Podczas planowania ogrodzenia na tarasie czy w ogrodzie ważne jest, aby wziąć pod uwagę naprawdę wszystkie kwestie. Musimy sprawdzić jaką ziemię mamy na swoim terenie, gdzie chcemy postawić furtki i bramki, a nawet w którym miejscu płot ma zakręcać. Często jednak nie myślimy nad samą wysokością ogrodzenia w efekcie czego ostateczny projekt jest dla nas niewystarczający, a płot zdecydowanie za niski. Może to powodować, że do naszej działki docierają np. spojrzenia ciekawych przechodniów. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ ogrodzenie panelowe można łatwo podnieść, a co ważniejsze – można to zrobić nawet samodzielnie.

Kiedy warto podwyższyć ogrodzenie panelowe?

Powodów do podwyższenia ogrodzenia może być naprawdę wiele. Zazwyczaj dotyczy to przede wszystkim bezpieczeństwa i komfortu domowników, jednak okazuje się, że argumentów za podniesieniem ogrodzenia jest znacznie więcej. Popularnym powodem do podniesienia ogrodzenia są zwierzęta. Sprawne psy, które na co dzień pilnują domu potrafią nauczyć się wspinać, odbijać, a w efekcie przeskakiwać niewysokie ogrodzenia. Taka sytuacja jest naprawdę kłopotliwa, ponieważ za nieupilnowanie pupila grozi nam nawet 500 zł mandatu! W tym przypadku podwyższenie ogrodzenia będzie niezbędne. Musimy również przemyśleć czy podwyższyć cały płot czy wystarczy podnieść go tylko w wybranych miejscach.

Niektórzy właściciele domów, przy pomocy ogrodzeń chcą stworzyć na swoim terenie zacieniony kącik. Podwyższenie ogrodzenia panelowego możne łatwo, szybko i dość tanio w tym pomóc. Możemy zasadzić przy nim bujną roślinność, która stworzy naturalną ścianę chroniącą nas od słońca lub wykorzystać popularne sztuczne maty. W ten sposób, niewielkim kosztem i bez tracenia przestrzeni na naszej posesji, zyskamy kawałek zacienionej przestrzeni.

Czy podwyższenie ogrodzenia panelowego jest kosztowne?

Całkowity koszt podwyższenia ogrodzenia zależy od bardzo wielu kwestii. Między innymi od materiałów, które zostały wykorzystane do zbudowania płotu oraz ich ilości. Im droższe elementy, tym droższe będzie wykonanie podwyższenia. Oczywiście istnieją tanie rozwiązania jak np. zwykła plastikowa siatka, którą montuje się na podniesionych słupkach. Jednak ta metoda nie daje estetycznego efektu. Podwyższenie ogrodzenia jest jednak zdecydowanie tańsze niż zamawianie elementów na wymiar, do wcześniej tworzonego na specjalne zamówienie płotu.

Kwestie prawne podwyższenia ogrodzenia panelowego

Planując podwyższenie swojego ogrodzenia, musimy jednak zapoznać się z obowiązującym prawem. Czy trzeba zgłosić chęć podwyższenia ogrodzenia? Dotychczas taki zamiar należało zgłosić do urzędu miasta/gminy, jeśli ogrodzenie znajdowało się od strony drogi, ulicy, torów kolejowych czy innych miejsc publicznych. Jeśli jednak planowaliśmy podwyższyć ogrodzenie panelowe wewnętrzne np. od strony sąsiada, wtedy nie musieliśmy się tym martwić (warto jednak o takim zamiarze powiadomić właściciela sąsiadującej posesji). Aktualne przepisy Ustawy o Prawie Budowlanym zrezygnowały z tych zapisów. Teraz możemy stawiać ogrodzenie bez wcześniejszej zgody, jeśli nie przekracza ono 2,2 metra. Musimy jednak pamiętać, że jeśli kończy się ono np. drutem kolczastym to nie może być niższe niż 180 cm.

Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?

Jeśli planujesz podwyższyć ogrodzenie panelowe, musisz zacząć od słupków, ponieważ to one utrzymują całą konstrukcję. Sprawa jest dość łatwa, jeśli Twoje ogrodzenie panelowe składa się z metalowych słupków. Wówczas wystarczy dokupić tzw. przedłużki słupków ogrodzeniowych i dopasować je do tych, które już mamy. To najszybszy i najprostszy sposób na podwyższenie ogrodzenia. W każdym innym przypadku jesteśmy zmuszeni wymienić słupek w całości na wyższy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ to one dbają, aby nasze ogrodzenie było bezpieczne, trwałe i się nie przewracało.

Wybierając materiał do podwyższenia ogrodzenia panelowego, warto również wziąć pod uwagę jak najlżejsze rozwiązania, aby nasze słupki wytrzymały ich ciężar. Przemyśl dokładnie trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Podwyższenie ogrodzenia panelowego

Kiedy uda się nam podwyższyć lub wymienić słupki na wyższe, musimy wybrać pozostałe elementy, które nie będą zanadto obciążać całej konstrukcji.  Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie siatki ogrodzeniowej z plastiku. Taka metoda jest szybka, tania i bardzo lekka, dzięki czemu nie zachwiejemy całej konstrukcji ogrodzenia. Siatkę wystarczy zamontować do podniesionych, metalowych słupkach przy pomocy pierścieni i przypór pod odpowiednim kątem.

Innym, nieco droższym rozwiązaniem na podwyższenie ogrodzenia panelowego jest stworzenie podmurówki. W tym przypadku całe ogrodzenie zostanie podniesione, a przy ziemi stworzymy ozdobny cokolik. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które przy okazji sprawdzi się doskonale na miękkiej, mokrej ziemi oraz w przypadku kiedy nasz zwierzak lubi podkopy pod płotem. Przy okazji taką podmurówkę również możemy kupić z gotowych elementów, które są dość szybkie do postawienia lub zdecydować się na samodzielne wylanie jej.

Ostatnim popularnym rozwiązaniem na podwyższenie ogrodzenia jest skorzystanie ze specjalnych elementów, przeznaczonych właśnie do podnoszenia płotów. Na rynku jest wiele metod podwyższeń w różnych kolorach i z różnych materiałów. Najpopularniejsze to ażurowe panele ze stalowych drutów lub po prostu panele aluminiowe. Dodatkowo w sklepach znajdziemy bardzo wiele rozmiarów takich podwyższeń, więc dobór właściwego nie powinien być problematyczny i czasochłonny.

Czy mogę samodzielnie podwyższyć ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe cechuje się tym, że jest dość łatwe do postawienia. Kupujemy gotowe elementy stworzone przez producenta i montujemy na swojej działce, na odpowiednio przygotowanym pod nie terenie. W związku z tym, wszelkiego rodzaju elementy są łatwo dostępne i dość tanie. Samodzielne podwyższenie ogrodzenia panelowego jest jak najbardziej możliwe, jeśli będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta i wyposażymy się we wszystkie niezbędne do tego elementy.

Sprawa nieco bardziej komplikuje się w przypadku ogrodzeń wykonywanych na wymiar. Wtedy większość gotowych, sklepowych elementów może nie pasować – czy to rozmiarem, grubością, a nawet samym kolorem. Jeśli posiadasz ogrodzenie wykonane na specjalne zamówienie, wykonanie podwyższenia ogrodzenia samodzielnie, może być niemożliwe lub po prostu nieestetyczne. W takim wypadku, najlepiej skontaktować się z firmą, która tworzyła dla nas płot i zamówić u nich usługę podwyższenia ogrodzenia.