Brama wjazdowa jest ważnym elementem każdego ogrodzenia. Musi pasować do niego wizualnie i dobrze spełniać swoją funkcję. Przy jej doborze często bierze się pod uwagę cenę, ponieważ już samo ogrodzenie jest sporym obciążeniem dla budżetu, szczególnie na dużej działce, gdy trzeba postawić wiele metrów płotu. Posiadanie wiedzy na temat tego, ile kosztuje brama wjazdowa, mogłoby pomóc w dobrym zaplanowaniu wydatków. Odpowiedź na to pytanie jednak zależy od wielu czynników.

Ile kosztuje brama wjazdowa i od czego to zależy?

Zróżnicowane ceny bram wjazdowych uwarunkowane są często wieloma czynnikami, które mają wpływ na cenę. Na to, ile kosztuje brama wjazdowa, wpływa między innymi:

- rodzaj i ilość materiałów użytych do produkcji bramy wjazdowej

Minimalna szerokość bramy wjazdowej w świetle obowiązujących przepisów to 2,4 m. Lepiej jednak, jeśli istnieje taka możliwość i można zainstalować na posesji bramę szerszą, ze względów bezpieczeństwa, a także ułatwienia manewrowania samochodem, wybrać bramę o większej szerokości. Optymalny rozmiar na posesji prywatnej to 4 m. Biorąc pod uwagę jednak, że na to, ile kosztuje brama wjazdowa, wpływa ilość zużytego do produkcji materiału, brama o szerokości 4 metrów będzie droższa niż ta, która posiada tylko 2,4 metra. Wpływ na cenę będzie miało także to, czy jest to brama pełna, czy ażurowa. Wiadomo, że do produkcji pełnej zużyje się więcej materiału, niż takiej, którą produkuje się z cienkich prętów. Nie bez znaczenia jest też rodzaj materiału. Drewniana czy stalowa brama kuta będzie z pewnością droższa, niż ta wykonana z tworzywa, czy stalowych kształtowników z wypełnieniem panelowym.

- sposób otwierania bramy

Brama wjazdowa może otwierać się metodą tradycyjną poprzez rozwieranie do wewnątrz posesji skrzydeł bramy lub w sposób przesuwny. Jako że rozwiązania znane i wykorzystywane od lat z reguły są tańsze niż te nowocześniejsze, w których zastosowano nowsze technologie, właśnie sposób otwierania bramy może mieć również wpływ na to, ile kosztuje brama wjazdowa. Zgodnie z tym stwierdzeniem zazwyczaj bramy skrzydłowe są dużo tańsze od przesuwnych, co wcale nie znaczy, że są gorsze. Czasami wręcz są najlepszym rozwiązaniem. Dotyczy to szczególnie działek wąskich o długim podjeździe, gdzie nie ma fizycznej możliwości zainstalowania bramy przesuwnej, ponieważ ogrodzenie jest zbyt krótkie, aby mogła się na całą szerokość przesunąć. Niska cena bram skrzydłowych wynika także często z tego, że mogą być otwierane ręcznie, podczas gdy bramy przesuwne z reguły mają automatyczny system otwierania.

- dodatkowe zainstalowane w bramie systemy

Na to ile kosztuje brama wjazdowa, wpływają także zainstalowane w niej systemy automatycznego otwierania bramy. Można je instalować zarówno w bramach przesuwnych, jak i skrzydłowych. Jeśli jednak ktoś chce obniżyć koszty bramy wjazdowej i zrezygnuje z automatycznego otwierania, może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Zależy to jeszcze od wyżej wymienionych czynników.

Ile kosztuje brama wjazdowa w najbardziej ekonomicznej wersji?

Najbardziej ekonomiczną wersją nowoczesnej bramy wjazdowej jest skrzydłowa brama panelowa otwierana ręcznie. Jej niski koszt wynika z jej minimalistycznego charakteru. Wypełniona lekkimi ażurowymi panelami 3D stanowi solidne zabezpieczenie posesji, a jednocześnie fakt, że do jej produkcji użyto mniejszą ilość stali niż w tradycyjnych bramach z wypełnieniem z kształtowników, pozwoliło obniżyć jej koszt. Trzeba pamiętać jednak o tym, że nie wszystkie bramy panelowe będą miały taką samą cenę. To, ile kosztuje brama wjazdowa panelowa, będzie zależało także od jej wysokości i szerokości, a także tego, czy w celu ochrony przed korozją została wykonana ze stali ocynkowanej, czy nie oraz, czy została dodatkowo zabezpieczona malowaniem proszkowym, które jeszcze tę odporność na trudne warunki atmosferyczne zwiększa. Przykładowo bramę wjazdową z kształtowników wypełnioną panelami ogrodzeniowymi 3D o szerokości 2 metrów każdego ze skrzydeł i wysokości 150 cm wraz z zestawem mocowań można kupić już za 1800 zł.

Czy to, ile kosztuje brama wjazdowa, powinno mieć decydujące znaczenie przy wyborze?

Nie dla wszystkich cena ma znaczenie. Są tacy, którzy gotowi są zapłacić dużo za wygodę i jakość, twierdząc, że w rzeczywistości poniesienie wyższych kosztów przy zakupie przełoży się nie tylko na komfort użytkowania, ale i na trwałość, co będzie korzystniejszym wyborem niż tania brama, którą za kilka lat trzeba byłoby wymieniać. Takie podejście wydaje się racjonalne w sytuacji, gdy dla kogoś nie ma znaczenia, ile kosztuje brama wjazdowa. Jeśli jednak trzeba liczyć się z kosztami niższa cena może być sporą oszczędnością w ograniczonym budżecie. Nie powinna być ona jednak jedynym kryterium wyboru, nawet jeśli na posesji można zainstalować bramę każdego typu. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że niska cena bramy często wcale nie oznacza, że produkt jest gorszej jakości i będzie mniej trwały. Przykładowo minimalistyczna brama panelowa wykonana ze stali ocynkowanej i pomalowana proszkowo może być tańsza od bramy drewnianej, a jednocześnie znacznie od niej trwalsza. Z tego względu najlepszym kryterium wyboru jest wzięcie pod uwagę jednocześnie wszystkich czynników, które mogą mieć wpływ na funkcjonalność i trwałość bramy i zastanowienie, czy cena wybranego produktu jest adekwatna do jakości i wytrzymałości. Jeśli na to ile kosztuje brama wjazdowa, ma wpływ ilość zużytego do produkcji materiału, czasem lepiej wybrać tę wykonaną z solidnego i trwałego materiału, ale w wersji minimalistycznej, niż inwestować duże pieniądze w produkt mniej trwały z okazałymi zdobieniami, czy w wersji zabudowanej, które podwyższają cenę.

Jak widać, na pytanie ile kosztuje brama wjazdowa, nie może być jednoznacznej odpowiedzi. Zbyt wiele czynników o tym decyduje i jeśli nie chce się przepłacać, ale chce się kupić dobrej jakości produkt w przystępnej cenie, warto poświęcić trochę czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy o różnych wariantach i gruntowne przemyślenie, co z pewnością zaowocuje optymalnym do sytuacji zakupem, który przez lata będzie wpływał na codzienne życie.