Brama fasadowa to miano określające najczęściej bramy garażowe dopasowane wyglądem do elewacji budynku. Na tle fasady domu jednak często umieszczona jest również będąca częścią ogrodzenia brama wjazdowa na posesję. W zależności od bliskości domu, jego wysokości i rodzaju bramy, może ona w mniejszym lub większym stopniu zasłaniać go w całości, lub w części. Jeśli front domu jest widoczny, a brama usytuowana jest na jego tle, wówczas śmiało można stwierdzić, że jest to brama fasadowa ogrodzeniowa.

Brama fasadowa w ogrodzeniu – czym się kierować przy jej wyborze?

Brama wjazdowa usytuowana na tle frontu domu pełni nie tylko rolę funkcjonalną, umożliwiającą wjazd na posesję, ale także reprezentacyjną i musi być spójna wizualnie nie tylko z ogrodzeniem, ale i fasadą domu. Z tego względu dobór jej wcale nie jest łatwy. Jeżeli całe ogrodzenie dobiera się tak, aby pasowało do elewacji domu i zawierało obecne w niej elementy, brama fasadowa powinna być wizualnie również do niego dopasowana. Jeśli natomiast to brama wjazdowa i furtka mają być tym, co łączy ogrodzenie z elewacją domu, trzeba dobrać taką, aby przynajmniej jej fragmenty były dopasowane lub identyczne z tymi zastosowanymi w elewacji. Może to być drewno w odpowiednim odcieniu lub nawet taka sama kolorystyka, jak niektórych części budynku. Można też podejść to tego w inny sposób. Neutralna wizualnie brama z dużą przeziernością może w dużym stopniu odsłaniać efektowną fasadę domu, która będzie przyciągać wzrok i wysunie się na główny plan. Spójność aranżacji można zachować też, dopasowując kształt i styl bramy fasadowej do bryły i stylu budynku.

Wjazdowa brama fasadowa – jakie są możliwości dopasowania do różnych typów domów i elewacji?

Oto kilka przykładów na to, gdzie brama wjazdowa zachowuje spójność z ogrodzeniem i fasadą domu i będzie dobrze reprezentować całe domostwo.

- drewniana brama fasadowa

Pasuje do domów wykonanych z drewna lub zawierających jego elementy. Drewniane belki we fragmentach elewacji i takie same w bramie wjazdowej będą do siebie znakomicie pasowały. Ważny przy tym jest także sposób ich ułożenia. Jeśli w elewacji domu występują one ułożone pionowo, poziomo, czy w jodełkę, brama fasadowa powinna również taki sposób ułożenia drewnianych desek zachować. Samo ogrodzenie nie musi być w całości wykonane z drewna, ale powinno zawierać jego elementy.

- fasadowa kuta brama skrzydłowa

Pasuje szczególnie do domów w stylu dworkowym, których elewacje również mogą zawierać kute elementy w postaci nałożonych ornamentów, czy metalowych latarenek wiszących nad wejściem. Jeśli budynek posiada schody, czy balkony, brama fasadowa kuta może mieć takie same motywy ozdobne, najczęściej w kolorze czarnym, co balustrady schodowe, czy balkonowe. Samo ogrodzenie natomiast w takim wypadku wykonuje się również z elementów kutych lub tańszych kształtowników, które efektownie zaprezentują się wsparte na betonowych lub ceglanych słupkach z podmurówką betonową.

- żaluzjowa brama przesuwna lub skrzydłowa

Nowoczesne budynki często posiadają żaluzjowe zdobienia elewacji w kontrastowym do niej kolorze. Łatwo do nich dopasować bramę w tym samym odcieniu. Żaluzjowa brama fasadowa może być ręczna lub zautomatyzowana w postaci przesuwnej lub skrzydłowej. Pasuje do ogrodzenia na podmurówce utrzymanej w kolorze elewacji z żaluzjowymi wypełnieniami o kontrastowej barwie.

- panelowa brama fasadowa

Jeśli właściciel posesji zdecydował się na ogrodzenie panelowe, a brama wjazdowa usytuowana jest na tle fasady budynku, który dobrze się prezentuje i przyciąga wzrok elegancką elewacją, nie ma sensu zasłaniać go pełną bramą. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzi się panelowa brama fasadowa, która będzie idealnie pasowała do ogrodzenia, a jednocześnie jej ażurowy minimalistyczny charakter pozwoli na dobrą widoczność fasady domu. Pasuje szczególnie do nowoczesnych budynków. Dostępna jest w różnych wersjach zarówno tańszych ręcznych, jak i automatycznych.

To tylko wybrane przykłady pokazujące, że brama wjazdowa może mieć różne oblicza. Jej właściwy dobór jest ważny z wizualnego punktu widzenia. Dobrze dobrana do ogrodzenia i fasady domu, może być efektowną wizytówką całej nieruchomości. Do stylowych domów dworkowych bardziej będzie pasowała brama skrzydłowa, a do nowoczesnych przesuwna albo skrzydłowa w wydaniu minimalistycznym.

Brama fasadowa – jaką wybrać najlepiej?

Brama wjazdowa widoczna na tle fasady domu może z nim harmonizować, a w nowoczesnych aranżacjach kontrastować kolorystycznie. Może też spełniać przede wszystkim swoją rolę funkcjonalną, ale mniej rzucać się w oczy po to, aby to dom był dobrze wyeksponowany. Właściciel, który nie chce zasłaniać pięknej elewacji domu, może zdecydować się na bramę panelową, której cienkie pręty w harmonizującym z otoczeniem kolorze, nie będą tego widoku zakłócać. Jeżeli natomiast komuś zależy na częściowym ukryciu niezbyt estetycznej elewacji starego domu, pełna brama fasadowa będzie tym elementem, który najpierw przyciągnie wzrok. W przypadku domów nowoczesnych, których proste bryły nie zachwycają kształtem, ale elewacje zawierają różne materiały, czy wzory stanowiące jedyną ich ozdobę, dobrze jest wybrać taką bramę, która będzie zawierała te same motywy. Stworzy to przyjemną dla oka całość i nada charakteru całej posesji. Podobnymi zasadami można kierować się także przy doborze bramy do starszego domu. Nie można jednak zapominać, że musi się ona dobrze komponować przede wszystkim z całym ogrodzeniem. Z pewnością dla niektórych również ważnym kryterium wyboru będzie cena. Najtańsza będzie skrzydłowa brama otwierana ręcznie. Droższą opcją są modele przesuwne i automatyczne. Trzeba jednak pamiętać, że każdą bramę można dopasować wizualnie do fasady domu bez względu na jej rodzaj.

Wjazdowa brama fasadowa musi dobrze komponować się z ogrodzeniem oraz elewacją domu. Może mieć taki sam wygląd jak brama garażowa lub różnić się od niej, jeśli właściciel zdecyduje się na jej ażurowy charakter. Warto wtedy wybrać tę w minimalistycznym wydaniu, która wyeksponuje pięknie fasadę domu lub dobrać do niej motywy znajdujące się również w jego elewacji, czy też bezpośrednim otoczeniu.