Rozwój nowych technologii sprawił, że na rynku ogrodzeniowym nastąpił prawdziwy wysyp najróżniejszych rozwiązań, w których laik może się czasem pogubić. Na pierwszy rzut oka płot wyglądający jak drewniany okazuje się jedynie imitacją drewna. Czym są ogrodzenia drewnopodobne, z jakich materiałów powstają i czy warto w nie inwestować? Czy może lepiej postawić na metalowy płot panelowy? Oto porównanie obu typów ogrodzeń. Sprawdźcie, które będzie lepszą inwestycją.

Z czego powstaje i czym się charakteryzuje ogrodzenie drewnopodobne?

Ogrodzenie drewnopodobne do złudzenia przypomina to wykonane z naturalnego drewna, ale często pozbawione jest jego wad. Drewno jest materiałem higroskopijnym, które nawet po obróbce stale pracuje, podczas deszczu chłonie wodę, a pod wpływem dużego nasłonecznienia wysycha. Potrzebuje więc okresowych zabiegów impregnacyjnych i jest dosyć kłopotliwe w pielęgnacji, szczególnie jeśli dotyczy dużych powierzchni. Z tego względu producenci, wykorzystując nowe technologie, wpadli na pomysł, aby stworzyć materiał, który będzie do złudzenia przypominał drewno, imitując nawet oryginalne usłojenie, ale nie będzie wymagał zabiegów impregnacyjnych i będzie tańszy od naturalnego drewna. Obecnie ogrodzenia drewnopodobne tworzy się z różnych materiałów, dzięki czemu powstają:

- ogrodzenia drewnopodobne aluminiowe

Przęsła poziome lub pionowe tworzone są z aluminiowych sztachet wystylizowanych na drewniane. Są odporniejsze od drewna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wykazują też dobrą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, choć nie tak dobrą jak stal. Występują w rozmaitej kolorystyce jasnego lub ciemnego drewna. Decydując się na odpowiedni odcień wybarwienia, zyskuje się też charakterystyczne dla naturalnego drewna słoje. Producenci osiągają taki efekt przez zastosowanie farb i odpowiednich narzędzi.

- ogrodzenia drewnopodobne betonowe

Obecne technologie pozwalają nawet ogrodzenie betonowe wystylizować na przypominające płot wykonany z naturalnego drewna. Techniki barwienia betonu i uzyskiwania wyglądu drewnianych desek, czy płyt stosuje się obecnie nie tylko w ogrodzeniach, ale i w płytach chodnikowych, jeśli takie bardziej pasują do stylizacji ogrodu. Ogrodzenia drewnopodobne betonowe są najczęściej pełne i wyglądają, jakby w całości były wykonane z drewna lub podmurówka i słupki ogrodzeniowe pozostają betonowe, np. z bloczków, a wypełnienie stanowią betonowe przęsła stylizowane na drewniane.

- ogrodzenia drewnopodobne polimerowe

Drewno polimerowe to hit ostatnich lat. Znajduje zastosowanie w budowaniu ogrodzeń, czy innych elementów małej architektury na zewnątrz, upiększaniu elewacji domów, a także używa się je wewnątrz domu do produkcji podłóg, schodów, czy mebli. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że do złudzenia przypomina drewno naturalne z zachowaniem sęków i słojowania oraz kolorystyki. Jest ono jednak wykonane z tworzywa sztucznego polistyrenowego, które w odróżnieniu od drewna jest odporne zarówno na wilgoć, jak i promienie słoneczne. Powstałe z niego ogrodzenie drewnopodobne może przybierać kształt płotu pełnego, ale najczęściej obserwuje się przęsła z poziomymi lub pionowymi deskami, lub rozwiązania żaluzjowe.

Czym charakteryzuje się ogrodzenie panelowe i na czym polega jego uniwersalność?

Ogrodzenie panelowe w odróżnieniu od drewnopodobnego jest lekką konstrukcją ażurową wykonaną ze stali. Powstaje ze stalowych prętów prostych lub przetłaczanych, które połączone ze sobą w panelach w sposób kratowany o różnym zagęszczeniu oczek tworzą stabilną i mocną przezierną konstrukcję. Montaż płotu panelowego jest prosty i szybki, ponieważ nie wymaga on ciągłych fundamentów pod całością ogrodzenia, a jedynie punktowe pod słupkami. Ogrodzenie panelowe wykonane jest z ocynkowanej ogniowo stali, która wykazuje dużą odporność na korozję. Dodatkowym zabezpieczeniem przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi jest malowanie proszkowe, które przedłuża wytrzymałość płotu, jak twierdzą eksperci nawet do kilkudziesięciu lat. Niektórzy zarzucają tej ażurowej konstrukcji to, że nie zapewnia ona wystarczającej prywatności, co jest oskarżeniem niesłusznym, ponieważ ogrodzenie panelowe jest na tyle uniwersalne, że przy odrobinie inwencji można z ażurowej konstrukcji, jeśli komuś się znudzi, zrobić nawet pełną. Jest to możliwe na dwa sposoby. Po pierwsze, płot panelowy jest doskonałym stelażem dla wszelkich roślin pnących. Obsadzenie go roślinnością nie tylko uatrakcyjni posesję, ale zabezpieczy przed kurzem od ulicy i zapewni prywatność. Drugim sposobem jest zastosowanie taśmy do ogrodzeń panelowych. Może ona wyglądem przypominać nawet drewno lub ratan. Jak widać przy odpowiednich modyfikacjach stalowe ogrodzenie panelowe może zostać przekształcone nawet w ogrodzenie drewnopodobne.

Ogrodzenie drewnopodobne czy ogrodzenie panelowe – co wybrać?

Zarówno ogrodzenie drewnopodobne, jak i płot panelowy mogą być trwałym i atrakcyjnym zabezpieczeniem posesji. W przypadku tego pierwszego trwałość zależy też od materiałów, z jakich rzeczywiście zostało wykonane. O ile ogrodzenie drewnopodobne betonowe będzie solidnym płotem, który przetrwa długie lata, to już wytrzymałość płotu aluminiowego na uszkodzenia mechaniczne z pewnością będzie mniejsza niż tego wykonanego z betonu, czy stalowego płotu panelowego. Ogrodzenie drewnopodobne z pewnością będzie najlepszym wyborem dla osób zakochanych w drewnie, które nie wyobrażają sobie płotu bez elementów drewnianych. Tutaj szczególnie drewno polimerowe można śmiało polecić. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie płoty mają najczęściej konstrukcję pełną albo posiadają jedynie niewielkie prześwity. Dla niektórych może to być wadą, ponieważ płot będzie zasłaniał piękny widok lub zacieniał posesję. Miłośnikom ażurowych konstrukcji poleca się zatem ogrodzenia panelowe wykonane ze stalowych prętów, które zawsze można przynajmniej częściowo zabudować roślinnością lub dostępnymi taśmami.

Przy wyborze ogrodzenia trzeba pamiętać, że płot, który ma przetrwać kilkadziesiąt lat, może po jakimś czasie się znudzić. Warto więc wybierać takie modele, które da się zaaranżować w inny sposób. Najbardziej uniwersalne w tym względzie jest ogrodzenie panelowe.