Żmudne budowanie ogrodzenia wokół własnej posesji to już przeszłość. Teraz dzięki nowym technologiom stawia się na rozwiązania, które znacznie ułatwiają postawienie płotu i skracają czas prac związanych z jego budową. Nowoczesne systemy gotowych ogrodzeń zawierające segmenty ogrodzeniowe umożliwiają łatwy i szybki montaż, dzięki czemu w krótkim czasie mieszkańcy, grodząc teren wokół własnego domu, zapewnią sobie bezpieczeństwo i prywatność.

Czym są segmenty ogrodzeniowe?

Segmenty ogrodzeniowe to jednakowe powtarzalne moduły wytwarzane masowo w zakładach produkcyjnych. W celu zbudowania ogrodzenia kupuje się je w ilości potrzebnej dla danej posesji. Przy pomocy odpowiednich akcesoriów montażowych gotowe elementy ogrodzeniowe montuje się do osadzonych w betonowym fundamencie słupków. Wykonuje się je z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium, drewno, beton, czy tworzywa sztuczne. Prefabrykowana podmurówka również może być wykonana w postaci segmentów, które łączy się ze sobą w miejscu przeznaczenia. Segmenty ogrodzeniowe to nowoczesny sposób na szybkie postawienie płotu. Wykorzystuje się je do grodzenia nie tylko prywatnych działek, ale także terenów przemysłowych, czy miejsc użyteczności publicznej.

Segmenty ogrodzeniowe – rodzaje

Segmenty ogrodzeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć formę pełną lub ażurową i różnić się od siebie sposobem mocowań. Ciężkie gotowe segmenty ogrodzeniowe wymagają solidnych fundamentów, natomiast te o lekkiej konstrukcji będą wspierane jedynie przez fundamenty punktowe pod słupkami. Oto kilka najpopularniejszych:

- metalowe

To najpopularniejszy obecnie typ gotowych segmentów ogrodzeniowych. Wykonuje się je ze stali lub z aluminium. Najlżejszą wśród nich konstrukcją, posiadającą wiele zalet, takich jak szybki i łatwy montaż, solidność i stabilność płotu, niska cena oraz brak konieczności konserwacji przy długotrwałym użytkowaniu jest ogrodzenie panelowe. Nie wymaga ono nawet podmurówki i można je postawić samemu. Pasuje do każdej posesji ze względu na swój delikatny nienachalny design i jednocześnie zachwyca wytrzymałością zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo, pomalowane proszkowo na wybrany kolor przetrwa jak twierdzą eksperci nawet kilkadziesiąt lat i będzie estetycznym zabezpieczeniem posesji. Dzięki tym zaletom wypiera wcześniej bardzo popularne segmenty ogrodzeniowe z kształtowników. Inne wciąż chętnie wybierane segmenty ogrodzeniowe metalowe to przęsła palisadowe pionowe lub poziome w formie szczebli lub żaluzji. Dodają uroku nowoczesnym budynkom, ale bardziej zacieniają niż płoty panelowe.

- drewniane

Gotowe segmenty ogrodzeniowe z drewna stanowią często wypełnienie płotów mieszanych, gdzie słupki i podmurówka wykonane są z betonu lub kamienia. Mogą występować w formie pełnej lub jako żaluzje, pionowe lub poziome deski z prześwitami. Czasami mają charakter wyraźnie ażurowy. Te ostatnie stosowane są głównie na działkach lub do wydzielania stref w obrębie posesji. Prezentują się niezwykle estetycznie, a jedyną ich wadą jest to, że wymagają okresowej impregnacji. Z tego względu zamiast tradycyjnego drewna do grodzenia używa się jego zamienników z tworzywa. Coraz większą popularność zyskuje tzw. drewno polimerowe, które wyglądem do złudzenia przypomina to naturalne, ale pozbawione jest jego wad.

- betonowe

Współczesne ogrodzenie betonowe pełne bądź ażurowe stawia się o wiele szybciej niż dawniej. Gotowe segmenty ogrodzeniowe przywozi się na miejsce i montuje do słupków, wsuwając je w wyżłobione w słupkach szczeliny. Dzięki zastosowaniu nowych technologii mogą w ten sposób powstawać płoty o rozmaitych fakturach, kolorach i wzorach. Do wyboru klienci mają segmenty ogrodzeniowe jedno lub dwustronne. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność i chcą się zabezpieczyć od hałasu. Zawsze jednak przed postawieniem takiego ogrodzenia warto sprawdzić plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Nie każda gmina bowiem zgadza się na stawianie takich płotów, szczególnie w formie pełnej. Czasami jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, a czasem estetycznymi. Trzeba też pamiętać, że betonowe płoty są ciężkie i dla zachowania stabilności powinno się je stawiać na solidnych zbrojonych fundamentach pod całością ogrodzenia.

Jakie segmenty ogrodzeniowe wybrać najlepiej do ogrodzenia własnej posesji?

Segmenty ogrodzeniowe metalowe cieszą się zdecydowanie największą popularnością nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim łatwość montażu i trwałość bez szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Największą furorę w ostatnim czasie robi ogrodzenie panelowe, które kiedyś stawiano głównie na terenach przemysłowych, a dziś ze względu na liczne zalety trafia na prywatne posesje. Jego lekkość wpisuje się doskonale w minimalistyczny trend, a łatwość montażu, jak i demontażu w razie potrzeby jest nieoceniona. Miłośnicy drewna, którzy nie wyobrażają sobie płotu innego niż drewniany, mogą przekonać się natomiast do drewna polimerowego, które będzie estetyczne nawet po wielu latach, a nie trzeba go impregnować. Ciężkie ogrodzenia pełne wykonane z betonu natomiast mogą być wybawieniem dla osób pragnących ciszy i prywatności. Osłonią przed hałasem i kurzem oraz ciekawskimi przechodniami. Jak widać, wszystkie wymienione tu segmenty ogrodzeniowe mają swoje zalety. Z tego względu ich wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i upodobać mieszkańców oraz uwarunkowań stawianych przez miejscowe władze.

Segmenty ogrodzeniowe są szansą na szybkie ogrodzenie posesji. Można je łączyć z różnymi słupkami i podmurówkami tworząc płoty kombinowane, które są również lubiane ze względu na oryginalność. Trzeba jednak zawsze pamiętać, żeby gotowe ogrodzenia dobierać w taki sposób, aby nie przytłoczyły posesji, ale zapewniły spójność aranżacyjną z okolicą i stanowiły solidne zabezpieczenie na długie lata.