Ogrodzenia panelowe charakteryzują się tym, że są bardzo łatwe i szybkie w montażu. Dodatkowym atutem, który za nimi przemawia jest ich cena. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Jednocześnie ogrodzenia panelowe nie są produktem słabej jakości. W zależności od materiału i odpowiedniego ich zamontowania, mogą służyć nam naprawdę długie lata. Jeśli jednak chcemy, aby ich żywotność była jak największa, a jednocześnie nadal prezentowały się dobrze – warto o nie zadbać. Jak dbać o ogrodzenia panelowe, aby służyły nam jak najdłużej?

Zadbaj o montaż ogrodzenia panelowego

Wszystko zaczyna się jeszcze przed zakupem i montażem elementów ogrodzenia. Musimy odpowiednio rozplanować słupki oraz przygotować teren pod płot. Jeśli działka jest wilgotna, powinniśmy dokładnie ją osuszyć lub zdecydować się na podmurówkę. Odpowiednio ustabilizowany grunt to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o trwałość ogrodzenia panelowego.

Nie należy również zapominać o tym, że sam montaż ogrodzenia panelowego powinien być wykonany zgodnie ze sztuką i instrukcją producenta. Musimy wykonać odpowiednio głębokie otwory oraz właściwie wypoziomować panele. Warto oczywiście podejmować świadome decyzje i nie oszczędzać na materiałach. Najtańsze rozwiązania mogą okazać się nietrwałe i niezależnie jak starannie zamontujemy nasze ogrodzenie – po paru latach będziemy zmuszeni do poprawek.

Jak dbać o ogrodzenie panelowe?

Jeśli odpowiednio przygotowaliśmy teren i zamontowaliśmy ogrodzenie panelowe zgodnie z instrukcją to spora część pracy już za nami. Na tym etapie możemy cieszyć się już postawionym płotem, który na pewno nie będzie wymagał od nas wiele pracy. Musimy jednak mieć świadomość, że bez odpowiednio konserwowania i systematycznego sprawdzania elementów, ogrodzenie z czasem może tracić swoje właściwości lub wyglądać gorzej. Aby tego uniknąć warto zadbać o kilka kwestii.

1.Materiał

Już na etapie kupowania elementów ogrodzenia panelowego, warto zainteresować się ich konserwacją, trwałością i związanymi z nim wymaganiami. Beton czy metalowe pręty będą na pewno mniej wymagające niże drewno. Niektóre mieszanki są bardziej wytrzymałe – inne nieco mniej. Koniecznie trzeba zapoznać się z instrukcją od producenta i przygotować niezbędne do pielęgnacji akcesoria.

Drewniane ogrodzenia panelowe prezentują się rewelacyjnie. Trzeba jednak przygotować się na ich konserwację. Jak dbać o drewniane ogrodzenie panelowe? Najpierw oczyścić i wyszlifować, usuwając resztki poprzedniej farby, a później zabezpieczyć kolejną warstwą preparatu. W przeciwnym razie panele mogą się odkształcić lub z czasem być mniej odporne na warunki atmosferyczne. Odpowiednio zadbane drewniane ogrodzenie panelowe nie będzie pleśnieć i pochłaniać wilgoci, a także z czasem nie wyblaknie.

Aluminiowe ogrodzenia panelowe są bardzo wytrzymałe. Już na etapie produkcji producenci odpowiednio je zabezpieczają, tak by były one trwałe. Zdarza się jednak, że w skutek uszkodzeń mechanicznych, powłoki zostają osłabione. Dlatego, aby nie narażać się na powstawanie nieestetycznej rdzy, warto regularnie sprawdzać aluminiowe ogrodzenie i ewentualne ubytki usuwać oraz konserwować specjalistycznymi preparatami.

2.Czyszczenie

Niezależnie od materiału z jakiego wykonane jest ogrodzenie panelowe, trzeba pamiętać, aby regularnie je sprawdzać. Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca połączeń różnych elementów, gdyż to one są najbardziej narażone na uszkodzenia. Jeśli zauważymy jakieś ubytki musimy od razu zareagować. Rdza, pleśń i inne wykwity mogą szybko się rozprzestrzeniać, więc jeśli chcemy tego uniknąć musimy działać natychmiast.

W przypadku rdzy, usuwamy ją papierem ściernym gruboziarnistym i wygładzamy drobnoziarnistym i zabezpieczamy preparatem, bądź lakierem. Kiedy rdzy jest już bardzo dużo, najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykonanie piaskowania przez profesjonalistę. Metale są bardzo podatne na korozję, dlatego nigdy nie unikniemy rdzy w 100%. Systematyczne dbanie o aluminiowe ogrodzenie panelowe zdecydowanie wpłynie na jego żywotność.

W przypadku wystąpienia pleśni na drewnianym ogrodzeniu panelowym, musimy dokładnie oczyścić dany element i również zastosować na nim preparat usuwający pleśń. Drewniane panele należy oczyszczać co najmniej dwa razy w roku! Wtedy mamy największą pewność, że nasze ogrodzenie będzie w dobrym stanie.

3.Malowanie 

Aby odświeżyć ogrodzenie panelowe, możemy zdecydować się również na jego malowanie. Przedtem należy je jednak odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności oczyszczamy panele – odkurzamy i myjemy oraz odtłuszczamy. Tak przygotowane elementy, możemy pokryć specjalną farbą nadającą się do metali i przeznaczoną do używania na zewnątrz.

4.Teren

Szukając informacji o tym jak dbać o ogrodzenie panelowe, warto również wziąć pod uwagę teren dookoła niego. Rosnące w okolicy rośliny, drzewa i korzenie, również mają istotny wpływ na wygląd oraz trwałość paneli. Oczyszczanie terenu dookoła ogrodzenia nie dotyczy jednak tylko roślin. Również zimą musimy być przygotowani na systematyczne odśnieżanie naszego płotu, jeśli chcemy uniknąć jego zniszczenia.

Zalety dbania o ogrodzenie panelowe

Jak dbać o ogrodzenie panelowe? Najlepiej po prostu rozsądnie. Warto przemyśleć wszystko już na etapie planowania. Odpowiednio rozrysować linię płotu, przygotować teren i kupić ogrodzenie dobrej jakości. Odpowiednio przygotowane elementy ogrodzenia panelowego, będą charakteryzować się zdecydowanie lepszą trwałością niż takie kupione z najtańszego źródła. Jeśli dodatkowo zadbamy o nie i zabezpieczymy je przed sezonem, to nie będzie mowy o ciągłych ubytkach.

Systematyczne dbanie o ogrodzenie panelowe pozwoli zdecydowanie wydłużyć jego żywotność. W efekcie nie tylko będziemy mogli pochwalić się pięknie wyglądającym płotem po paru latach użytkowania, ale także sporą oszczędnością na naszym koncie. Warto również zaznaczyć, że oczyszczenie ogrodzenia raz w sezonie jest zdecydowanie mniej  pracochłonne niż usuwanie poprzedniego oraz stawianie nowego od podstaw!