Budowa ogrodzenia to bardzo ważny etap urządzania przestrzeni wokół domu. Niejednokrotnie zmieniamy projekty, wybieramy najlepsze materiały i szukamy fachowców, którzy postawiliby płot profesjonalnie. Zależy nam najbardziej na bezpieczeństwie, stabilności i jakości. Ogrodzenie ma też jedną, szalenie ważną funkcję. Ma za zadanie chronić naszą prywatność i osłaniać wnętrze działki oraz dom, przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Dzięki temu możemy czuć się na własnej posesji komfortowo i przyjemnie. Nie bez powodu wiele osób decyduje się na dodatkowe obsadzenie ogrodzenia, które ma wzmocnić poczucie prywatności, podczas przebywania we własnym ogrodzie. Czym obsadzić ogrodzenie, aby spełniało ono wszystkie najważniejsze funkcje? Jakich błędów nie popełniać? Wszystko wyjaśniamy w tym wpisie. 

Czym obsadzić ogrodzenie wysokie?

Na początek warto wspomnieć, kiedy obsadzić, czy też udekorować ogrodzenie. Otóż należy zrobić to na samym końcu prac wykończeniowych zarówno, jeśli chodzi o dom, jak i ogród. Bowiem czynności remontowe czy prace w ogrodzie mogłyby zniszczyć wszystko, co dotyczy obsadzenia ogrodu. Dlatego nie podejmujmy działań od razu. Pamiętajmy też jednak, że wiele roślin wymaga czasu, dlatego tam, gdzie będzie to bezpieczne, możemy posadzić rośliny, których wzrost zajmuje znacznie więcej czasu, natomiast w miejscach, gdzie dalej prowadzone są prace, warto wstrzymać się z obsadzeniem płotu.

Jeśli mamy do czynienia z wysokim ogrodzeniem, nie musimy od razu sadzić wysokich roślin. Samo ogrodzenie zapewnia nam dostateczny poziom prywatności. Jednak to wszystko zależy również od rodzaju płotu. Jeśli jest to ogrodzenie pełne, z pewnością rośliny nie muszą być wysokie. Natomiast, gdy mamy do czynienia np. z wysoką siatką czy ponadstandardowym wymiarem ogrodzenia panelowego, oczywiście wyższe rośliny zapewnią nam więcej prywatności i komfortu przebywania na posesji.

Czym obsadzić ogrodzenie niskie?

Analogicznie do płotów wysokich, jeśli mamy na posesji niskie ogrodzenie, możemy tu zaszaleć z wysokością roślin. Samo ogrodzenie nie jest w stanie osłonić nas przed wzrokiem przechodniów, dlatego wysokie iglaki będą dla nas w tym przypadku doskonałym wyjściem z sytuacji. Wystarczy, że obsadzimy je w odpowiednich odstępach, a one wykonają całą pracę za nas. Czy niskie ogrodzenie ma jakieś zalety? Z pewnością. Niekiedy standardowe wymiary ogrodzeń sprawiają rzeczywiście wrażenie niskich. Wówczas dodatkowa osłona się przydaje. Oprócz tego warto zwrócić uwagę czy ogrodzenie posiada podmurówkę betonową czy też nie. Podmurówka zawsze podnosi ogrodzenie nawet o kilkanaście centymetrów.

Bluszcze i pnącza

Nie tylko iglaki spełniają tu swoją rolę. W przypadku wysokiego ogrodzenia świetnie sprawdzają się tu pnącza i różnego rodzaju bluszcze. Ich wijące się gałęzie oplatają ogrodzenie i sprawiają, że staje się ono bardziej zasłonięte. Dzięki temu domownicy zyskują znacznie więcej prywatności. Im pnącza bardziej się rozwijają, tym więcej luk zostaje zakrytych. Warto zatem pomyśleć o takim rodzaju przesłony i zapewnić sobie komfort.

Walory estetyczne

Nie zapominajmy o kwestiach estetycznych. Wyobraźmy sobie najpierw puste ogrodzenie, które zabezpiecza naszą posesję. Nawet, jeśli wygląda niezwykle designersko, w porównaniu z widokiem ogrodzenia wspartego roślinnością, z ogromną przewagą wygrywa ta druga wizja. Nic dziwnego, roślinność pasuje absolutnie do wszystkiego. Jest ponadczasowa i doskonała, bo ukształtowana przez naturę. W ogrodzie sprawdza się wręcz idealnie. Pasuje do wielu aranżacji – zarówno nowoczesnych, jak i typowo sielskich.

Ogrodzenie ozdobione roślinnością jest po prostu piękne. Nie bez znaczenia są również kwestie bezpieczeństwa. Wysokie iglaki są dodatkową zaporą dla intruzów, dlatego wiele osób gęsto nasadza ten typ roślinności.

Czym obsadzić ogrodzenie drewniane?

Ogrodzenie drewniane jest dość specyficzne, jeśli chodzi o jego połączenia z roślinami. Niestety naturalny materiał, jakim jest drewno, w kontakcie z roślinnością ogrodową, często ulega korozji biologicznej. Substancje zawarte w roślinach wchodzą w reakcje z drewnem, wskutek czego ulega on korozji i zaczyna gnić. To doprowadza niestety do osłabienia konstrukcji. Dlatego warto zastanowić się najpierw nad tym rodzajem ogrodzenia, ponieważ wymaga ono systematycznej impregnacji. Tylko dobrej jakości impregnat czy bejca, są w stanie uchronić materiał drewniany przed negatywnymi skutkami czynników zewnętrznych. Jeśli już zdecydujesz się na takie ogrodzenie, pomyśl czym obsadzić ogrodzenie drewniane. Pamiętaj też o odpowiednim odstępie roślin od konstrukcji ogrodzenia. Nie warto zbyt blisko tworzyć nasadzenia, ale też należy zachować odstępy pomiędzy roślinami, aby mogły one swobodnie wzrastać.

Czym obsadzić ogrodzenie metalowe?

Ogrodzenie metalowe jest znacznie mniej problematyczne. W zależności od rodzaju płotu, możemy dosłownie przebierać w roślinach. Przy ogrodzeniu palisadowym sprawdzą się zarówno iglaki, jak i inny rodzaj roślin, np. wilec. Jest doskonały do ogrodzeń pełnych, które dość zaciemniają powierzchnię przy samej konstrukcji. Wilec, dokładnie tak, jak iglaki, nie potrzebuje zbyt dużo słońca.

W przypadku siatki, warto pokusić się np. o winnik. To pnącze, które posiada wyjątkowe walory, zarówno estetyczne, jak i przysłaniające. Jego owoce przypominają winogrono, a sama roślina w połączeniu z siatką, zupełnie zmienia wygląd otoczenia. Zaczarowany ogród wokół Twojego domu? Mówisz i masz!

Czym obsadzić ogrodzenie panelowe?

W przypadku ogrodzenia panelowego sprawdzą się zarówno wspomniane iglaki, jak i bluszcze. Warto wspomnieć w tym miejscu o wiciokrzewie, który jest jedną z najczęściej stosowanych roślin w ogrodach. Pięknie kwitnie i rośnie wszędzie tam, gdzie chcemy, niezależnie od rodzaju gleby. Nie zapominajmy o wyjątkowości rabatek kwiatowych oraz krzewów ozdobnych. To one pięknie uzupełniają nie tylko ogrodzenie, ale także cały ogród. Daj się ponieść wyobraźni i stwórz w swojej przestrzeni nietuzinkowe aranżacje roślinne.