Pies na posesji to nie tylko radość z obcowania z bezinteresowną miłością i radością, ale również odpowiedzialność za pupila ciążąca na właścicielu. W działach ogłoszeniowych na lokalnych portalach internetowych często można natknąć się na informacje o poszukiwaniu czworonogów, które uciekły z posesji. Można zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom i eksploracji przez pupila okolicznych terenów, montując bezpieczne i trwałe ogrodzenie dla psa.

Kojec, czy skuteczne ogrodzenie dla psa całej posesji?

Wybór pomiędzy kojcem a skutecznym ogrodzeniem całej posesji zależny jest od kilku parametrów. Głównym czynnikiem jest rasa psa i jego wielkość, a także temperament i rola w domostwie. Jeśli pies jest sporych rozmiarów i ma pełnić rolę stróża posesji, dobrym rozwiązaniem jest kojec z budą postawiony na działce. Jeśli natomiast pupil jest niewielkich rozmiarów, część czasu spędza w domu i nie sieje zniszczeń, wystarczy postawić solidny płot, zapobiegający ucieczkom. Planując ogrodzenie dla psa, należy wiedzieć, że to właściciel odpowiada za zwierzę. Każda ucieczka może skończyć się pogryzieniem przechodniów, a nawet wypadkiem samochodowym. „Kto chowa zwierzę albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy” - tak sanowi Art. 431 § 1 k.c. Lepiej zatem postawić na solidne ogrodzenie dla psa uniemożliwiające wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz, niż odpowiadać w sądzie za powstałe szkody.

Jaki w świetle prawa powinien być kojec?

Metraż kojca zależny jest do wielkości psa i w świetle prawa może mieć od 9 m² do 15 m², natomiast oczywiste jest, że im większy kojec, tym wygodniejszy dla pupila. Kojec powinien być zadaszony i uniemożliwiać ucieczkę zwierzęcia zarówno metodą podkopu, jak i przeskoczenia, a także za pomocą uszkodzenia ogrodzenia. Sprowadza się to do jednego stwierdzenia - powinien być bezpieczny i solidny. Najczęściej ogrodzenie kojca montowane jest na betonowym podłożu, które skutecznie chroni przed wykonaniem podkopu. Jakie ogrodzenie dla psa w kojcu będzie odpowiednie? Takie, którego zwierzę nie zniszczy. Najlepiej ogrodzenie wykonać z metalu. Dobrym pomysłem są elementy ogrodzenia panelowego, które zwykle kojarzy się z ochroną terenów przemysłowych. Skoro ogrodzenie panelowe chroni kosztowne mienie, z powodzeniem wytrzyma również  próby ucieczki zwierzęcia nawet sporych rozmiarów. Wybór wypełnienia paneli ogrodzeniowych jest zróżnicowany i w zależności od potrzeb  można zdecydować się na wypełnienie z grubego stalowego drutu, lub solidnych metalowych prętów rozmieszczonych pionowo, lub poziomo. Kluczową zaletą tego typu ogrodzenia jest ażurowa budowa, umożliwiająca psu pełną widoczność posesji i zaalarmowanie właścicieli w przypadku wtargnięcia intruza na teren prywatny.

Czym powinno charakteryzować się ogrodzenie dla psa?

Mając na uwadze pełne bezpieczeństwo czworonoga, płot powinien być:

  • wykonany z trwałego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne surowca,
  • prawidłowo zamontowany, pozbawiony ostrych, wystających elementów,
  • wysoki, uniemożliwiający przeskoczenie,
  • wyposażony w podmurówkę, aby uniemożliwić podkopy.

Celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo czworonoga. Psy z reguły są skłonne do ucieczek, dlatego ogrodzenie dla psa powinno być solidne i uniemożliwiające wydostanie się pupila na zewnątrz. Można oczywiście pokusić się o samodzielny montaż ogrodzenia, jednak w tym przypadku lepiej zaufać profesjonalistom, którzy fachowo wykonają i zamontują ogrodzenie solidne, trwałe i bezpieczne, a także pozbawione elementów, które mogą zagrozić zwierzęciu przy próbie ucieczki.

Ogrodzenie dla psa - bezpieczne i solidne rozwiązania

Asortyment branży wykonującej ogrodzenia jest spory, jednak dostosowanie optymalnego płotu w przypadku posiadania psa nie jest taki łatwy. Pobyt na posesji powinien gwarantować czworonogowi maksimum swobody i minimum możliwości ucieczki, dlatego nie tylko ogrodzenie dla psa jest ważne, ale również furtka i brama, której nie uda mu się sforsować. Warto pamiętać o tym, aby nie montować klamek i dźwigni, które pies może podważyć łapą, a raczej gałkę, lub zamek na klucz, z którymi na pewno sobie nie poradzi. Nie jest zalecane również zwieńczenie ogrodzenia ostrymi elementami, ponieważ pies, próbując przeskoczyć płot, może wyrządzić sobie krzywdę. W przypadku ogrodzenia całej posesji w grę zwykle wchodzą niemałe koszty. Przykładowa, raczej standardowa działka budowlana długości 40 metrów i szerokości 30 metrów to 140 metrów bieżących płotu. "W ostatnich latach znacząco zwiększyła się liczba systemów, których są elementami panele. Cechują się trwałością i nie bez znaczenia są ich walory dekoracyjne oraz niska cena." - pisze specjalista z działu budowlanego "Castorama". Spośród stosunkowo tanich i bezpiecznych ogrodzeń dla psa, warto rozważyć poniższe.

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenia panelowe składają się z gotowych elementów przygotowanych do montażu. Ten rodzaj ogrodzeń swą nazwę zawdzięcza modułowej budowie, składającej się z paneli wypełnionych wybranym surowcem, oraz elementów łączących. Najczęściej wypełnieniem paneli jest gruby drut stalowy, lub metalowe elementy, choć zdarzają się panele wypełnione drewnem, lub panele betonowe. Każdy rodzaj płotów panelowych jest dobrym pomysłem na ogrodzenie dla psa. Ogrodzenia panelowe są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, oraz uszkodzenia mechaniczne. Wykonane z elementów o wysokości 2 metry i więcej z pewnością uniemożliwią psu przeskoczenie płotu. Ponadto ogrodzenie panelowe jest sztywne i trudne do sforsowania, a twardość metalu, lub betonu jest gwarantem braku perspektywy przegryzienia ogrodzenia. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że zniszczony panel można z łatwością wymienić, bez naruszania konstrukcji całego płotu. To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie charakteryzujące się znacznie większą trwałością, niż powszechnie stosowana siatka ogrodzeniowa.

Ogrodzenie palisadowe

Podobnie jak w przypadku ogrodzeń panelowych, główną rolę odgrywają tu przęsła. W ogrodzeniach palisadowych przęsła wypełnione są metalowymi lamelami ułożonymi pionowo, lub poziomo. Wymogiem jest konieczność zastosowania podmurówki, co w sytuacji posiadania psa jest kluczowym elementem pozbawiającym czworonoga możliwości wykonania podkopu. Ogrodzenia palisadowe są bardzo estetycznym rozwiązaniem, a przez zachowanie prześwitu pomiędzy lamelami, konstrukcja wydaje się lekka i nowoczesna. Stalowa ocynkowana konstrukcja gwarantuje odporność na psie zabiegi stosowane przez zwierzę w poszukiwaniu możliwości ucieczki.