Zarówno ogrodzenie panelowe, jak i klinkierowe, są doskonałą propozycją do wyznaczenia granicy działki w przystępny i elegancki sposób. Ich wygląd jest zupełnie inny, lecz oba rozwiązania zyskują na popularności. Wyraźną różnicę możemy zobaczyć także w cenie tych dwóch rozwiązań, lecz nie jest to jedyna cecha, która odróżnia je od siebie. Poznaj charakterystykę tych typów ogrodzeń i ułatw sobie wybór. 

Ogrodzenie klinkierowe - charakterystyka

Ogrodzenie klinkierowe tworzy się z cegieł klinkierowych. Te natomiast powstają podczas wypalania różnych typów glin. Materiał ten posiada doskonałe parametry techniczne, dzięki temu wykorzystywany jest do budowania m.in. ogrodzeń. Cegła klinkierowa jest wytrzymała, twarda, odporna na ściskanie i posiada wyjątkową odporność na nasiąkanie. 

Inne parametry techniczne tego materiału równoważą się z jego zaletami. Mianowicie ogrodzenie z klinkieru jest odporne na warunki atmosferyczne. Nie ulega niszczeniu pod wpływem mrozu, śniegu, deszczu, a poprzez wpływ promieni słonecznych, nie odbarwia się. 

Jeśli chodzi o konserwację płotu, nie jest ona wymagana zbyt często. Pewne jest jednak, że płot należy obserwować i reagować na powstające na jego powierzchni uszczerbki. Na szczęście nie pojawiają się one zbyt często. Trzeba natomiast zaznaczyć, że pojawienie się w jego pobliżu roślinności może powodować powstawanie na jego powierzchni mchu i glonów. Staraj się więc podczas sadzenia roślin zachować pewien odstęp. 

Dodatkową zaletą ogrodzenia klinkierowego jest różnorodność kolorów, które możemy wybrać odpowiednio do własnych preferencji. Standardowym kolorem klinkieru jest czerwień i brąz, jednak wielu producentów oferuje cegły także w odcieniu szarości, antracytu czy granatu. W zależności od stylu posesji i obiektu, znajdującego się na niej, możemy dokładnie dopasować kolor. Naturalny odcień klinkieru doskonale pasuje do sielskiego i wiejskiego stylu, natomiast cegły ciemne sprawdzą się do bardziej nowoczesnych domów. 

Koszty ogrodzenia klinkierowego

Nie da się dokładnie sprecyzować kosztów postawienia ogrodzenia klinkierowego, ponieważ ostateczna kwota zależy od wielu czynników. Wśród nich są:

  • długość ogrodzenia;
  • stopień wypełnienia;
  • jakość materiału;
  • rodzaj terenu;
  • robocizna (ta zmienna może być mniejsza bądź większa, w zależności od tego, czy stawiasz płot samodzielnie, czy zlecasz to firmie zewnętrznej). 

Niezwykle ważny jest także projekt takiego ogrodzenia i dokładne zmierzenie obszaru. Jeśli zdecydujesz się na płot klinkierowy w całości stworzony z cegły, może stać się on pewnego rodzaju obciążeniem wizualnym terenu. Nie oferuje on także zbytniej przejrzystości, którą zapewnia choćby ogrodzenie panelowe. 

Warto także pamiętać, że do całego kosztu budowy, należy doliczyć koszt podmurówki oraz zbrojenia, które do tego rozwiązania jest raczej zalecane. Taka budowa pozwoli osiągnąć maksymalną stabilność. 

Pamiętajmy, że budowa ogrodzenia z klinkieru nie odbywa się z dnia na dzień, ze względu na czas wiązania betonu. Jest to niezbędne i nieuniknione. Dla tych, którym zależy na jak najszybszym postawieniu płotu, nie będzie to dobre rozwiązanie. 

Ogrodzenie panelowe - charakterystyka

W odróżnieniu od płotu klinkierowego, ogrodzenie panelowe jest stosunkowo szybkie do postawienia. Tutaj podmurówka pod stalowe słupy jest niewielka, toteż schnie o wiele szybciej. Właściwie zaraz po wyschnięciu jest gotowy do montażu paneli ogrodzeniowych. Są one stworzone ze stali ocynkowanej, dodatkowo zabezpieczonej przed procesem korozji. Dzięki temu ogrodzenie panelowe jest trwałe, bardzo odporne na warunki atmosferyczne i solidne. 

Z takim ogrodzeniem nic nie jest straszne. Uchronisz się tym samym przed ingerencją intruzów na Twojej posesji, wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Wreszcie osiągniesz prywatność i spokój na własnym terenie. 

Co więcej, ogrodzenie panelowe charakteryzuje się wysoką przezroczystością, ze względu na wzór swojej konstrukcji. Dzięki temu do roślin dociera mnóstwo słońca. Jednocześnie nie są one żadnym zagrożeniem dla płotu, wręcz przeciwnie - rośliny na jego tle wyglądają fenomenalnie. Ogrodzenie panelowe tworzy bowiem dla nich prawdziwe tło, a w sytuacji kiedy zechcesz nieco przesłonić prześwity, możesz użyć do tego specjalnego materiału, który przeziewasz przez druty. 

Dobrze wymierzone ogrodzenie z paneli nie będzie tak bardzo kosztowne, jak inne tego typu rozwiązania. Co więcej, można je zamontować także na terenie pochyłym, na którym inne rodzaje ogrodzeń nie zdałyby egzaminu. Tworzy wówczas ułożenie schodkowe i wygląda rewelacyjnie z każdej strony. 

Ogrodzenie panelowe czy ogrodzenie klinkierowe - który płot bardziej się sprawdzi? 

Zwróć uwagę, czy ogrodzenie klinkierowe sprawdzi się w Twojej sytuacji i czy jego koszty nie przewyższają zakładanych kosztów tej inwestycji. Pomyśl także, które z rozwiązań będzie bardziej uniwersalne, ponieważ ogrodzenie terenu to inwestycja z reguły długoterminowa. Dobrze dobrane ogrodzenie z pewnością podbije walory estetyczne Twojego domu i ogrodu.