Płot druciany kojarzony przede wszystkim z siatką ogrodzeniową doczekał się dzięki nowym technologiom nowych odsłon. Jakie są jego rodzaje i czym się od siebie różnią? Który z nich sprawdzi się najlepiej jako ogrodzenie domu, czy działki? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą w dokonaniu właściwego wyboru.

Czym charakteryzuje się płot druciany?

Płot druciany to typ ażurowego ogrodzenia wykonanego z metalowego drutu, odpowiednio zabezpieczonego przed korozją. Posiada lekką konstrukcję i nie wymaga stawiania fundamentów pod całą jego długością. W zależności od użytych do jego produkcji technologii może mieć różne oblicza. Grubość użytych drutów do jego wytworzenia też jest zróżnicowana, podobnie jak sposoby zabezpieczenia przed korozją. Płot druciany nie jest nowością, ponieważ już w ubiegłym wieku wykonana z drutu popularna siatka ogrodzeniowa była nieodłącznym elementem krajobrazu. Obecnie ciągle jest używana, ale występuje również w różnych wersjach. Istnieją też nowocześniejsze odmiany drucianego płotu, cechujące się większą sztywnością i wytrzymałością.

Płot druciany – w jakich wariantach występuje?

Jak wspomniano powyżej, płot druciany może występować w różnych wersjach, tych bardziej tradycyjnych i nowoczesnych. Oto najpopularniejsze jego rodzaje:

- siatka ogrodzeniowa pleciona

To najbardziej tradycyjny rodzaj siatki, posiadającej oczka w kształcie rąbów, gdzie druty przeplatają się ze sobą krzyżowo. W tych miejscach właśnie siatka najbardziej narażona jest na korozję. Aby wzmocnić jej wytrzymałość, stosowane jest cynkowanie ogniowe lub powlekanie tworzywem PCV albo jedno i drugie. Tego typu siatki dostępne są w belach i w czasie montażu należy je rozwijać i naciągać. Ze względu na swą elastyczność nadają się do grodzenia na trudnym i nierównym terenie. Są tanie i gdy inwestor chce ograniczyć koszty, wybiera się je do grodzenia dużych działek. Coraz rzadziej jednak stosuje się je do ogrodzenia domu w mieście, uznając je za mało estetyczny i nieco przestarzały płot druciany.

- siatka ogrodzeniowa zgrzewana

Jest pewną alternatywą dla siatki plecionej. Powstaje z drutu zgrzewanego i najczęściej ocynkowanego galwanicznie, co daje cienką gładką powierzchnię ochronną, dobrze prezentującą się, lecz mniej trwałą niż przy ocynku ogniowym. Ten typ siatki montuje się szybciej niż model pleciony, ponieważ nie wymaga użycia tak dużej ilości osprzętu. Ważne jednak aby teren, na którym jest montowana, był jednolity i równy.

- siatka leśna

Ten swoisty płot druciany znajduje zastosowanie głównie na terenach leśnych lub wiejskich w okolicach lasów, gdzie gospodarstwa narażone są na szkody wyrządzone przez zwierzynę leśną. Jej cechą charakterystyczną jest nierówne zagęszczenie oczek, gdzie największe jest u dołu siatki, a najrzadsze u góry. Jej dużym atutem jest niska cena.

- ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe również często uznawane jest jako rodzaj drucianego płotu, ponieważ wizualnie jego ażurowy charakter bardzo go przypomina. Trzeba jednak zauważyć, że choć na pierwszy rzut oka płot panelowy wygląda jak typowy płot druciany, grubość drutów w panelach ogrodzeniowych jest większa niż w przypadku tradycyjnej siatki, w której średnica drutu to średnio około 2 mm, czasem mniej, a nieraz trochę więcej. W panelach ogrodzeniowych natomiast średnica drutu to około 4-5 mm w przypadku modeli przetłaczanych i do 8 mm w panelach prostych. Ze względu więc na grubość drutu w przypadku paneli można mówić raczej o metalowych prętach niż wypełnieniu drucianym. Przyjęło się już jednak traktować ten nowoczesny model ogrodzenia jako płot druciany właśnie ze względu na lekkość ażurowej konstrukcji. W tym wypadku panele ogrodzeniowe powstałe ze stalowych drutów są bardziej niż siatka odporne na korozję ze względu na ocynkowanie ogniowe, któremu są poddawane i malowanie proszkowe, które stanowi dodatkową powłokę ochronną, co jak twierdzą eksperci, przedłuża jego wytrzymałość do kilkudziesięciu lat. Ten swoisty druciany plot jest też wytrzymalszy na uszkodzenia mechaniczne nie tylko dzięki odpowiedniej grubości drutów, ale i większej sztywności paneli. Płot panelowy ze względu na swoje zalety i nowoczesny estetyczny wygląd coraz częściej wypiera siatkę ogrodzeniową.

Jaki płot druciany wybrać najlepiej?

Spośród wymienionych powyżej rodzajów drucianego płotu, najtrwalszy, najstabilniejszy i najbardziej wytrzymały jest płot panelowy. Mimo że kosztuje nieco więcej od siatki, warto w niego zainwestować, ponieważ przetrwa dłużej, co w przyszłości przełoży się na oszczędności. Jego montaż jest znacznie szybszy niż siatki ogrodzeniowej i można wykonać go samodzielnie, ponieważ nie wymaga naciągania. Gotowe panele montuje się za pomocą obejm do słupków ogrodzeniowych, osadzonych w punktowych fundamentach betonowych. W przypadku grodzenia dużych działek rolnych można w celu obniżenia kosztów, na części działki postawić ogrodzenie panelowe, a na terenach mniej widocznych siatkę leśną, czy ogrodzeniową. Jeśli jednak kogoś stać lepiej zainwestować od razu w panele ogrodzeniowe na całej długości działki. Taka inwestycja z pewnością zwróci się w przyszłości. Tego typu ogrodzenie, niekoniecznie słusznie, aczkolwiek często, postrzegane jako płot druciany, sprawdzi się także doskonale do grodzenia posesji od frontu. Nie zakłóci stylistyki domu i dobrze wkomponuje się w otoczenie. Można dobrać do niego efektowną podmurówkę betonową, która, mimo iż nie jest konieczna, może jeszcze bardziej podnieść jego walory dekoracyjne.

Najbardziej typowy płot druciany to ten wykonany z siatki plecionej lub zgrzewanej. Rozwiązania te jednak powoli są wypierane przez płot panelowy, który przez niektórych nazywany również płotem drucianym cechuje się dużą większą wytrzymałością i estetyką niż tradycyjne siatki. Różni się od nich też grubością drutu, co ma niebagatelny wpływ na stabilność i trwałość ogrodzenia. Przed dokonaniem wyboru warto poznać specyfikację techniczną płotów drucianych, które bierze się pod uwagę. Nie zawsze bowiem najlepszym wyborem jest najtańsza opcja, ale ta, która w przyszłości nie przyniesie przez wiele lat dodatkowych kosztów.