Ocieplenie klimatu i łagodne zimy sprzyjają szybkiemu zwiększaniu się populacji dzików. Głodne zwierzęta podchodzą do gospodarstw, niszczą plony, a także mogą być potencjalnym zagrożeniem dla zwierząt hodowlanych. Uważa się bowiem, że to właśnie dziki odpowiedzialne są za rozprzestrzenianie ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Jak skutecznie zabezpieczyć przed nimi swoje tereny upraw i całe gospodarstwo? Jakie ogrodzenie przeciw dzikom okaże się najlepsze? Sprawdźcie.

Ogrodzenie przeciw dzikom – jakie musi mieć parametry?

Dziki są zwierzętami silnymi i gruboskórnymi, co oznacza, że zabezpieczenie przed nimi powinno być mocne, sztywne i dostatecznie wysokie. Przyjmuje się, że wysokość ogrodzenia nie powinna być mniejsza niż 160 cm. Sama wysokość jednak nie zagwarantuje bezpieczeństwa uprawom, jeśli płot będzie elastyczny i słaby. Dziki potrafią umiejętnie podkopywać się, odginać siatkę, a nawet jeśli ogrodzenie nie jest wystarczająco mocne forsować je. Aby ogrodzenie przeciw dzikom było rzeczywiście skuteczne, musi być ciężkie i pełne lub wykonane z mocnej stali. Często też poleca się elektryczne pastuchy, które odstraszają te zwierzęta, ale niektórym wydają się mało humanitarne, a do tego kosztują sporo. Szereg ekspertów twierdzi, że stalowe druty w ogrodzeniu, które mają minimum 2 mm grubości, powinny okazać się wystarczającym zabezpieczeniem przed sforsowaniem. W praktyce jednak może okazać się, że jeśli ogrodzenie będzie na tyle rzadkie, że umożliwi przejście przez nie małemu na drugą stronę, dzika locha zrobi wszystko, żeby również płot sforsować. Jakie więc ogrodzenie zastosować najlepiej? Zobaczmy, jakie są możliwości.

Ogrodzenie przeciw dzikom – kilka możliwych wariantów

Przy dokonywaniu wyboru ogrodzenia przeciw dzikom istnieje kilka możliwości. Nie wszystkie jednak będą równie skuteczne i nadają się do zastosowania w każdej sytuacji. Przy wyborze najczęściej bierze się pod uwagę także koszty ogrodzenia i to, czy grodzony teren jest duży, czy niewielki. Oto kilka propozycji na ogrodzenie przeciw dzikom:

Betonowy mur

Betonowe ogrodzenie zda swój egzamin jeśli będzie wystarczająco wysokie. Nie zawsze jednak można taki mur postawić ze względu na duży koszt i ograniczenia w miejscowym zagospodarowaniu terenu. Czasem można też narazić się ekologom, ponieważ pełny betonowy mur może zakłócać ekosystem. Małe zwierzątka, takie jak jeże, czy żaby nie będą mogły się przemieszczać na swoich naturalnych trasach. Jeśli więc już ktoś zdecyduje się na betonowy mur, który obecnie można postawić szybciej niż kiedyś, używając do tego gotowych betonowych prefabrykowanych paneli, musi najpierw sprawdzić, czy nie ma ku temu przeciwwskazań. Musi też liczyć się z kosztami ciągłych fundamentów, które są wymagane pod każdym ciężkim ogrodzeniem. Ze względów oszczędnościowych rolnicy raczej rzadko decydują się na takie rozwiązania.

Siatka leśna

Siatka leśna powstała po to, aby zabezpieczać gospodarstwo przed zwierzętami leśnymi. Ma ona zagęszczone oczka w jej niższych partiach, a rozrzedzone w wyższych. Jest ogrodzeniem tanim i z tego względu używa się jej do grodzenia bardzo dużych terenów. Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje siatki leśnej, dostosowane do ochrony przed konkretnymi zwierzętami i jej wybór powinien być dostosowany do rodzaju zwierzyny występującej w okolicy. Jako ogrodzenie przeciw dzikom poleca się siatkę leśną o wysokości 160 cm posiadającą 2 mm przekroju drutów wewnętrznych oraz 2,5 mm średnicy drutów prowadzących. Siatka taka powinna być wykonana z ocynkowanego drutu, który będzie znacznie wytrzymalszy i bardziej odporny na korozję niż zwykły.

Ogrodzenie panelowe

Panelowe ogrodzenie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli wysokość paneli nie będzie mniejsza niż 160 cm. Grubość drutów w panelach ogrodzeniowych jest większa niż w siatce leśnej, ponieważ mają one przeważnie około 4-5 mm grubości, czyli dwukrotnie więcej niż siatka, co jest nie bez znaczenia dla trwałości płotu i jego wytrzymałości na próbę sforsowania przez zwierzęta, w tym dziki. Do tego ogrodzenie panelowe nie wymaga naciągania i jest wystarczająco sztywne, aby uniemożliwić dzikom odginanie i przechodzenie na drugą stronę. Stawia się je szybko, ponieważ gotowe panele za pomocą obejm montuje się do zalanych betonem słupków ogrodzeniowych. Sztywność ogrodzenia zwiększa odpowiednie zagęszczenie prętów. Nie warto więc montować tańszych wersji o dużych oczkach, jeśli ogrodzenie ma skutecznie chronić przed zwierzyną leśną. Dodatkową zaletą paneli jest możliwość wymiany pojedynczego uszkodzonego panela na nowy bez konieczności rozbierania ogrodzenia. Jeśli jednak postawi się na solidne ogrodzenie panelowe ocynkowane ogniowo i pomalowane proszkowo przetrwa ono wiele lat bez konieczności konserwacji i napraw. Nie wymaga podmurówki, ale jeśli ktoś chce zabezpieczyć działkę przed próbą podkopania przez dzikie zwierzęta, może taką podmurówkę betonową postawić. W takiej wersji panelowe ogrodzenie przeciw dzikom sprawdzi się jeszcze lepiej.

Ogrodzenie elektryczne

Dobrze dobrane potrafi wykazać się dużą skutecznością, ale jego wybór wcale prosty nie jest. Elektryzator musi mieć odpowiednią moc, nie mniejszą niż 3000 mJ. Najlepiej wybierać modele solarne lub z akumulatorem, ponieważ na terenach, gdzie stawia się najczęściej ogrodzenie przeciw dzikom, nie ma zasilania prądem. Konstrukcja takiego ogrodzenia opiera się na słupkach, między którymi prowadzi się przewody najlepiej z drutu ocynkowanego. Konieczne będzie też dobranie odpowiednich izolatorów.

Które ogrodzenie przeciw dzikom sprawdzi się najlepiej?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy twierdzą, że nie ma lepszego ogrodzenia przeciw dzikom niż elektryczne. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ jest dosyć kosztowne, a do tego nie na każdym gruncie będzie działać z taką samą skutecznością. Obniża ją także rosnąca roślinność, która styka się z ogrodzeniem. Decydując się na takie zabezpieczenie, trzeba mieć świadomość, że teren w pobliżu ogrodzenia trzeba będzie stale utrzymywać w czystości. Lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się ogrodzenie panelowe, które nie wymaga żadnych zabiegów, a będzie chronić przez lata.

Mimo że według ustawy o prawie łowieckim odpowiedzialność za szkody wyrządzone rolnikom przez dziki ponoszą Koła Łowieckie, czasami nawet wypłacone odszkodowania nie są w stanie pokryć strat wyrządzonych przez te zwierzęta. Najlepiej więc dodatkowo zabezpieczyć swoje uprawy odpowiednim ogrodzeniem. Można wybrać jedno z przedstawionych powyżej, a z pewnością rozwiąże się w ten sposób przynajmniej część problemów związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.