będzie odbiegał od ogólnej wizji domu i ogrodu.

Świetnie sprawdzi się do tego przesłona bambusowa, która dodaje ciepła przestrzeni. Idealnie sprawdzi się do domów utrzymanych w stylu boho i rustykalnym. Doskonale wygląda i wbrew pozorom, dobrze zaimpregnowana, sprawdza się na tarasie przez co najmniej kilka sezonów.

Technorattan to od wielu już lat prawdziwy hit osłon balkonowych i tarasowych. Wykonany z tworzywa sztucznego, posiada o wiele więcej zalet niż naturalny rattan. Występuje w wielu kolorach i idealnie sprawdza się do domów nowoczesnych i klasycznych.  Technorattan występuje w postaci pionowych, cienkich lameli, które ustawione blisko siebie, dają poczucie prawdziwego komfortu na tarasie i balkonie. Wreszcie możesz poczuć się swobodnie na własnym tarasie.

Ażurowe ogrodzenie tarasu – czy warto?

Innym sposobem na ogrodzenie tego miejsca jest ażurowe ogrodzenie tarasu. Myślisz pewnie, po co mi ogrodzenie ażurowe własnego tarasu, skoro chcę osiągnąć na nim pełnię prywatności. Mimo wszystko ażurowe ogrodzenie tarasu ma kilka zalet wartych uwagi. Przede wszystkim jest to większy przepływ powietrza z zewnątrz na taras i odwrotnie. Dzięki ażurowemu ogrodzeniu więcej tlenu wpada także do domu. Ponadto mamy również zapewnioną większą dawkę promieni słonecznych, które ogrzewają zarówno taras, jak i wnętrze domu.

Ażurowe ogrodzenie tarasu oprócz tego wszystkiego, doskonale wygląda. Możemy być pewni, że doda uroku tej przestrzeni, w której spełni zarówno funkcje praktyczne, jak również efekty wizualne. Ażurowe ogrodzenie tarasu może być wykonane zarówno z drewna, jak i ze stali ocynkowanej, a także z PVC i blachy. Tak duży wybór w doskonałej jakości materiałach sprawia, że ażurowe ogrodzenie tarasowe sprawdzi się nawet przez kilka lat.