Naprawa ogrodzenia nie zawsze musi przerażać. Czasem to tylko renowacja jednego elementu lub impregnacja kiepsko wyglądającego płotu. Niestety czasami to nie wystarczy i trzeba wykonać standardowy pakiet napraw. W zależności od tego, co spotkało płot, naprawa ogrodzenia będzie wyglądać inaczej. Znaczenie ma tutaj także rodzaj materiału, z którego płot jest wykonany. Jak zabrać się do tego tematu i czy w każdym przypadku naprawa ogrodzenia będzie tak samo kosztowna i pracochłonna? Wzięliśmy pod lupę wiele rodzajów ogrodzeń i sprawdziliśmy możliwe scenariusze usterek. W wielu przypadkach naprawa to duże zaskoczenie, zarówno pozytywne, jak i negatywne, dlatego koniecznie przeczytajcie artykuł – ta wiedza się naprawdę przydaje. Masz dom? Nie możesz ominąć ani jednego akapitu. Do dzieła! 

Naprawa ogrodzenia drewnianego

W przypadku ogrodzenia drewnianego sprawa jest dość złożona. Naprawa ogrodzenia tego typu może wyglądać dwojako, ponieważ drewno jest materiałem naturalnym, wymagającym impregnacji. I to regularnej impregnacji, bo w przeciwnym wypadku starania o utrzymanie ogrodzenia w dobrej kondycji, ległoby w gruzach. Drewno nie powinno mieć kontaktu z żadnymi czynnikami biologicznymi, takimi jak np. rośliny. Wszystko za sprawą korozji biologicznej, której niezabezpieczone drewno ulega podczas styczności z materiałem biologicznym. Naprawa ogrodzenia skorodowanego w taki sposób praktycznie nie byłaby możliwa, ponieważ takie drewno gnije i próchnieje. Dlatego odpowiednia impregnacja jest kluczowym elementem utrzymania ogrodzenia drewnianego w dobrej kondycji. Sam taki proces jest już pewnego rodzaju naprawą potu, ponieważ zanim zaimpregnujemy drewno, musimy usunąć pozostałości z poprzedniej warstwy. Przydaje się więc papier ścierny lub szlifierka elektryczna, które poradzą sobie z tym zadaniem. Tak przygotowane drewno jest gotowe do ponownej impregnacji.

Naprawa ogrodzenia drewnianego to przede wszystkim wymiana uszkodzonych elementów na nowe – nie jest to trudne, ponieważ poszczególne elementy są ze sobą zbite za pomocą gwoździ i łączników. Dlatego zakup pojedynczych belek nie jest także bardzo kosztowny. Pamiętajmy, aby na bieżąco sprawdzać poszczególne elementy, ponieważ uszkodzone części osłabiają całą konstrukcję. Naprawa ogrodzenia drewnianego, w którym uszkodzona jest większa część elementów, tak naprawdę wiąże się już z koniecznością postawienia nowego ogrodzenia.

Naprawa ogrodzenia z siatki

Siatka to jedno z popularniejszych rozwiązań ogrodzeniowych, szczególnie często wykorzystywany na tyłach posesji. Naprawa ogrodzenia z siatki nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Musimy pamiętać, że ten typ płotu jest skoncentrowany na rolce i to poprzez jej rozciągnięcie, ogrodzenie może powstać. Siatka jest dość prozaicznym pomysłem na ogrodzenie, ponieważ nie posiada właściwości wysokich lotów. Niestety jest mało odporna na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Aby naprawić uszkodzoną siatkę, tak naprawdę należy zdemontować dużą jej część. To dość problematyczne i choć sama siatka nie jest bardzo droga, jej demontaż i późniejszy montaż nowej siatki, wymaga raczej zaangażowania osób trzecich, Niestety należy ją najpierw dobrze naciągnąć, aby przymocować ją do słupków. W związku z tym naprawa ogrodzenia z siatki to dość angażująca praca.

Naprawa ogrodzenia betonowego i gabionowego

Ogrodzenie betonowe jest dość charakterystyczne, ponieważ albo budujemy je całkowicie sami, albo korzystamy z technologii prefabrykacji. W obu przypadkach naprawa płotu betonowego jest bardzo trudnym zadaniem. Nie jesteśmy w stanie naprawić wyłącznie jednej usterki. Demontować musimy praktycznie całą część, bez możliwości uzyskania dostępu do wyłącznie fragmentu ogrodzenia. Często musimy zatrudniać zewnętrzną firmę do naprawy ogrodzenia lub naprawiać płot w ramach opieki gwarancyjnej i pogwarancyjnej, w sprawdzonym serwisie ogrodzeń, tudzież u producenta. To samo dotyczy ogrodzenia gabionowego. Naprawa ogrodzenia tego typu jest chyba jedną z najtrudniejszych, ponieważ chociażby samo czyszczenie koszy gabionowych, wymaga ich demontażu. Ten typ płotu musimy praktycznie stawiać od zera, kiedy tylko coś wzbudzi naszą troskę.

Jak szybko naprawić ogrodzenie – ogrodzenia modułowe

Są jednak szybkie i proste sposoby na naprawę ogrodzenia. Wystarczy wybrać ogrodzenia modułowe, którego naprawa nie sprawi nam żadnego problemu. Ogrodzenie modułowe jest stworzone z gotowych elementów, które łączy się ze sobą za pomocą odpowiednich łączników i narzędzi. To rozwiązanie doskonałe, ponieważ w przypadku uszkodzenia konkretnego modułu, możemy zdemontować tylko ten element. Zajmuje nam to kilka minut. Co więcej, w przypadku ogrodzeń modułowych, często możemy dokupić pojedynczy fragment ogrodzenia w sklepie, u producenta bądź dystrybutora. 

Jednym z takich ogrodzeń jest ogrodzenie panelowe –najchętniej wybierany produkt do zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności na własnej posesji. Ogrodzenie panelowe składa się tak naprawdę z dwóch elementów – słupków oraz paneli ogrodzeniowych. Oba elementy łączy się za pomocą łączników, tudzież słupki raczej należy utwardzić w podłożu. Naprawa ogrodzenia panelowego to bułka z masłem, ponieważ wystarczy odkręcić jeden panel ogrodzeniowy od konstrukcji i wymienić go na całkiem nowy. Montaż przebiega podobnie – szybko i sprawnie, a co najważniejsze, nie potrzebujemy do tego pomocy osób trzecich. Nawet jego cena od pierwszych chwil zachęca do zakupu, ponieważ stosunek ceny do jakości jest imponujący!

Ogrodzenie panelowe jest estetyczne, utrzymane w minimalistycznym tonie, dlatego pasuje do tak wielu posesji. Współczesna wizja ogrodzenia panelowego jest nie tylko ładna, ale także funkcjonalna. Płot chroni przed intruzami i dziką zwierzyną, a jednocześnie nie zaciemnia terenu działki, ponieważ wykazuje się wysokim stopniem ażurowości. Stal ocynkowana, używana do produkcji ogrodzenia panelowego, jest pomalowana proszkowo, w związku z tym charakteryzuje się odpornością na niekorzystne dla wielu materiałów warunki atmosferyczne. Ogrodzenie panelowe to prawdziwy hit ostatnich lat, a naprawa ogrodzenia tego typu to bułka z masłem nawet dla laików.