Łukowe ogrodzenie panelowe to nowoczesne rozwiązanie, które pasuje do każdego obiektu i terenu. Łączy w sobie liczne zalety, będąc estetyczną i funkcjonalną ozdobą prywatnych i publicznych posesji. Czym charakteryzuje się takie ogrodzenie oraz gdzie i dlaczego warto je zastosować?

Co to jest łukowe ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe łukowe dostępne w wersji 2D lub 3D to propozycja stworzona z myślą o osobach, które poszukują estetycznego i szybkiego w montażu sposobu odgrodzenia terenu. Jego przęsła są wykonane ze stalowych, zgrzewanych drutów o zróżnicowanej grubości, wynoszącej zazwyczaj 4 lub 5 mm. W sprzedaży dostępne są także wersje z prętów, których grubość sięga 8 mm. Panele z reguły są zakończone drutami pionowymi; w sprzedaży można znaleźć również modele wykończone poziomym prętem zabezpieczającym wystające elementy. Standardowa długość jednego przęsła wynosi 200 lub 250 cm, a jego wysokość – od 100 do 240 cm. Najczęściej spotykana wielkość oczek wynosi 50x100 mm, 50x200 mm lub 75x200 mm, skutecznie zabezpieczając przed przedostaniem się zwierząt lub niepożądanych osób. Zależnie od wymiaru ogrodzenia, każdy panel może być wyposażony w jedno lub kilka wzmacniających przetłoczeń. Przęsła można osadzić na specjalnej ramie lub zamocować na wcześniej przygotowanych słupkach z metalu, betonu bądź kamienia. Można zdecydować się na montaż zarówno z podmurówką, jak i bez niej. Zazwyczaj panele są poddawane procesowi cynkowania ogniowego oraz zabezpieczone preparatem antykorozyjnym, który ogranicza ryzyko pojawienia się rdzy na ich powierzchni. Dodatkowo są one pokrywane farbą proszkową o odcieniu wybranym z palety RAL, która nadaje im ostateczny, atrakcyjny wygląd.

Czym różni się łukowe ogrodzenie panelowe od standardowych paneli?

Cechą wyróżniającą ogrodzenie łukowe panelowe jest wygięty kształt jego górnego odcinka. Odmienne niż w tradycyjnych panelach, nie będzie ono zakończone prosto, lecz ukształtowane w estetyczny łuk. Dzięki temu nawet stosunkowo proste ogrodzenie zyskuje elegancki i atrakcyjny wizualnie wygląd, wyróżniając się na tle standardowych, dostępnych w sprzedaży modeli. Zachowuje bowiem wszystkie ich zalety, a zarazem jest znacznie bardziej interesujące i ozdobne, świetnie sprawdzając się na każdej posesji. Wklęsłe lub wypukłe panele można zestawić z tradycyjnymi, prosto wykończonymi elementami. Montowane naprzemiennie zyskają niezwykle ciekawy wygląd, tworzący efekt opadającej i wznoszącej się fali.

Kiedy warto zastosować ogrodzenie panelowe łukowe?

Ogrodzenie panelowe łukowe warto zastosować wtedy, gdy inwestorowi zależy na sprawnym oddzieleniu posesji od sąsiednich działek. Gotowe panele są szybkie i proste w montażu, umożliwiając kompleksowe wykonanie parkanu w możliwie najkrótszym czasie. Dodatkowo panele o kształcie łuku często oferowane są w gotowych zestawach z bramą przesuwną lub dwuskrzydłową, furtką i wszystkimi akcesoriami montażowymi. Eliminuje to konieczność żmudnego poszukiwania i dopasowywania poszczególnych części ogrodzenia. Ponadto łatwość osadzania kolejnych przęseł pozwala na samodzielne wydzielenie terenu posesji, bez konieczności ponoszenia kosztów ekipy montażowej i oczekiwania na dostępny, wolny termin usługi.

Gdzie będzie pasować łukowe ogrodzenie panelowe?

Panelowe ogrodzenie łukowe to produkt o wszechstronnym charakterze. Szeroka gama dostępnych wzorów i kolorów sprawia, że bez trudu można dobrać je do wyglądu budynku, upodobań inwestora oraz jego możliwości finansowych. Jak twierdzi ekspert z portalu e-ogrody.pl, „Ogrodzenia systemowe warto dopasować do stylu domu. Wszystkie dobrze współgrają z ogrodową zielenią”. Gdzie można je zastosować? Będą one dobrym rozwiązaniem do wydzielenia terenu:

  • jednorodzinnych posesji mieszkalnych,
  • wielorodzinnych osiedli mieszkaniowych,
  • firm i zakładów produkcyjnych,
  • obiektów użyteczności publicznej,
  • ogólnodostępnych placów zabaw,
  • żłobków, przedszkoli, szkół i internatów.

Z uwagi na atrakcyjny wizualnie, a zarazem uniwersalny wygląd, takie ogrodzenie sprawdzi się jako funkcjonalny dodatek każdego obiektu mieszkalnego lub użytkowego. Będzie ono pasować do budynków zarówno o klasycznej, jak i nowoczesnej bryle. Szczególnie dobrze skomponuje się z budowlami posiadającymi zaokrąglone linie – arkady, półokrągłe drzwi i okna oraz elementy dekoracyjne w kształcie półkola. Taki dobór podkreśli spójny charakter całej aranżacji, gwarantując harmonijny wygląd budynku i przyległego terenu.

Ogrodzenie panelowe łukowe - wady i zalety

Panele o łukowym kształcie to produkt, który łączy w sobie liczne zalety. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, jest wyjątkowo trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jego ważnym atutem jest prostota i szybkość montażu. Wystarczy przymocować kolejne panele za pomocą dołączonych akcesoriów, by w krótkim czasie odgrodzić nawet znaczną powierzchnię terenu. Ciekawy design sprawia, że są one niebanalną dekoracją każdej posesji, podkreślając jej reprezentacyjny charakter. Warto wspomnieć także o mnogości dostępnych wymiarów, kolorów i wzorów, które pozwolą na łatwe dopasowanie paneli do indywidualnych warunków terenu oraz potrzeb inwestora. Decydując się na przęsła wykonane z cienkich, słabo zabezpieczonych drutów, należy mieć na uwadze również możliwe wady takiego rozwiązania. Będzie to między innymi niższa odporność na korozję i odkształcenia oraz mniejsza estetyka. Można jednak uniknąć takich negatywnych aspektów, kupując panele od renomowanych producentów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając panelowe ogrodzenie łukowe?

Ogrodzenie w kształcie łuku to propozycja stale zyskująca na popularności. Chcąc mieć pewność, że będzie ono trwałe oraz starannie wykonane, należy zdecydować się na modele oferowane przez sprawdzonych dostawców. Choć zakup tanich egzemplarzy może sprzyjać pozornej oszczędności, niesie on ryzyko, że przęsła w krótkim czasie zaczną niszczeć i korodować, wymagając wymiany na nowe. Modele od cenionej firmy będą natomiast cechować się dopracowanym wyglądem oraz wyższą trwałością. W konsekwencji staną się praktyczną i estetyczną ozdobą terenu, która przez długi czas zachowa swój atrakcyjny wygląd i pełną funkcjonalność.

Łukowe ogrodzenie panelowe to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych paneli, drewnianych płotów lub stalowej siatki. Cechuje się estetycznym wyglądem i wysoką trwałością, doskonale komponując się z budynkami i ogrodami niemal w każdym stylu. Szeroka gama dostępnych modeli oraz szybkość montażu sprawia, że każdy inwestor będzie mógł cieszyć się sprawnie powstającym ogrodzeniem, idealnie dopasowanym do jego gustu i kształtu działki.