Jeśli decydujemy się na budowę domu bądź jakiegokolwiek obiektu, z pewnością jedną z kolejnych czynności jest ogrodzenie własnego terenu. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas budowa płotu panelowego. Jest to jedna z najczęstszych metod zapewnienia sobie odrobiny prywatności i bezpieczeństwa. Czy budowa płotu panelowego jest łatwa w domowych warunkach? Przedstawimy zatem ten proces krok po kroku i usystematyzujemy wiedzę na ten temat. 

Czym charakteryzuje się płot panelowy?

Płot panelowy składa się, jak sama nazwa wskazuje, z metalowych paneli ogrodzeniowych, które znakomicie wpisują się w infrastrukturę ogrodu. Jest to  wytrzymałe, dobre jakościowo, a przy tym bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Pozwala nie tylko wyznaczyć granicę własnej działki i wykorzystać maksymalnie jej potencjał, ale również zadbać o swoją prywatność,  co jest niezwykle ważne w przypadku bliskiego sąsiedztwa. 

Kiedy szczególnie przydaje się płot panelowy?

Płot panelowy pomimo, że posiada liczne prześwity, jest naprawdę szczelny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych. Zapewnia swobodę oraz komfort użytkowania posesji. Posiadając ogrodzenie panelowe, nie musisz martwić się, że Twoje dziecko wybiegnie poza teren. Dokładnie tak samo wygląda kwestia związana z pupilami domowymi - pies jest całkowicie bezpieczny na posesji. 

Płot panelowy jest również przydany w sytuacjach bliskości terenów, zamieszkałych przez dziką zwierzynę, m.in dziki czy wilki. Budowa płotu panelowego pozwoli Ci uzyskać maksimum bezpieczeństwa, zarówno dla domowników, jak i dla terenu. 

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy płotu panelowego ?

Zanim jednak zdecydujesz, czy budowa płotu panelowego to właściwe rozwiązanie, zwróć uwagę na ocenę i ewentualne przygotowanie terenu. Na początek należy oczyścić go ze wszystkich odpadów budowlanych oraz roślinnych. Sam grunt musi być gładki, dlatego warto upewnić się, że na tym terenie nie wystąpią żadne komplikacje, związane z montażem ogrodzenia. 

Upewnij się również, że teren nie jest pofałdowany, a jeśli taka sytuacja wystąpi, należy jak najszybciej wyrównać powierzchnię, wykorzystując nadmiar ziemi w innych miejscach lub poprzez nawiezienie dodatkowej ziemi. Dla pewności możesz skorzystać z usług geodezyjnych. Wykwalifikowany geodeta, za pomocą specjalistycznego sprzętu, zmierzy teren i określi jego kąt nachylenia. Wówczas doradzi także najlepszy sposób na wyrównanie terenu. 

Budowa płotu panelowego - krok po kroku

Pomiar

Budowa płotu panelowego w każdym przypadku powinna rozpocząć się od dokładnych pomiarów. Na początek należy określić położenie słupków, zarówno początkowych, jak i narożnych. Te elementy nie mogą ulegać przesunięciom, ponieważ to właśnie one określają granice działki. Następnie należy zmierzyć oś słupków - późniejsze ich stawianie nie przysporzy nam wówczas problemów. 

Otwory na słupki

Kolejnym krokiem jest proces kopania otworów na słupki. Najlepszym do tego narzędziem będzie wiertnica glebowa. Tworzy ona otwory o określonej średnicy. Dzięki temu wszystkie otwory będą takie same i unikniemy wpadek montażowych. Pamiętaj, że osądzając słupek w otworze, należy umieścić go na samym środku. 

Stabilizowanie słupków za pomocą betonu

Stabilizowanie słupków to kolejny krok - należy do tego użyć dobrej jakości betonu, który idealnie sprawdza się do tego typu prac. Aby dobrze ustabilizować słupki, można skorzystać ze metody dwóch sznurków. Jeden sznurek znajduje się około 20 cm nad ziemią, a drugi przy górnej krawędzi słupka. Po zalaniu betonem mamy pewność, że żaden z słupków nie przechylił się, dzięki czemu nasz płot będzie równy. Możemy także w trakcie stabilizowania słupków posłużyć się poziomicą. 

Montaż paneli

Po zastygnięciu betonu, wreszcie możemy przystąpić do montażu paneli. Wykonuje się to za pomocą specjalnych obejm, dostosowanych do rodzaju i umiejscowienia panela. Wyróżniamy ich 3 rodzaje - do paneli startowych, bocznych oraz narożnych. Warto zwrócić uwagę także na rodzaj śrub i nakrętek. Powinny być one nierdzewne, aby warunki atmosferyczne ich nie osłabiły, a oprócz tego zrywalne, czyli odporne na ingerencję intruzów. 

Budowa płotu panelowego na pochyłym terenie

Nie każda działka jest idealnie równa. Zdarza się, że teren jest naprawdę pochyły, ponieważ znajduje się na wzgórzu czy wzniesieniu. Z pewnością w takim przypadku teren nie powinien być dla Ciebie żadnym ograniczeniem, jeśli chodzi o ogrodzenie. W tym przypadku budowa płotu panelowego sprawdzi się tu najbardziej, ponieważ możemy wykonać ją za pomocą stopniowania

Ten sposób polega na schodkowym montowaniu paneli - jest to absolutnie prawidłowe i estetyczne wykonanie, pod warunkiem, że cała praca będzie zrobiona równomiernie i starannie. Należy więc obliczyć różnicę między poszczególnymi słupkami, zależnie od kąta nachylenia terenu. Jeśli będzie to wykonane w sposób usystematyzowany, budowa płotu panelowego na pochyłym terenie nie powinna być dla Ciebie żadnym problemem. 

Budowa płotu panelowego - najczęściej popełniane błędy

Bardzo częstym błędem, przy budowie płotu panelowego, jest montaż słupków na terenie, na którym niedawno została nawieziona świeża ziemia bądź na całkowicie rozkopanym gruncie. Taki teren jest zbyt rzadki, wówczas budowa płotu panelowego może przysporzyć nie lada wysiłku. Należy więc mechanicznie zagęścić ziemię, np. za pomocą zagęszczarki wibracyjnej lub skoczka, a następnie wyrównać teren. Dopiero wtedy można przystąpić do montażu. 

Wszystkie wymienione wyżej kroki prowadzą do trwałego, a przy tym bardzo praktycznego ogrodzenia. Wykonanie ich starannie i przemyślanie pozwoli na uniknięcie błędów i komplikacji. Czy jest to możliwe w domowych warunkach? Oczywiście, wystarczy zastosować się do wszystkich porad i wykonać budowę dokładnie, krok po kroku.