Ogrodzenie panelowe dzięki gotowym częściom składowym i lekkiej konstrukcji można łatwo zamontować samodzielnie, ograniczając przy tym koszty. O ile jednak sam montaż paneli odbywa się szybko i bez większych problemów, trzeba wiedzieć, jak przygotować teren, ile jakich materiałów kupić, jak osadzić słupki. Podstawowa wiedza o tym, jak zrobić ogrodzenie panelowe jest więc niezbędna, jeśli chce się mieć stabilny płot.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe – od czego zacząć?

Każdy, kto zamierza postawić ogrodzenie panelowe bez korzystania z pomocy wykwalifikowanej ekipy, musi zdobyć elementarną wiedzę o tym, jak zrobić ogrodzenie panelowe i dokładnie zaplanować prace. Pierwszym krokiem będą pomiary i ustalenie ile paneli, słupków i innych akcesoriów trzeba będzie kupić. Aby zorientować się, ile paneli będzie potrzebnych, długość bieżącą ogrodzenia należy podzielić przez szerokość paneli. Od tego odejmuje się szerokość bramy, furtki. Takie obliczenia pozwolą zorientować się, ile paneli należy zakupić. Sytuacja będzie ułatwiona wtedy, gdy idealnie równo w każdą linię ogrodzenia wpisze się określona ilość paneli. Najczęściej jednak sprawa nie jest taka prosta i trzeba będzie panele docinać. Standardowa szerokość panela ogrodzeniowego to 250 cm. Do tego trzeba doliczyć po każdej jego stronie przerwy między panelem, a słupkiem na obejmy, czyli około 3 cm z każdej strony oraz promień słupka, co daje około 258 cm na jeden panel. Przez tę właśnie wartość dzieli się długość bieżącą płotu po odliczeniu miejsca na bramę i furtkę. Kiedy już wiadomo po dokonaniu obliczeń, ile paneli kupić, trzeba obliczyć ilość słupków, uwzględniając ich rodzaj oraz ilość obejm i innych potrzebnych akcesoriów. Następnie należy dobrze oczyścić teren, na którym ma być stawiane ogrodzenie, a jeśli są na nim niewielkie nierówności, wyrównać.

Jak zrobić ogrodzenia panelowe – co może przydać się do wykonania zaplanowanych prac?

Aby zbudować stabilne ogrodzenie panelowe, trzeba skompletować także odpowiednie narzędzia i akcesoria przydatne do montażu. Często panele kupuje się w zestawie z akcesoriami do zamontowania, ale jeśli ich nie ma, trzeba dokupić je osobno. Zanim więc zdobędzie się wiedzę, jak zrobić ogrodzenie panelowe, warto wiedzieć, co jest potrzebne do jego budowy. Oto lista rzeczy, które należy skompletować oprócz paneli, aby prace przebiegły sprawnie:

- słupki ogrodzeniowe

Powinno się przy wyborze długości słupka uwzględnić wysokość paneli, dodając do niej długość, która będzie osadzona w betonie. Przy ustalaniu głębokości punktowych fundamentów pod słupkami ogrodzeniowymi uwzględnia się stopień przemarzania gruntu, który w różnych częściach kraju kształtuje się na poziomie od 0,8 do 1,4 m. Słupek musi być osadzony w betonie poniżej strefy zamarzania. Przy obliczaniu ilości potrzebnych słupków trzeba też uwzględnić ich rodzaje.

- beton, taczki i łopata

Konieczne są do zbudowania punktowych fundamentów pod słupkami, które są konieczne, aby ogrodzenie miało dobre wsparcie i było stabilne.

- poziomica, sznurki poziomujące, młotek, kotwa, zestaw kluczy

Są to przydatne akcesoria do właściwego montażu słupków.

- obejmy, łączniki, spinki

Służą do montażu paneli do słupków, a także bezpośredniego łączenia jednego panela z drugim.

Laika, który zastanawia się jak zrobić ogrodzenie panelowe, liczba tych wszystkich potrzebnych akcesoriów może nieco przerażać i budzić wątpliwości, czy sobie z tym poradzi. Jednak większość z nich używa się intuicyjnie i łatwo, o czym każdy się szybko przekona. Najważniejsze to dobrze wypoziomować i zamontować słupki. Cała reszta jest już dziecinnie prosta.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe krok po kroku?

Po zakupie ogrodzenia panelowego i wyrównaniu oraz oczyszczeniu terenu, na którym ma stanąć, można przystąpić do właściwych działań, takich jak:

- wykopanie dołków pod słupki

Aby trzymać się ściśle linii ogrodzenia, przed wykopaniem dołków dobrze jest wyznaczyć linię za pomocą sznurka. Następnie należy dokładnie odmierzyć miejsca, w których mają stanąć słupki i wykopać dołki na tyle duże, aby po centralnym umieszczeniu słupka z każdej strony pozostało około 15 cm. Głębokość uzależniona jest od stopnia przemarzania gruntu na danym terenie.

- osadzenie słupków w dołkach

Słupki umieszcza się w samym środku otworów. Trzeba je jeszcze odpowiednio wypoziomować i zabezpieczyć przed przechylaniem. Można to uczynić za pomocą obłożenia guzem lub kamieniami z każdej strony. Najpierw najlepiej osadzić słupki początkowe, narożne i końcowe, a następnie na pewnej wysokości poprowadzić sznurek, który wyznaczy linię całego ogrodzenia i pomoże w osadzaniu słupków pośrednich.

- zalanie słupków betonem

Betonem najlepiej zalewać stopniowo, najpierw wylewając warstwę około 10 cm. Można wtedy jeszcze sprawdzić, czy słupki stoją prosto i czy żadem się nie przemieścił, a następnie docelowo zalać betonem całe otwory. Potem trzeba odczekać, aż beton dobrze zwiąże.

To kończy najtrudniejszy i najdłużej trwający etap. Odpowiedzią na pytanie, jak zrobić ogrodzenie panelowe po zamontowaniu słupków jest połączenie ich z gotowymi panelami przy pomocy obejm, co da się zrobić bardzo łatwo i szybko, niemal intuicyjnie. Warunkiem powodzenia oczywiście są wcześniejsze dokładne pomiary, aby wszystkie elementy do siebie dobrze pasowały. Paneli bowiem nie naciąga się tak, jak ma to miejsce w przypadku siatki. Na równym terenie każdy może sobie samodzielnie z tym poradzić. Pewnym utrudnieniem w stawianiu takiego ogrodzenia może być pochyły, czy niestabilny teren i wtedy, jeśli chce się mieć pewność, że płot będzie trwały, lepiej zatrudnić do tego fachowców, szczególnie wtedy, gdy człowiek jest zupełnym laikiem.

Powyższe wskazówki przydadzą się każdemu, kto planuje ogrodzenie swojej działki i chce zdobyć trochę wiedzy o tym, jak zrobić ogrodzenie panelowe bez pomocy ekipy montażowej. Jak widać, nie jest to nic skomplikowanego, jeśli wcześniej wszystko dokładnie się wymierzy i zaplanuje, a może znacznie obniżyć koszty takiej inwestycji. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie jeśli teren jest równy i stabilny. W innym wypadku lepiej powierzyć prace montażowe profesjonalistom.