Ogrodzenie panelowe ze względu na liczne zalety i niską cenę jest coraz chętniej wybieranym płotem do grodzenia prywatnych posesji. Niektórzy jednak narzekają, że ze względu na swoją ażurową konstrukcję nie zapewnia ono pożądanej przez nich prywatności. Czy można to zmienić, a jeśli tak, to jak przekształcić je w ogrodzenie panelowe pełne i kiedy warto to zrobić? Podpowiadamy.

Kiedy warto zamienić ażurowy płot na ogrodzenie panelowe pełne?

Nie tylko potrzeba prywatności skłania do tego, aby zmienić wygląd ogrodzenia panelowego, zamieniając je w ogrodzenie pełne panelowe. W sytuacji, kiedy za płotem jest ruchliwa ulica, dochodzący od niej hałas może być bardzo uciążliwy. Poza tym do ogrodu dostaje się od drogi wiele kurzu, pyłu i różnych zanieczyszczeń. Obecny pod płotem chodnik natomiast sprawia, że przechodnie widzą wszystko, co dzieje się w ogrodzie, co nie zawsze podoba się właścicielom posesji. Wszystkie te argumenty przemawiają za tym, aby przynajmniej na jakiś czas odmienić wygląd ażurowego płotu i cieszyć się większą prywatnością i ciszą. Nie zawsze można jednak to zrobić. Jeśli ogrodzenie panelowe pełne zasłaniałoby widoczność kierowcom, nie będzie to niestety możliwe. Można jednak taki płot wypełnić od strony sąsiada, jeśli przeszkadza komuś jego nadmierne wścibstwo lub powstał jakiś międzysąsiedzki konflikt. Ogrodzenie pełne przyda się także latem, gdy na posesji nie ma drzew i brakuje cienia, w którym ludzie mogliby wypocząć, a rośliny nie byłyby narażone na palące słońce.

Jak zamienić ażurowe ogrodzenie panelowe w ogrodzenie panelowe pełne?

Sposobów na to, aby przekształcić ogrodzenie panelowe o ażurowej konstrukcji w ogrodzenie panelowe pełne, jest kilka. Niektóre z nich można zastosować od razu i płot w kilka chwil zyska pełny charakter. Inne wymagają większej ilości czasu, aby zmiana była widoczna. Oto kilka możliwości:

- zastosowanie taśmy ogrodzeniowej

Dostępne w sprzedaży taśmy ogrodzeniowe w rolkach i różnych rozmiarach pozwalają na wypełnienie prześwitów w panelach na różne sposoby, co pozwoli na stworzenie pełnego ogrodzenia. Szersze taśmy można przeplatać między pionowymi drutami w płocie panelowym, tworząc poziome pasy. W ten sposób możliwe jest zakrycie całego płotu lub jego części. Można też poeksperymentować z kolorystyką i zafundować sobie np. dwukolorowy płot. Ważne jednak, aby nie przesadzić i wybierać kolory raczej stonowane, które nie będą razić. Inny efekt da zastosowanie taśmy wąskiej, którą przeplata się między rzadszymi prętami poziomymi. Zyska się w ten sposób ciekawy efekt pionowych pasków o niejednorodnej fakturze z wypukłościami.

- pokrycie płotu matami ogrodzeniowymi

Inną i jeszcze szybszą metodą na przekształcenie ażurowego ogrodzenia w ogrodzenie pełne panelowe jest pokrycie go dostępnymi na rynku matami. Produkowane są z różnych materiałów w wersjach bardziej lub mniej trwałych. Najtańsze są maty wykonane z trzciny, ale też i najmniej trwałe. Nadają się na jeden sezon lub do okresowego przykrywania płotu, np. latem, aby trochę zacienić ogród. Droższe maty wykonane z wikliny lub bambusa mogą przetrwać o wiele dłużej i co ciekawe ogrodzenie zyskuje ciekawy efekt płotu wykonanego z naturalnych materiałów, co sprawia, że świetnie komponuje się z otoczeniem. Naturalne maty na ogrodzenie są przewiewne i mogą mieć bardziej lub mniej gęsty splot. Pewną alternatywą dla nich są maty wykonane z tworzyw sztucznych, które mogą być również trwałe i nie trzeba poświęcać im szczególnej uwagi, z wyjątkiem okresowego opłukania z kurzu, jeśli długo nie padał deszcz. Przy ich wyborze trzeba jednak dokładnie przyjrzeć się, z jakiego tworzywa zostały wykonane i czy nie zawiera ono substancji, które pod wpływem wysokiej temperatury wydzielać mogą jakieś toksyczne związki. Takie maty, choć trwałe nie zapewnią jednak ruchu powietrza, pożądanego szczególnie podczas upalnego lata. Przydają się jednak do ochrony przed wiatrem, a także mogą nieco ograniczyć hałas.

- roślinna ściana

Ogrodzenie panelowe jest znakomitym stelażem dla pnączy, za pomocą których może w zjawiskowy sposób zamienić się w ogrodzenie panelowe pełne. Najczęściej wymaga to czasu, aby taki efekt uzyskać. Można oczywiście posadzić przy płocie rośliny jednoroczne, które urosną szybko, ale będą zdobiły płot tylko przed jeden sezon i co roku trzeba będzie siać je na nowo. Jeśli myśli się o roślinach, które będą przez lata zasłaniały ogrodzenie, warto postawić na rośliny wieloletnie, ale w tej sytuacji parę lat poczeka się na ich wzrost. Pewną alternatywą jest posadzenie roślin iglastych, takich jak tuje, które jak się rozrosną, wypełnią zielenią całe ogrodzenie. Nie każdy jednak lubi iglaki. Można też zamówić gotowy żywopłot, który już wzrastał wcześniej u producenta i cieszyć się naturalną zasłoną bardzo szybko, ale jest to dosyć kosztowne.

Ogrodzenie panelowe pełne – która metoda wypełnienia płotu sprawdzi się najlepiej?

Wszystkie przedstawione powyżej propozycje pozwolą stworzyć ogrodzenie panelowe pełne. Najszybciej uzyska się je dzięki matom, które można łatwo do paneli przytwierdzić. Założenie taśmy ogrodzeniowej może wymagać więcej pracy i potrwać nieco dłużej, szczególnie przy wybraniu jej wąskiej wersji, ale również w zależności od długości ogrodzenia, w ciągu jednego czy dwóch dni można się z tym uporać. Najdłużej trzeba będzie czekać na ogrodzenie pełne panelowe, które ma powstać z udziałem roślinności. Jeśli więc komuś zależy na czasie, raczej niech wypróbuje maty czy taśmę. Jeśli jednak zasłonięcie płotu nie jest sprawą pilną, ale chce się uzyskać więcej prywatności w przyszłości, warto poczekać na rośliny, które nie tylko skutecznie wypełnią ażurowe panele ogrodzeniowe, ale też dodadzą niezwykłego uroku całej posesji.

Jak widać, aby cieszyć się prywatnością, wcale nie trzeba budować ogrodzenia pełnego na stałe, które może z czasem się znudzić. Lepiej postawić ażurowy płot panelowy i w razie potrzeby przekształcić go w ogrodzenie panelowe pełne. A kiedy znowu zapragnie się więcej przestrzeni i rozległego widoku, zawsze można wrócić do pierwotnego stanu bez konieczności wymiany ogrodzenia.