Mieszkanie w domu usytuowanym na pochyłym terenie często dostarcza pięknych widoków, ale też niejednokrotnie wymusza stosowanie niestandardowych rozwiązań związanych z organizacją życia, czy bezpieczeństwem. Budowa ogrodzenia na takiej posesji wymaga fachowej wiedzy. Mającym szczególne znaczenie w codziennym użytkowaniu elementem ogrodzenia jest brama wjazdowa. Na pochyłym terenie czasem niełatwo ją zamontować, aby dobrze funkcjonowała. Jaka sprawdzi się najlepiej? Sprawdźcie.

Brama na pochyłym terenie – co należy wziąć pod uwagę?

Dobrze funkcjonująca brama na pochyłym terenie to spore wyzwanie, które wymaga gruntownego przemyślenia i zaplanowania. Trzeba pamiętać, aby spełniała nie tylko wymagania mieszkańców, którzy będą ją użytkować, ale także wymogi prawne. Zgodnie z nimi brama wjazdowa nie może być węższa niż 2,4 m. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa, co na terenie pochyłym może mieć znaczenie szczególne. Im szersza będzie brama na pochyłym terenie, tym większe pole manewru będzie miał kierujący samochodem. Jeśli więc istnieje taka możliwość, aby miała ona więcej szerokości niż wymagana norma, powinno się z tego skorzystać. Kolejnym przepisem prawnym, który trzeba respektować, jest zakaz otwierania bramy na zewnątrz posesji, co należy uwzględnić w planach. Czasami wymóg ten może wpłynąć nawet na konieczność wyboru określonego typu bramy. To, jaka brama na pochyłym terenie będzie najlepszym rozwiązaniem, zależy od różnych czynników, takich jak: kształt i wielkość działki oraz stopień i kierunek nachylenia terenu, a dla niektórych także cena.

Brama na pochyłym terenie – jakie są możliwości?

Brama wjazdowa na pochyłym terenie dostosowana do jego uwarunkowań może funkcjonować bez zarzutu, jeśli zostanie dobrze dobrana i zamontowana. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, te bardziej tradycyjne oraz zupełne nowości. Oto niektóre z nich:

- dwuskrzydłowa brama 

Skrzydłowa brama jest tradycyjnym stosowanym od lat rozwiązaniem. Czasami jednak jej zastosowanie na pochyłym terenie może być utrudnione lub wymaga rozwiązań specjalnych. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy podjazd za bramą pnie się w górę. Jeśli jest to możliwe, można teren nieco wyrównać, na tyle, aby brama mogła się swobodnie otwierać i nie ocierała o podłoże. Możliwe jest też w takim wypadku zamontowanie bramy panelowej dwuskrzydłowej na specjalnych zawiasach, które podczas otwierania będą ją w miarę potrzeby unosić. Zaleca się w takim wypadku otwieranie automatyczne. Innym wyjściem jest dwuskrzydłowa brama na pochyłym terenie zamontowana wyżej, ponad różnicę poziomu, ale wtedy trzeba liczyć się z dużym prześwitem pod bramą podczas jej zamknięcia.

- przesuwna brama 

Przesuwna brama wjazdowa na pochyłym terenie może dobrze sprawdzić się, gdy teren za bramą wznosi się lub opada. Natomiast zainstalowanie jej staje się problematyczne w przypadku, gdy teren wznosi się wzdłuż linii, po której miałaby się przesuwać. Można w tej sytuacji wykonać wąskie koryto, które umożliwi rozsuwanie bramy, ale w użytkowaniu takie rozwiązanie może okazać się bardzo niewygodne. Opady śniegu, czy naniesione liście mogą je przykrywać i powodować utrudnienia w przesuwaniu bramy. Decydując się na takie rozwiązanie, należy się więc liczyć z tym, że trzeba będzie je regularnie oczyszczać, szczególnie jesienią i zimą.

- łamana brama wjazdowa 

Jest to niestandardowe rozwiązanie określane też mianem bramy harmonijkowej, czy składanej. Podczas otwierania, skrzydła złożone z kilku segmentów, składają się jak harmonijka. Może być dobrym rozwiązaniem jako brama na pochyłym terenie, jeśli zamontowanie tradycyjnej bramy skrzydłowej będzie kłopotliwe ze względu na wzniesienie terenu, a przesuwnej niemożliwe z powodu wąskiej działki.

- podnoszona brama 

Ta niekonwencjonalna brama wjazdowa na pochyłym terenie jest nowatorskim rozwiązaniem wymagającym zastosowania umieszczonej w ziemi betonowej kieszeni, do której podczas otwierania będzie chowała się brama. Można ją montować na wjazdach pochyłych bez konieczności wyrównywania terenu. Czasami, aby zapobiec napływowi wody opadowej do wnętrza kieszeni, trzeba stosować wzdłuż bramy odwodnienie liniowe. Ta nowoczesna propozycja niewątpliwie jest godna uwagi, aczkolwiek ze względu na zastosowanie specjalnych technik montażu całego systemu, może być dosyć kosztowna.

Jaka brama na pochyłym terenie będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jak widać, możliwości postawienia bramy na pochyłym terenie jest całkiem sporo, ale nie na wszystkich działkach sprawdzą się one równie dobrze. Czasami największym problemem może być cena, która przy rozwiązaniach niestandardowych i nowatorskich często jest znacznie wyższa niż w tych, z których korzysta się od dłuższego czasu. Na pytanie, jaka brama na pochyłym terenie sprawdzi się najlepiej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od ukształtowania terenu oraz tego, ile środków chce się na ten cel przeznaczyć. Najtańszym rozwiązaniem jest brama dwuskrzydłowa, która świetnie sprawdzi się na pochyłym terenie, który za bramą będzie opadał, lub w przypadku wznoszenia się podłoża, będzie wyposażona w zawiasy, które ją uniosą. Wtedy, szukając taniego rozwiązania, wystarczy wybrać bramę skrzydłową wykonaną z paneli ogrodzeniowych, która może być optymalnym rozwiązaniem szczególnie wówczas, jeśli postawi się również ogrodzenie panelowe, z którym znakomicie się skomponuje. Dobrym wyjściem jest też panelowa brama przesuwna, ale lepiej unikać tego rozwiązania, jeśli teren wznosi się w kierunku, w którym miałaby się przesuwać. Harmonijkowa, czy podnoszona brama wjazdowa na pochyłym terenie to dobry wybór dla wszystkich, którzy lubią nowinki technologiczne i nie liczą się z kosztami.

Brama na pochyłym terenie powinna być dobierana w sposób przemyślany po uwzględnieniu różnych czynników, które mogą mieć wpływ na jej funkcjonalność. Jako że ceny bram wjazdowych mogą się znacznie od siebie różnić i czasem te różnice to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, warto przy wyborze tę kwestię także wziąć pod uwagę. Najlepiej więc, jeśli brama wjazdowa na pochyłym terenie zostanie uwzględniona w budżecie już na etapie wybierania konkretnego typu ogrodzenia.