Ogrodzenie panelowe to nowoczesna lekka ażurowa konstrukcja, którą ze względu na liczne zalety coraz częściej grodzi się prywatne posesje w miastach i działki na wsi. Jedynym mankamentem, uznawanym przez niektórych za wadę jest jego całkowita przezierność i co się z tym wiąże brak prywatności. Jednak i na to znaleziono skuteczne rozwiązania. Oto kilka propozycji na to, czym zasłonić ogrodzenie panelowe w zależności od sytuacji – sprawdźcie.

Czym zasłonić ogrodzenie panelowe od strony ulicy?

Usytuowanie posesji przy ruchliwej ulicy może narażać mieszkańców na duże uciążliwości związane z hałasem, kurzem i różnymi zanieczyszczeniami. Staje się to dokuczliwe szczególnie wtedy, gdy postawione ogrodzenie na charakter ażurowy. O ile w takiej sytuacji w przypadku płotów ozdobnych kutych możliwości odgrodzenia się od tych niedogodności są mocno ograniczone, w przypadku płotu panelowego, ze względu na jego konstrukcję, można sobie doskonale z tym problemem poradzić. Na pytanie czym zasłonić ogrodzenie panelowe od ulicy, aby ograniczyć hałas czy kurz odpowiedzi jest kilka. Mogą to być rozwiązania trwałe lub tymczasowe, które można zastosować pod warunkiem, że pełna konstrukcja, jaką dzięki nim zyska płot, nie zasłoni widoczności kierowcom. Dobrym pomysłem jest obsadzenie płotu gęstą roślinnością pnącą lub roślinami iglastymi, które podczas wzrostu szczelnie zagęszczą prześwity i będą zatrzymywać kurz oraz chronić przed hałasem. Trzeba sobie zdawać jednak sprawę, że na taką gęstą osłonę naturalną trzeba będzie sporo czekać, aż urośnie. Jeśli więc komuś się spieszy, lepiej kupić żywopłot gotowy lub wykonany z tworzywa sztucznego. Ten ostatni można zamontować bardzo szybko i posłuży wiele lat. Nie będzie wymagał też żadnych zabiegów związanych z przycinaniem, czy pielęgnacją. Wystarczy go od czasu do czasu opłukać z nagromadzonego kurzu, szczególnie w okresach, kiedy długo nie ma deszczu.

Czym zasłonić ogrodzenie panelowe od strony sąsiada?

Ażurowe ogrodzenie od strony sąsiada sprzyja dobrosąsiedzkim stosunkom, ale może się zdarzyć, że potrzeba prywatności i odizolowania od wścibskich sąsiadów stanie się silniejsza. Bywają też sytuacje, kiedy wcześniejsze dobre relacje międzysąsiedzkie ulegają pogorszeniu i aby nie stwarzać powodów do kłótni, woli się sąsiada unikać. Czasami też zaczyna przeszkadzać widok jego zaniedbanej działki lub rozpoczynających się na sąsiedzkim terenie robót budowlanych. Czym zasłonić ogrodzenie panelowe w takich sytuacjach? Oto kilka propozycji:

- taśmy ogrodzeniowe

Sprzedawane w rolkach taśmy świetnie nadają się do przesłonięcia paneli ogrodzeniowych. Ma ono bowiem symetryczne kratki, dzięki czemu między nimi da się przeplatać taśmę ogrodzeniową na różne sposoby. Szersza posłuży do przeplatania między pionowymi prętami, tworząc szerokie poziome pasy jeden nad drugim. Przy wąskiej można zastosować pionowy sposób montażu, przetykając ją między poziomymi rzędami prętów, co da zupełnie inny efekt wizualny niż w pierwszym przypadku.

- maty osłonowe

Inną propozycją na to czym zasłonić ogrodzenie panelowe są różnego rodzaju maty osłonowe. Mogą być wykonane z trzciny, wikliny lub bambusa, a także z tworzyw sztucznych. Poszczególne rodzaje różnią się trwałością i ceną, co trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Jeśli ogrodzenie panelowe od strony sąsiada ma być zasłonięte tylko tymczasowo, to nie warto inwestować w droższe maty bambusowe czy wiklinowe. W takiej sytuacji wystarczą tańsze trzcinowe, czy z tworzywa sztucznego.

- żywopłot

Może być dobrym rozwiązaniem jeśli chce się mieć widok na naturalną roślinność, ale trzeba pamiętać, że może się rozrastać i trzeba go regularnie pielęgnować i przycinać. Jeśli się tego nie będzie robić może to powodować nowe konflikty z sąsiadami. Jeżeli sąsiad należy do osób, które szukają zaczepki z byle powodu, lepiej zrezygnować z obsadzania płotu żywą roślinnością, szczególnie jeśli nie ma się czasu stale pilnować, czy przypadkiem jakaś gałązka, czy kwiat nie wchodzi na posesję sąsiada.

Czym zasłonić ogrodzenie panelowe, aby uzyskać cień?

Czasami latem, szczególnie jeśli na posesji nie ma drzew, ogród od strony południowej wystawiony jest na tak silne działanie słońca, że cierpią na tym rośliny, a mieszkańcy unikają spędzania czasu w ogrodzie podczas upalnych dni. Częściowym rozwiązaniem tego problemu może być uzyskanie odrobiny cienia od strony ogrodzenia. Dobrym pomysłem na to są siatki cieniujące. Mogą one mieć różny stopień przezierności od lekkiego przycienienia aż po całkowite przysłonięcie. Dużą ich zaletą jednak jest to, że nie ograniczają zupełnie ruchu powietrza, lecz umożliwiają lekki przewiew, co podczas upalnego lata ceni się szczególnie. Mogą zapewniać dobrą osłonę od silnego słońca roślinom, zwierzętom domowym i ludziom.

Czym zasłonić ogrodzenie panelowe – czy istnieje rozwiązanie uniwersalne?

Wiele z rozwiązań przedstawionych powyżej adresowanych do konkretnych sytuacji można stosować zamiennie. Takie osłony, jak taśmy ogrodzeniowe, czy maty można używać także jako zasłony ogrodzenia od ulicy, jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań spowodowanych zagrożeniem bezpieczeństwa dla kierowców. Wytłumią nieco hałas i zatrzymają kurz. Naturalne maty o rzadkim splocie mogą chronić też przed słońcem, nie ograniczając przepływu powietrza. Osłony z tworzyw sztucznych natomiast nie zawsze się do tego nadają. Mało tego, że blokują ruch powietrza, to jeszcze jeśli zostały wykonane z wątpliwej jakości tworzywa, mogą pod wpływem słońca wydzielać toksyczne substancje. Trzeba na to uważać. Naturalna roślinność może wydawać się takim najbardziej uniwersalnym sposobem na to czym zasłonić ogrodzenie panelowe w przedstawionych powyżej sytuacjach. Jedynym wyjątkiem, kiedy nie będzie to najlepszym rozwiązaniem, jest szczególnie problemowy sąsiad.

Dostępne na rynku są różnorodne możliwości osłony płotu. Często są to tanie rozwiązania, które mogą zupełnie odmienić wygląd ogrodzenia i zaspokoić potrzebę prywatności. Warto się nimi zainteresować i wybrać takie, które w danej sytuacji będzie najodpowiedniejsze.