Kiedyś stawianie ogrodzenia było nie lada wyzwaniem, ponieważ wszystkie elementy ogrodzeniowe trzeba było kompletować samemu. Obecnie jest to znacznie ułatwione, ponieważ często całe ogrodzenie można kupić w zestawie. Jedynie bramę wjazdową i furtkę najczęściej dokupuje się osobno. Stało się to możliwe dzięki powstaniu modułowych systemów ogrodzeniowych. Nie każdy z nich jednak zawiera takie same elementy.

Jakie są podstawowe elementy ogrodzeniowe każdego płotu?

Większość nowoczesnych ogrodzeń systemowych posiada podstawowe elementy ogrodzeniowe, bez których płot nie mógłby powstać. Są to:

- słupki ogrodzeniowe

Są niezwykle ważnymi częściami ogrodzenia, bo to do nich montuje się przęsła i na nich opiera się ich ciężar. W zależności od rodzaju ogrodzenia mogą być wykonane z metalu, betonu, czy drewna, a także innych materiałów. Mogą też mieć różne kształty – okrągłe, kwadratowe, czy prostokątne. Inne stosuje się w narożnikach, inne przy bramie panelowej, czy furtce, a jeszcze inne przy przęsłach na linii ogrodzenia.

- przęsła ogrodzeniowe

Przęsła to powtarzalne gotowe elementy ogrodzeniowe wyprodukowane fabrycznie i przywiezione do zamontowania na miejsce stawiania płotu. W zależności od jego rodzaju mogą mieć różne nazwy. W płocie panelowym nazywa się je panelami, a w ogrodzeniu gabionowym, gabionami.

- fundamenty

Fundamenty są tym, co zapewnia stabilność ogrodzenia. W zależności od typu płotu muszą być stawiane pod linią ciągłą ogrodzenia lub jedynie punktowo pod słupkami. Przykładowo ogrodzenie panelowe ze względu na lekkość konstrukcji może mieć jedynie fundamenty punktowe, jeśli podłoże jest stabilne, a teren równy. Ciężkie płoty jednak zawsze powinny mieć solidne fundamenty pod całością ogrodzenia.

- akcesoria łączące elementy ogrodzeniowe

Czasami trzeba je dokupić osobno, ale często dołączone są do zestawów. Przy ich pomocy łączy się wszystkie elementy ogrodzeniowe w całość. Są to wszelkiego rodzaju śruby, obejmy, klamry, daszki, łączniki. Warto wiedzieć jednak, że nie wszystkie typy nowoczesnych ogrodzeń będą ich wymagały. Przykładowo modułowe ogrodzenie betonowe jest montowane poprzez wsunięcie gotowych paneli betonowych w specjalne wyżłobienia w słupkach.

- brama i furtka

Brama wjazdowa i furtka to również podstawowe elementy ogrodzeniowe, które jednak najczęściej kupuje się osobno. Mogą być wykonane z tych samych materiałów, co płot, ale nie muszą. Ważne, aby dobrać je tak, by dobrze się ze sobą komponowały.

Do tych wymienionych powyżej części ogrodzenia można dodać jeszcze podmurówkę betonową, która jednak nie musi, ale może być stosowana w niektórych typach płotów. W takim wypadku można ją wybrać opcjonalnie raczej w charakterze dekoracyjnym niż stabilizującym ogrodzenie. Nowoczesne podmurówki dostępne są również w formie modułowej.

Elementy ogrodzeniowe – jak dobrać do typu ogrodzenia?

Przy wyborze niektórych typów ogrodzenia, podstawowe elementy ogrodzeniowe z wyjątkiem fundamentów, bramy i furtki są już najczęściej w zestawie. Przykładowo w taki wygodny sposób można kupić ogrodzenie panelowe. Jeśli jednak ktoś decyduje się na płot kombinowany, który ma być wykonany z różnych materiałów, musi wszystko skompletować sam. W przypadku gabionów może być podobnie. Kosze gabionowe będą wyposażeniem podstawowym, ale wypełnienie do nich, które też należy traktować jako element ogrodzenia, każdy może dobrać indywidualnie, decydując się na kruszywo w postaci szkła, kamieni, czy odpadów drewnianych, a nawet ziemi. W przypadku ogrodzeń kombinowanych przy wyborze elementów ogrodzeniowych uwagę należy zwrócić nie tylko na zadbanie o odpowiednią kompozycję wizualną i kolorystyczną, ale też na wybór takich łączników, które pozwolą połączyć ze sobą odpowiednie elementy.

Elementy ogrodzeniowe w niekonwencjonalnych połączeniach

Na niekonwencjonalne połączenia różnych typów ogrodzeń decydują się nie tylko miłośnicy oryginalności, ale także osoby, które ze względów finansowych wybierają inny typ płotu od frontu, a inny tańszy na pozostałej części działki. Są też i tacy, którzy wykorzystując elementy ogrodzeniowe różnych typów, tworzą taki płot, który będzie bardziej w ich odczuciu funkcjonalny. Oto kilka przykładów takich połączeń, które mogą stać się inspiracją dla każdego:

- ogrodzenie panelowe z gabionowym

Niskie gabiony w tym wypadku mogą pełnić rolę efektownej podmurówki, a także słupków. Panele ogrodzeniowe będą wypełnieniem między dwoma gabionami. Połączy się je w łatwy sposób, ponieważ kosze gabionowe wykonane są często z drucianych paneli. Do połączenia wystarczą więc charakterystyczne dla płotu panelowego takie elementy ogrodzeniowe jak obejmy i śruby. Tak powstałe ogrodzenie można w ciekawy sposób zaaranżować, ponieważ szerokie niskie gabiony można przerobić na ławeczki lub wysypać ziemią i posadzić w nich kwiatki. Wysokie gabiony pełniące rolę słupków mogą być wypełnione kruszywem lub żywopłotem i będą dawać upragniony cień latem, ale nie zasłonią całej działki, ponieważ ażurowe panele ogrodzeniowe zapewnią przepływ powietrza. Takie częściowo ażurowe ogrodzenie nie ograniczy wizualnie przestrzeni tak bardzo, jak płot pełny, co może być korzystne dla niewielkich działek.

- ozdobne kute przęsła z ogrodzeniem panelowym

To połączenie może być dobrym rozwiązaniem dla właścicieli domów w stylu dworkowym, którym zależy na tym, aby od frontu ogrodzenie oddawało klimat tradycyjnego kutego płotu. Jednak ze względu na to, że kute przęsła do tanich nie należą, świetnym uzupełnieniem takiego ogrodzenia frontowego będzie wykonane z ocynkowanej stali, ogrodzenie panelowe. Jest o wiele tańsze i ma porównywalną odporność na korozję.

- ogrodzenie z betonowych bloczków z drewnianym wypełnieniem

Betonowe bloczki i drewniane przęsła to częste i efektowne połączenie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że beton i drewno jako elementy ogrodzeniowe nie mają takiej samej trwałości i wymagają często zupełnie innych zabiegów pielęgnacyjnych. Szczególnie problematyczne może być drewno, które trzeba okresowo impregnować. Jeśli jednak komuś podoba się takie połączenie, powinien zastanowić się, czy nie lepiej naturalne drewno zastąpić polimerowym, które będzie wyglądało równie efektownie, a nie wymaga impregnacji.

Jak widać, gotowe elementy ogrodzeniowe można łączyć ze sobą nie tylko w zakresie tego samego materiału. Zawsze jednak warto dobierać takie połączenia, które mają porównywalną wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne i które wymagają takich samych zabiegów konserwujących, lub które nie będą potrzebować ich wcale. Istnieje wtedy szansa, że całe ogrodzenie przetrwa tak samo długo i nie będzie wymagało wymiany poszczególnych elementów wcześniej.