Sama budowa domu to spory wydatek, który rzutuje na życie przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Ogród to element, którym chcielibyśmy się chwalić, ale jego ogrodzenie to kolejny wydatek. Na szczęście są sposoby, aby łatwo, efektownie, a przede wszystkim za rozsądne pieniądze, ogrodzić swoją posesję i zapewnić jej bezpieczeństwo na długie lata. W zależności od stylu domu, możemy dobrać takie ogrodzenie, na jakie przyjdzie nam ochota. Płot z tarcicy czy może ogrodzenie panelowe? Które z rozwiązań będzie pasować do Twojej posesji?

Ogrodzenie z tarcicy - wady i zalety tego rozwiązania

Czym jest tarcica? To nazwa dla deski z pociętej kłody drewna, przetartej jednokrotnie. Pocięte deski mają mniej więcej tę samą długość, tę samą grubość, jednak ich krawędzie są nieregularne, ponieważ pokryte są korą. Wówczas powstaje element drewna, który z dwóch szerszych stron jest stosunkowo gładki, a z dwóch węższych - chropowaty od kory. Daje to niesamowity, bardzo rustykalno-sielski obrazek, który idealnie wpisuje się w tego typu zabudowy. 

Jeśli chodzi o główne zalety takiego rozwiązania, największą z nich jest sama jego nazwa, gdyż potocznie nazywa się go płotem typu rancho. To od razu przywodzi na myśl prowincjonalny, lecz bardzo klimatyczny pejzaż, w którym doskonale odnajdą się miłośnicy krajobrazów. Idealnie więc pasuje do domów na obrzeżach miast lub wsiach, gdzie będzie wpisywał się w otaczającą zewsząd naturę. 

Jego wygląd z pewnością uatrakcyjnia posesję, dodając jej wyjątkowego charakteru. Ta naturalna krzywizna na krawędziach sprawia, że żadna deska nie wygląda tak samo, mimo, iż wyglądem są zbliżone. Podobne wymiary wraz z odróżniającymi detalami sprawiają wrażenie pewnej trójwymiarowości. Użycie naturalnego materiału na ogrodzenie  ma swój wyjątkowy urok. Drewno jest chropowate, zupełnie surowe - wygląda tak, jakby zostało dopiero co pocięte i ułożone w formie płotu. 

Co za tym idzie, jego budowa rzeczywiście nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy odrobina dobrych chęci, aby takie ogrodzenie z tarcicy zbudować samodzielnie. Taki rodzaj desek bez problemu zdobędziesz w każdym tartaku. Mogą być one pocięte chropowato lub gładko. Ma to wpływ na późniejszą impregnację i warto jeszcze przed zakupem się o tym dowiedzieć. Bowiem, jeśli impregnujemy drewno gładkie, będzie ono zużywać o wiele mniej produktu, niż w przypadku drewna chropowatego. Oszczędzimy więc czas i pieniądze. Szczególnie biorąc pod uwagę, że tego drewna na ogrodzenie jest naprawdę sporo. 

Dodatkową zaletą jest cena - tarcica nie jest droga i bardzo łatwo ją dostać w każdym tartaku. Dodatkowo należy dokupić przęsła i ewentualne elementy do bramy. Słupki powinny być metalowe i solidne oraz posiadać uchwyty do montażu desek. Dłuższe deski należy wesprzeć co ok 1,6 m. Taka konstrukcja będzie wówczas stabilna i odporna. Wkręty powinny być nierdzewne, aby nie ulegały szybkiej korozji. Ochroni to nie tylko łączenie desek, ale także sam surowiec, gdyż rdzewne nacieki szybko go niszczą. 

Jedną z ważniejszych zalet tego ogrodzenia jest dowolność - możemy montować deski równolegle bądź prostopadle, a nawet na dwa sposoby, w zależności od naszych upodobań. Dodatkowo mamy dowolność w rozmiarze przestrzeni między deskami, oczywiście działając zgodnie z prawem budowlanym. Ogrodzenie z tarcicy nie przesłania nam ogrodu, nie musimy się więc martwić o rośliny rosnące tuż przy nim. 

To rozwiązanie ma także swoje wady. Główną z nich jest styl samego ogrodzenia. Z pewnością nie będzie ono pasowało do wielkomiejskich posiadłości czy nawet małych jednorodzinnych domów w mieście. Dlatego nie jest to uniwersalny płot. Jeśli stawiasz na nowoczesny, industrialny styl, takie ogrodzenie nie będzie wyglądało dobrze w tym zestawieniu. 

Drugim zaś problemem jest systematyczna impregnacja i czyszczenie drewnianych desek. Należy pamiętać, aby usunąć wszelkie rośliny z obrębu płotu, które miałyby mieć z nim styczność. W przeciwnym wypadku glony będą się rozprzestrzeniać po drewnie, a samo ogrodzenie może z czasem gnić i próchnieć. 

Ogrodzenie panelowe - wady i zalety 

Ogrodzenie panelowe jest o wiele bardziej uniwersalne. Pasuje praktycznie do każdego stylu domu i do każdej posesji. Jego budowa polega na łączeniu ze sobą metalowych paneli za pomocą słupków ogrodzeniowych utwardzonych w podłożu za pomocą betonu. Panele są ocynkowane i zabezpieczone proszkowo. Z tego względu ogrodzenie jest odporne na korozję

Nawet w przypadku styczności z roślinami, z ogrodzeniem nic się nie dzieje. Nie musisz więc rezygnować z roślinności wokół płotu. Co więcej, bliskość roślin sprawia, że ogrodzenie idealnie wpisuje się w przestrzeń i staje się doskonałym tłem dla architektury krajobrazu. 

Niepodważalną zaletą ogrodzenia panelowego jest jego odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Taki płot z pewnością powstrzyma intruzów przed wtargnięciem na posesję i nie będzie podatny na awarię, nawet przy użyciu ostrych narzędzi. Produkt jest estetyczny, wytrzymały, a przede wszystkim efektowny. 

Montaż płotu nie jest trudny - wystarczą dobre chęci i odrobina umiejętności. Łączenie paneli za pomocą śrub nierdzewnych zapewni ochronę przed korozją w miejscach styku. Uniwersalność płotu przejawia się też w doborze rozmiaru oraz koloru paneli ogrodzeniowych- możesz wybrać taki rodzaj paneli, na jaki tylko masz ochotę. Zanim dokonasz wyboru, zastanów się, jakie będą doskonale pasować do Twojej posesji. 

Na uwagę zasługuje też cena paneli. Jest bardzo przystępna, a dodatkowo jest możliwość zakupu pojedynczych paneli. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które niedokładnie zmierzyły obszar ogrodzenia i potrzebują dokupić ich małą ilość. 

Jedną z wad, jakie można dostrzec w ogrodzeniu panelowym, jest wysoka przezierność. Na szczęście bez problemu można sobie z tym poradzić za pomocą przesłon owijanych wokół metalowych drutów. Zapewnią one odrobinę prywatności na własnym terenie. 

Jaki typ ogrodzenia wybrać - ogrodzenie z tarcicy vs ogrodzenie panelowe 

W zależności od stylu i lokalizacji posesji, wybierz takie ogrodzenie, jakie doskonale wpisuje się w Twoją wizję domu. Niewątpliwie to ogrodzenie panelowe jest rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, a także znacznie tańszym. To także dobre wyjście z sytuacji dla osób, które nie do końca odnajdują się w pracach przydomowych, takich jak choćby impregnacja ogrodzenia z drewna.