Ogrodzenia palisadowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na ich prosty i klasyczny design. Dodatkowo są stosunkowo tanie oraz łatwe w montażu, więc wiele osób może sobie na nie pozwolić. Niewiele właścicieli ogrodzeń palisadowych jednak wie, że należy je odpowiednio pielęgnować i systematycznie dbać o ich konserwację. Jak dbać o ogrodzenia palisadowe, aby wydłużyć ich żywotność?

Rodzaje ogrodzeń palisadowych

Szukając informacji jak dbać o ogrodzenie palisadowe, trzeba zacząć od tego – z jakiego materiału jest wykonany nasz płot. Na rynku najpopularniejsze są rozwiązanie drewniane oraz metalowe, które produkowane są w wersjach pionowych i poziomych.

W zależności od materiału z jakiego wykonane jest nasze ogrodzenie palisadowe, sposób czyszczenia, pielęgnacji, konserwacji i renowacji będzie się nieznacznie różnił. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się we właściwe środki oraz preparaty, które zostały stworzone z przeznaczeniem do drewna lub metalu. Każdy materiał cechuje się również innymi problemami, które mogą wystąpić na przestrzeni lat.

Jak dbać o ogrodzenie palisadowe?

Niezależnie czy nasze ogrodzenie palisadowe będzie wykonane z metalu czy drewna, musimy być świadomi, żeby dokładnie je sprawdzać. Wszystkie ubytki lub niepokojące odbarwienia powinniśmy natychmiast usuwać, ponieważ każde zaniedbanie może wpłynąć na strukturę całego płotu. Dodatkowo pleśń czy rdza lubią szybko się rozprzestrzeniać, więc jeśli zignorujemy je w jednym sezonie – w kolejnym możemy mieć znacznie więcej pracy, a co za tym idzie wydamy również więcej pieniędzy na specjalistyczne środki.

Porada eksperta: „Najlepiej sprawdzać stan ogrodzenia zawsze w sezonie wiosennym. To wtedy po wilgotnej zimie występuje najwięcej ubytków.”

Jeśli chcemy odpowiednio dbać o ogrodzenie palisadowe, aby cały czas prezentowało się dobrze i stanowiło ozdobę naszego terenu, musimy regularnie je czyścić. Najprostszym sposobem będzie ręczne przetarcie go z kurzu i pyłu lekko wilgotną szmatką lub użycie myjki ciśnieniowej, która pomoże również w usunięciu nieco bardziej uporczywych zabrudzeń.

Nie zalecamy traktowania ogrodzeń palisadowych ostrymi gąbkami, papierem ściernym czy drucianymi szczotkami, ponieważ możemy trwale uszkodzić jego powierzchnię. Ważne jest również stosowanie środków stworzonych z przeznaczeniem do danego materiału, ponieważ niektóre związki chemiczne mogą wpływać na jego trwałość.

Porada eksperta: „Warto zadbać o ogrodzenie palisadowe już na etapie jego montażu, ponieważ nieodpowiednio założone przęsła mogą się odkształcać w efekcie czego powstaną pęknięcia, bruzdy lub nierówności.”

Jak dbać o drewniane ogrodzenie palisadowe?

Z biegiem czasu drewniane ogrodzenie palisadowe ze względu na promieniowanie UV może blaknąć i niszczeć. W tym celu warto je systematycznie impregnować specjalnymi preparatami lub lakierami, które zabezpieczą drewno przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Na runku znajdziemy wiele rodzajów, które odpowiadają róznym problemom, ale można również zaopatrzyć się w środki o działaniu kompleksowym. Takie impregnaty zwykle podkreślają naturalną barwę oraz fakturę drewna. 

Jeśli nasz płot nie prezentuje się już dobrze i nabawi się wielu nieestetycznych wyblakłych plam – możemy po prostu go pomalować. Wiele farb w dzisiejszych czasach, tworzona jest ze specjalnych surowców, które tworzą na drewnianym ogrodzeniu palisadowym dodatkową warstwę ochronną.

Nie od dziś wiadomo, że największym wrogiem drewna jest wilgoć. Decydując się na drewniane ogrodzenie palisadowe, nie jesteśmy w stanie ochronić go przed deszczem czy śniegiem, więc musimy je odpowiednio zabezpieczać. Często jednak zdarza się, że ogrodzenie zostaje uszkodzone np. mechanicznie i pojawia się na nim pleśń. Wtedy trzeba działać natychmiast, ponieważ takie wykwity i grzyby bardzo szybko się rozprzestrzeniają. W tym wypadku, wyjątkowo stosujemy papier ścierny gruboziarnisty, aby dokładnie usunąć pleśń, a następnie wygładzamy powierzchnię papierem cienkoziarnistym. Całość traktujemy specjalistycznym środkiem na grzyby oraz pleśnie i impregnujemy jak pozostałą część płotu.

Podczas uszkodzenia mechanicznego, które wpływa na zewnętrzną warstwę ochronną ogrodzenia palisadowego, trzeba pamiętać, aby przed nałożeniem kolejnej warstwy impregnującej – usunąć tę poprzednią. Całą powierzchnię dokładnie oczyszczamy, szlifujemy i dopiero malujemy specjalną farbą do drewna. W ten sposób drewniane ogrodzenie palisadowe będzie lepiej chronione w przyszłości.

Jak dbać o metalowe ogrodzenie palisadowe?

Metalowe i aluminiowe ogrodzenia palisadowe nie są tak problematyczne jak drewniane. Już na etapie produkcji są one specjalnie przygotowywane tak, aby były odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Jak dbać o metalowe ogrodzenia palisadowe? Przede wszystkim musimy uważać na ich głównego wroga, czyli rdzę, która może pojawić się już nawet po trzech latach od ich założenia. 

W przypadku wystąpienia korozji na metalowym lub aluminiowym ogrodzeniu trzeba działać natychmiastowo i kompleksowo. Zignorowanie rdzy przez jeden sezon może poskutkować koniecznością wymiany zardzewiałych przęseł w kolejnym roku. W pierwszej kolejności musimy usunąć korozję – również wyjątkowo przy użyciu gruboziarnistego papieru ściernego lub drucianej szczotki. Może się także okazać, że niezbędna będzie szlifierka. Następnie oczyszczamy przęsło i nakładamy na nie preparat antykorozyjny i farbę podkładową lub od razu gruntoemalię.

Metalowe ogrodzenia palisadowe oczywiście również możemy impregnować co sezon specjalnymi środkami, które stworzą na nim dodatkową powłokę ochronną, a jednocześnie zapobiegną występowaniu rdzy i wydłużą żywotność. Nie jest to jednak koniecznie, ponieważ materiał ten powinien być odpowiednio przygotowany już na etapie produkcji. Dlatego tak ważne jest, aby kupując ogrodzenie palisadowe, dowiedzieć się nieco więcej o jego producencie.

Dbanie o ogrodzenie palisadowe

Jak widać, pielęgnacja i konserwacja ogrodzeń palisadowych może przysporzyć nam trochę pracy, jednak nie jest to reguła. Wszystko zależy od pogody, gruntu i miejsca, w którym mieszkamy. Znaczenie ma nawet producent, na którego się zdecydujemy. Warto jednak zapamiętać, że systematyczne sprawdzanie i dbanie o ogrodzenie palisadowe daje nam pewność, że będzie ono trwalsze, a w efekcie będziemy mogli dłużej się nim cieszyć.