Jeśli zastanawiasz się nad budową ogrodzenia swojej posesji, warto porównać dwa różne rodzaje ogrodzeń, aby zdecydować, który kierunek będzie najlepszy. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele mniej lub bardziej uniwersalnych rozwiązań. Jednymi z nich są ogrodzenia panelowe oraz ogrodzenia kompozytowe - oba płoty są nowoczesne i skuteczne. Czym różnią się te dwa rozwiązania i jakie wady oraz zalety posiada każde z nich? 

Zalety i wady budowy ogrodzenia kompozytowego 

Ogrodzenie kompozytowe wykonane jest z kompozytowych desek WPC, a także profilu słupa, które tworzą doskonały system ogrodzeniowy dla wielu posesji. Główną zaletą tego rozwiązania są przesłanki stricte ekologiczne - produkcja elementów wyklucza stosowanie ołowiu i wszelkich niebezpiecznych substancji, a wszystkie części użyte do budowy ogrodzenia, są poddawane procesowi recyklingu. To rozwiązanie zasługuje zatem na duże uznanie, ponieważ ma realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. 

Ponadto ten typ ogrodzenia nie wymaga ciągłej konserwacji - zaoszczędza więc zarówno czas, jak i pieniądze, a jednocześnie jest doskonałym sposobem na zapewnienie sobie odrobiny prywatności na własnej posesji. Taki typ ogrodzenia pozwala wybrać dowolne elementy, takie jak różne rodzaje bram czy desek. 

Montaż nie wymaga znacznej wiedzy - wszystkie elementy są zestawione w taki sposób, aby jak najłatwiej było je połączyć i zamontować w podłożu. Łączą się na zasadzie pióra i wpustu, podobnie do montażu niektórych rodzajów paneli podłogowych. Co więcej, ogrodzenie kompozytowe jest odporne na uszkodzenia, a także warunki pogodowe. Wewnętrzne elementy, takie jak profile, są ocynkowane, dzięki czemu nie ulegają tak szybko procesowi korozji. 

Ogrodzenie kompozytowe jest świetną alternatywą dla tradycyjnego ogrodzenia drewnianego czy płotu z tarcicy, które należy systematycznie impregnować. Dzięki niemu zaoszczędzisz na kosztach związanych z zakupem produktów do impregnacji. 

Niestety ogrodzenie kompozytowe ma jedną zasadniczą wadę - jest znacznie droższe od tradycyjnych typów ogrodzeń. Jeśli chcesz zatem ogrodzić większy teren, np. posesję dużego ośrodka wypoczynkowego lub spory teren wokół domu, na takie rozwiązanie musisz przeznaczyć więcej funduszy. 

Zalety i wady budowy ogrodzenia panelowego 

Ogrodzenie panelowe to uniwersalny i ponadczasowy styl płotu. Składa się z paneli ogrodzeniowych, wykonanych z ocynkowanego metalu, wzmocnionych warstwą proszkowaną. Dzięki temu nie ulega korozji i jest bardzo wytrzymały. 

Odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe to tylko jedna z zalet ogrodzenia panelowego, które cieszy się ogromną popularnością już od wielu lat. Ogrodzenie panelowe jest łatwe w montażu na każdym terenie. Wystarczy przygotować i oczyścić podłoże, wyrównać je oraz utwardzić słupy w ziemi za pomocą odrobiny betonu. Wówczas cała konstrukcja będzie niezwykle solidna. 

Dzięki temu, że ogrodzenie panelowe ma spore przestrzenie między drucikami, nie zaburza wzrostu roślin znajdujących się blisko płotu. Dostarcza odpowiednią ilość promieni słonecznych, a jednocześnie wydziela granicę własnej działki. Nie ma problemu także ze zwiększeniem poczucia intymności na swojej posesji, bowiem płot można uzbroić w specjalne przesłony, które ochronią przed wzrokiem sąsiadów. Dzięki temu poczujesz prywatność na własnym terenie. 

To, co ogrodzenie panelowe może zaoferować każdemu inwestorowi, to z pewnością niewygórowana cena i możliwość dopasowania rozmiarów oraz kolorów paneli do własnych potrzeb. Nie jest też problemem łączenie modułowe poszczególnych paneli. W ten sposób można stworzyć niepowtarzalną kompozycję na swojej posesji. Takie uniwersalne rozwiązanie pozwala wkomponować ogrodzenie w ogólną architekturę ogrodu oraz domu, a także przysłonić go nieco naturalną roślinnością. 

Ogrodzenie panelowe a ogrodzenie kompozytowe - cechy wspólne

Oba systemy charakteryzują się dopasowaniem do architektury i budowy terenu. Można je zastosować nawet na pochyłym terenie. Stworzą dzięki temu ustawienie schodkowe. Doskonale wpiszą się w teren górzysty i pagórkowy - zarówno ogrodzenie panelowe jak i kompozytowe, będzie się wówczas prezentowało niezwykle estetycznie. 

Ogrodzenie panelowe vs. ogrodzenie kompozytowe - co wybrać do swojej posesji?

Na ostateczny wybór wpływa wiele czynników, które pozwalają dokonać odpowiedniej decyzji. Z pewnością nie bez znaczenia jest tutaj cena. W zależności od metrażu, cena obu rozwiązań może różnić się nawet kilkoma tysiącami złotych. Z tego względu warto najpierw dokonać rzetelnych pomiarów i przyjąć także pewien margines błędu, jeśli pomiary myliłyby się o kilka metrów. O ile panel ogrodzeniowy możesz dokupić pojedynczo, o tyle w przypadku ogrodzenia kompozytowego może być z tym problem. Kwestie ekologiczne w tym przypadku wypadają równie korzystnie, ponieważ oba rozwiązania nadają się do recyklingu. Dzięki temu budując ogrodzenie wokół własnej posesji, dbasz o środowisko. Jednak w przypadku ogrodzenia kompozytowego, może ono hamować regularny wzrost roślin poprzez brak znacznych prześwitów.