Posiadanie psa wiąże się z odpowiedzialnością za niego. Ciekawy świata i żądny przygód zwierzak, który puszczony wolno w ogrodzie może się nudzić, będzie próbował sforsować ogrodzenie i wydostać się na zewnątrz. W takiej sytuacji konieczne jest zabezpieczenie ogrodzenia przed psem dostosowane do jego wielkości, rasy i charakteru. Oto kilka propozycji ogrodzeń, które sprawdzą się przy psie najlepiej i sposoby na uniemożliwienie zwierzakowi ucieczki.

Zabezpieczenie ogrodzenia przed psem – jakie cechy powinien posiadać płot?

Pies, próbując przedostać się przez ogrodzenie, może zrobić to na wiele sposobów. Podkopywanie pod płotem, szukanie luk w ogrodzeniu, przeskakiwanie przez nie, otwieranie furtki, wspinanie się po siatce to najczęstsze próby sforsowania płotu. Aby temu zapobiec, właściciel musi postarać się o odpowiednie zabezpieczenie ogrodzenia przed psem lub wybrać taki typ płotu, którego jego pupil nie da rady przejść. W przypadku dużych psów, które lubią przeskakiwać przez płot, powinien on mieć wysokość przynajmniej 2 metrów. Warto wiedzieć, że niektóre rasy psów mogą bez problemu wspinać się po ogrodzeniu. W takiej sytuacji wysokość nie ma znaczenia, lecz to, czy płot ma punkty zaczepienia, po których zwierzę będzie mogło się poruszać. Psy każdej wielkości potrafią też skutecznie kopać pod ogrodzeniem i tą drogą przedostać się na zewnątrz. W takim wypadku, jeśli właściciel zauważy takie tendencje u swojego pupila, powinien zdecydować się na płot pełny lub ogrodzenie z solidną podmurówką.

Jakie rodzaje płotów sprawdzą się najlepiej gdy w domu jest pies?

Ogrodzenia z cienkiej siatki pies łatwo może przegryźć. Jej elastyczność także umożliwi mu skuteczne podkopanie się pod spodem i ucieczkę poza posesję. Z kolei płoty o szerokich prześwitach, przez które pies bez problemu może włożyć głowę, także go nie zatrzymają. Oto przykłady, które mogą stanowić dobre zabezpieczenie ogrodzenia przed psem:

pełny płot betonowy

Pełny płot z betonu uniemożliwi psu wędrówkę poza posesję pod warunkiem, że będzie wystarczająco wysoki. Przy małych zwierzakach zwykle wystarczy 150 do 180 cm, ale już np. przy owczarkach niemieckich lepiej postawić płot dwumetrowy. Ważne jest też, aby w pobliżu niego nie było żadnych wyższych elementów architektury, po których zwierzak mógłby stopniowo wejść na ogrodzenie.

Podmurówka skutecznie zapobiegnie podkopaniu się pod ogrodzeniem. Wybierając ogrodzenie panelowe natomiast, warto zwrócić uwagę, aby pręty miały przynajmniej 5-6 mm grubości, były wąsko rozstawione pionowo, co zapobiegnie ich gryzieniu i posiadały rzadko ułożone pręty poziome uniemożliwiające psu wspinaczkę. Jeśli te warunki zostaną spełnione, właściciel zyska pewność, że posiada skuteczne zabezpieczenie ogrodzenia przed psem.

ogrodzenie palisadowe pionowe z profili stalowych

Skutecznie zapobiegnie ucieczce psa jeśli będzie wystarczająco wysokie, a od dołu zabezpieczy je podmurówka. Odległość między profilami też nie powinna być duża, żeby pies nie mógł się przez nie przecisnąć. Pionowe profile uniemożliwią psu wspinanie. Gdyby jednak próbował ogrodzenie przeskoczyć, lepiej zrezygnować z ostrych zakończeń, aby zwierzak nie zrobił sobie krzywdy.

Dodatkowe zabezpieczenie ogrodzenia przed psem

Odpowiednia wysokość płotu i podmurówka mogą nie być wystarczającym zabezpieczeniem ogrodzenia, jeśli furtka będzie posiadała tradycyjną klamkę, którą mądry zwierzak szybko nauczy się otwierać. W takim wypadku lepiej zamiast klamki zamontować gałkę lub posługiwać się zamkiem elektronicznym. Jeżeli pies lubi podkopywać się pod ogrodzeniem, które nie ma podmurówki i właściciel nie może jej z różnych względów szybko postawić, wciąż może zabezpieczyć płot, układając pod nim deski i tworząc z nich rodzaj podłogi. Na zabezpieczenie ogrodzenia przed psem, który lubi uciekać, wspinając się po nim, również są sposoby. Można zamontować na szczycie płotu siatkę nachyloną do wnętrza ogrodu pod kątem 45 stopni. Wszystkie te zabiegi jednak nie dadzą gwarancji, że pies nie będzie próbował ich sforsować. Trzeba też przede wszystkim zadbać o zwierzę, aby w ogrodzie się nie nudziło. Warto wydzielić mu teren z przeszkodami, które psy lubią pokonywać, kupić odpowiednie zabawki, a także od czasu do czasu umieszczać w ogrodzie przedmioty z nowymi zapachami, aby dobrze wykształcony u psów zmysł węchu spełnił swoje zadania i zwierzak mógł się wykazać.

Czy kojec może zastąpić zabezpieczenie ogrodzenia przed psem?

Niektórzy sądzą, że wystarczy postawić psu kojec i skończą się ucieczki, dewastowanie ogrodu i inne kłopoty z psem. Jeśli ktoś prezentuje takie podejście, raczej nie powinien posiadać psa. Kojec dla psa w ogrodzie jest przydatny, ale nie powinno trzymać się w nim zwierzaka cały dzień. Natomiast w sytuacji, gdy wychodzi się z domu na kilka godzin i pies zostaje w ogrodzie, kojec może się przydać jako dodatkowe zabezpieczenie. Można z niego korzystać w sytuacji, gdy pies wykazuje agresję w stosunku do obcych, a na posesji ma pojawić się kurier, czy zaproszeni na grilla goście. Trzeba jednak pamiętać, że w polskim prawie są przepisy mówiące o wymiarach kojca, które nie mogą być mniejsze niż 9 m2 dla małych psów, 12 m2 dla średnich i 15 m2 dla dużych. Jeśli natomiast w kojcu ma być więcej niż jeden czworonóg, dla każdego kolejnego trzeba zwiększyć powierzchnię kojca o 4m2. Ogrodzenie panelowe, które jest dostępne w różnych rozmiarach świetnie posłuży do budowy takiego kojca dla psa. Samo postawienie kojca jednak nie oznacza, że można zrezygnować z zabezpieczenia ogrodzenia przed psem, biorąc pod uwagę fakt, że w kojcu pies nie będzie spędzał całego czasu.

Pies w ogrodzie to czasem spore wyzwanie dla właścicieli posesji, którzy są odpowiedzialni nie tylko za jego bezpieczeństwo, ale i innych psów, ludzi, czy ich mienia, którym pies mógłby wyrządzić krzywdę, gdyby wydostał się na zewnątrz. Właściwe zabezpieczenie ogrodzenia przed psem wydaje się więc sprawą priorytetową dla właścicieli czworonogów. Są na to skuteczne sposoby, które trzeba dostosować do charakteru, wielkości i rasy psa.