Potrzebujesz zacisznego miejsca na swojej posesji, w którym odpoczniesz po ciężkim dniu i ochronisz się przed wzrokiem sąsiadów? Świetnym sposobem jest ogrodzenie posesji dobrej jakości płotem, który nie stworzy zamkniętej przestrzeni, ale jednocześnie sprawi poczucie komfortu. Które z ogrodzeń spełni Twoje oczekiwania?

Ogrodzenie wiklinowe - charakterystyka

Niewątpliwie wiklina to taki materiał, który idealnie wpisuje się w wizję magicznego ogrodu. Z pewnością zwiększa też atrakcyjność przestrzeni, w której się znajduje i jest dość praktycznym rozwiązaniem. Możesz ogrodzić nim całą posesję lub pewien jej fragment, który potrzebuje mniejszej ażurowości. Płot ten najczęściej występuje w formie wiklinowych paneli, które są połączeniem dwóch naturalnych materiałów: wikliny i drewna. To właśnie do drewnianej, wzmocnionej konstrukcji, jest przymocowana wiklina. W innym wypadku nie miałaby ona możliwości utrzymania się w podłożu. 

Klasyczne ogrodzenie z wikliny jest w większości przypadków wykonane estetycznie i z dbałością o szczegóły. Właśnie takiego rozwiązania należy szukać. Warto zwrócić uwagę również na zabezpieczenie materiału na ogrodzenie, ponieważ niedokładnie zaimpregnowane wiklina i drewno, nie wytrzymają nawet kilku sezonów. Pamiętajmy, że ogrodzenie przydomowe powinno być inwestycją wieloletnią, ponieważ jego zmiana może negatywnie wpływać na znajdującą się na posesji roślinność. Należy pamiętać, że rośliny uwielbiają stałość i przyzwyczajają się do warunków już od momentu wzrostu. Częste zmiany ogrodzenia mogłyby negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie, a przede wszystkim na zasobność Twojego portfela. 

Płot wiklinowy - sposób na podzielenie przestrzeni 

Przy pomocy tego rozwiązania możemy doskonale wydzielić przestrzeń i wyznaczyć nie tylko granice działki, ale także inne miejsca przeznaczone do uprawy czy wypoczynku. Do ogrodzenia wiklinowego można także dokupić małe płotki z tego samego materiału, które posłużą jako wyznaczenie miejsca na ogród warzywny, a jednocześnie nie będą blokowały dostępu promieni słonecznych. To jednak dodatkowy koszt. 

Ogrodzenie z wikliny ma wiele zalet, ale niestety także posiada swoje wady. Przede wszystkim nie jest to trwałe rozwiązanie. Niewielka waga poszczególnych paneli sprawia, że w porównaniu do innych typów ogrodzeń, łatwo je sforsować. Zamontowanie go nie wymaga większego wysiłku, jednak brak wzmocnienia nie jest krokiem w stronę trwałości i bezpieczeństwa. Ogrodzenie wiklinowe jest więc zdecydowanie rozwiązaniem ozdobnym bądź tymczasowym. Świetnie sprawdzi się jednak jako osłona tarasu. 

Ogrodzenie panelowe - charakterystyka

Ogrodzenie panelowe również składa się z poszczególnych paneli, jednak jest to stal ocynkowana - bezsprzecznie trwalsza niż wiklina. Ogrodzenie panelowe montuje się do metalowych słupów, które utwardza się w podłożu za pomocą betonu. Cała praca nie wymaga większej wiedzy i umiejętności, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją montażu. 

Ogrodzenie z paneli zapewnia wysoką ażurowość, dlatego idealnie nadaje się do ogrodzenia posesji, która charakteryzuje się bujną roślinnością. Nie blokuje dostępu promieni słonecznych, dlatego wszystkie rośliny mogą prawidłowo wzrastać. 

To rozwiązanie wykazuje także wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, czy wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne. Materiał jest zabezpieczony proszkowo, co chroni go przed korozją. Dobrze zamocowana podstawa powoduje stabilność całej konstrukcji. 

Co najważniejsze, ogrodzenie panelowe jest wysoce estetycznym dopełnieniem całego krajobrazu. Doskonale wpisuje się w teren zielony i tworzy prawdziwe tło dla wszelkiej roślinności. Może być wykorzystane także na terenie pochyłym, na którym inne rodzaje ogrodzeń wyglądałyby nieestetycznie. Forma schodkowego ułożenia paneli ocynkowanych jest więc świetnym rozwiązaniem, szczególnie w trudnych lokalizacjach, takich jak doliny czy tereny górskie. 

Warto wspomnieć także o cenie ogrodzeń panelowych oraz o możliwości doboru pojedynczych sztuk. Ich koszt nie przekracza kosztu wszystkich innych typów ogrodzeń. Ważne, aby w pierwszym etapie wykonać dobre obliczenia terenu i dokładnie wymierzyć miejsca na słupki. Wówczas montaż przebiegnie bez żadnych problemów, a Ty kupisz odpowiednią ilość paneli. 

Płot panelowy spełnia Twoje oczekiwania, ale obawiasz się zbyt dużej ażurowości? To rozwiązanie jest doskonałe także pod względem doboru odpowiednich komponentów. Możesz zatem dokupić skuteczne przesłony, które zapewnią Ci komfort tam, gdzie tego potrzebujesz. 

Ogrodzenie wiklinowe vs ogrodzenie panelowe

To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością wady i zalety obu rozwiązań pozwolą podjąć Ci dobrą decyzję. Pamiętaj jednak, że cena obu rozwiązań jest podobna, a zalety ogrodzenia panelowego, zdecydowanie przemawiają na jego korzyść. Nie korzystaj z półśrodków - postaw ogrodzenie raz, a porządnie.