Do najważniejszych funkcji ogrodzenia posesji należy zapewnienie bezpieczeństwa jej mieszkańcom. Nie bez znaczenia są także walory dekoracyjne płotu okalającego dom. To na nim bowiem najpierw spoczywa wzrok wszystkich odwiedzających. Mówi się nawet, że ogrodzenie od frontu jest swoistą wizytówką domu i jego mieszkańców. Z tych względów ludzie starają się, aby płot przy domu był oryginalny. Tę unikalność zapewniają często groty na ogrodzenie.

Czym są groty na ogrodzenie?

Groty na ogrodzenie to ozdobne wykończenia tralek ogrodzeniowych. Można nabyć już gotowe przęsła z grotami, ale często kupuje się je osobno. Mogą mieć różne formy, ale najczęściej występują w kształcie zwężających się ku górze ostro zakończonych szpiców. Spotyka się też kształt listka, czy dużo łagodniejszej kuli. Mogą mieć charakter typowo minimalistyczny albo bardzo ozdobny. Najczęściej nakłada się je na ogrodzeniowe profile czy pręty, ale występują też w formie wpuszczanej w profile zamknięte. Dawniej wykonywano je głównie u kowala w formie kutej. Obecnie również można takie zamówić, ale są znacznie droższe niż te produkowane ze stali masowo poprzez odlewanie w formach. Spotyka się też groty ogrodzeniowe plastikowe, które wystylizowane są za pomocą obecnych technologii tak, że do złudzenia mogą przypominać metal. Są też od niego znacznie tańsze, ale w zależności od tego, na jaką jakość takich wyrobów się trafi, mogą mieć dłuższą lub krótszą trwałość.

Groty na ogrodzenie – jakie zadania pełnią?

Groty ogrodzeniowe pełnią rolę dwojaką. Po pierwsze odpowiednio dobrane do charakteru samego ogrodzenia są jego efektownym wykończeniem i często nadają mu unikalności. Podkreślają też odpowiedni styl całej posesji. Funkcja dekoracyjna to jednak nie jest ich jedyna rola. Jako że często groty mają ostre zakończenia, montowane są po to, aby odstraszyć potencjalnych złodziei. Niestety zdarza się, że stosuje się je niezgodnie z prawem i właściciel takiej posesji, być może czasem nieświadomie naraża się na wysokie kary. Warto bowiem wiedzieć, że mimo iż przy budowie ogrodzenia do wysokości 2,2 m nie trzeba mieć pozwolenia, nie wolno umieszczać w nim żadnych ostrych elementów poniżej 1,8 m, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla ludzi, czy zwierząt. Groty niestety takie zagrożenie stwarzają i o ile na ludzi mogą podziałać odstraszająco, nieświadome zagrożenia zwierzęta często narażone są na okaleczenia, a nawet śmierć. Dotyczy to szczególnie dużej dzikiej zwierzyny, np. łosi. Zwracają na to uwagę eksperci Instytutu Biologii Ssaków PAN, domagając się nawet zaostrzenia przepisów dotyczących dopuszczalnej wysokości stosowania grotów na ogrodzeniu. Jeśli więc zamierza się ozdobić swoje ogrodzenie grotami, warto wziąć to pod uwagę, a przynajmniej stosować się do przepisów polskiego prawa i nie montować ich na wysokości poniżej 1,8 m. Można też postawić ogrodzenie nieco wyższe, np. o wysokości 2 m z grotami ogrodzeniowymi, które z pewnością skutecznie zabezpieczy posesję nie tylko przed złodziejami, ale i przed dużymi dzikimi zwierzętami, ale uchroni je przed okaleczeniem, ponieważ takiej wysokości nie będą w stanie sforsować.

Groty na ogrodzenie – jakie typy płotów będą prezentować się z nimi najlepiej?

Groty  stosowane są najczęściej na ogrodzeniach metalowych, chociaż te wykonane z plastiku mogą zdobić też ogrodzenia z tworzywa. Czasami spotyka się też groty ogrodzeniowe na płotach mieszanych wykonanych np. z elementów kutych i drewna. Oto przykłady zastosowań:

Ogrodzenie kute

To właśnie one dały początek zastosowaniu ozdobnych grotów. Trudno sobie nawet wyobrazić piękne ogrodzenie kute bez efektownych grotów, gdzie misterna robota na zamówienie budziła często podziw całej okolicy. Stawiano je wyłącznie w bogatych domach, czy obiektach sakralnych. Ozdobne groty na ogrodzeniu kościoła mogą występować np. w formie krzyża. Do dziś się je produkuje i można wtedy liczyć na indywidualny projekt i wykonanie. Niestety są one drogie, a ponieważ ręczna robocizna wymaga czasu, często również trzeba długo czekać na realizację zamówienia.

Ogrodzenie z profili metalowych

Ten typ metalowego ogrodzenia często przypomina ogrodzenia kute, szczególnie jeśli jest wykonany w kolorze czarnym. Groty na ogrodzenie z profili stosuje się również często, ale nie są one raczej produktem kowalstwa artystycznego, lecz masowej produkcji. Powstają w odlewniczych formach, są tańsze od elementów kutych, ale równie mocne i wytrzymałe, szczególnie te ocynkowane ogniowo.

Ogrodzenie panelowe

Chociaż nowoczesne ogrodzenie panelowe raczej z grotami się nie kojarzy, ponieważ najczęściej okala nowoczesne budynki, gdzie groty zakłócałyby stylizację całej posesji, można je na nim zastosować. Tę możliwość dostrzegli niektórzy producenci ogrodzeń panelowych prostych, którzy oferują nie tylko ozdobne przęsła panelowe, zawierające dekoracyjne elementy w górnych partiach ogrodzenia, ale też przęsła zakończone grotami. Czasami mają one u góry charakter łukowy, co jeszcze zwiększa efekt końcowy. Jednak groty ogrodzeniowe w panelach mają charakter raczej minimalistyczny, podobnie jak całe ogrodzenie. Przesadnie dekoracyjna forma grota wyglądałaby na takim płocie nienaturalnie i mało estetycznie.

Ogrodzenia z tworzyw i mieszane

Ogrodzenie z tworzywa sztucznego może przybrać różnorodną formę. Często samo tworzywo imituje drewno lub metal i wszystkie elementy takiego ogrodzenia mogą być imitacją podobnego, wykonanego z drewna lub metalu. Tworzy się w ten sposób całe systemy ogrodzeniowe. Niektóre mogą przypominać drewniany płot sztachetowy, inne metalowy i zawierać także takie elementy, jak groty. Zdarza się też, że plastikowe groty zakłada się na ogrodzenie wykonane z metalu, ponieważ w sprzedaży często występują one osobno i można je dowolnie łączyć z innymi materiałami. Bywa, że są one ozdobą ogrodzeń mieszanych, nawet tych wykonanych z drewna czy bloczków betonowych, a elementy kute lub ich imitacje występują jedynie na furtkach, słupkach czy bramach.

Groty ogrodzeniowe mogą być efektowną dekoracją ogrodzenia oraz dodatkowym elementem odstraszającym włamywaczy. Trzeba jednak pamiętać przy ich stosowaniu o tym, aby nie stanowiły one zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Jeśli zamierza się je zamontować, ogrodzenie powinno być odpowiednio wysokie.