Furtka ogrodowa może być głównym wejściem na posesję domu, ale także do ogródka działkowego. Czasami jest też dodatkowym elementem ogrodzenia, który zostaje usytuowany na tyłach ogrodu, umożliwiając przejście poza posesję bez konieczności jej okrążania. Może być ona też częścią bramy, jeśli ogród jest mały i brakuje wystarczającej ilości miejsca na umieszczenie obu.

Jaka powinna być furtka ogrodowa w świetle przepisów?

Furtki ogrodowe podlegają określonym wymogom dotyczącym ich wielkości. Dotyczy to szczególnie tych stosowanych jako główne wejście na posesję. W ogródkach działkowych wymogi te określają często wewnętrzne przepisy, których trzeba się trzymać. Furtka ogrodowa zastosowana jako wejście główne musi mieć w świetle obowiązujących przepisów nie mniej niż 0,9 m szerokości. Jeśli warunki na to pozwalają może być oczywiście szersza, co umożliwi sprawniejsze przemieszczanie się. Kolejnym wymogiem prawnym jest to, że nie może się ona otwierać na zewnątrz ogrodu, tylko do środka. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa i pozwala uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, jak przypadkowe potrącenie idącego chodnikiem przechodnia, co mogłoby nastąpić gdyby otwierała się na zewnątrz i była w dodatku w wersji pełnej. Wysokość furtki powinna być dostosowana do ogrodzenia.

Furtka ogrodowa – najdogodniejsze usytuowanie

Nie bez znaczenia dla właścicieli posesji jest miejsce umieszczenia furtki w ogrodzeniu. Powinno ono zapewniać użytkownikom swobodne korzystanie z niej. Najczęściej umieszcza się furtkę obok bramy wjazdowej. Jest to korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy na posesji jest brama panelowa skrzydłowa. Jeśli natomiast zainstalowano bramę przesuwną, furtka ogrodowa powinna znajdować się w takiej odległości od niej, aby brama podczas przesuwania na nią nie zachodziła lub po tej stronie bramy, w którą nie będzie przesuwana. Zapewni to swobodne korzystanie z obu w tym samym czasie. Usytuowanie furtki ogrodowej warto przemyśleć wcześniej, aby zamontować ją w takim miejscu, który będzie jak najbardziej dogodny dla użytkowników. Niektórzy twierdzą, że najlepiej jeśli zostanie ona umieszczona jak najbliżej wejścia do domu. Ma to swoje zalety, ale nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Jeśli właściciel posesji posiada ładny ogród, który chce pokazać gościom podczas wchodzenia do domu, furtka może być zlokalizowana w takim miejscu, aby podczas wejścia do domu musieli oni przez niego przejść. Oczywiście w takiej sytuacji trzeba im zapewnić wygodną ścieżkę, która doprowadzi ich od furtki do domowego wejścia.

Furtka ogrodowa – jakie są możliwości wyboru?

Furtki ogrodowe mogą być ażurowe lub pełne. Wybór może utrudniać mnogość kształtów, materiałów wykonania, a także zastosowanych dodatkowych akcesoriów. Aby wybrać tę, która sprawdzi się najlepiej, warto wcześniej dokładnie przemyśleć takie kwestie jak: dopasowanie wizualne do ogrodzenia, trwałość materiału, funkcjonalność oraz to, czy chce się widzieć gości, zanim ją przekroczą, czy nie. Oto kilka propozycji na to, jaka może być furtka ogrodowa:

- furtki ogrodowe drewniane

Furtka ogrodowa drewniana kiedyś była bardzo popularna i stosowana często do płotów sztachetowych. Obecnie występuje najczęściej przy ogrodzeniach drewnianych lub betonowych. Może mieć formę pełną bądź ażurową, czasem nawet ozdobną. Pozwalają na to nowoczesne technologie w obróbce drewna. Tę ostatnią formę mają najczęściej furtki ogrodowe w ogródkach działkowych. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie drewnianej furtki trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że będzie ona wymagała okresowej impregnacji, ponieważ drewno jako materiał higroskopijny chłonie wodę, a podczas suchego lata w palącym słońcu nadmiernie się rozsycha. Powinno więc być okresowo zabezpieczane odpowiednimi powłokami, które temu zapobiegną.

- furtki ogrodowe metalowe

Podobnie jak drewniane, furtki ogrodowe metalowe mogą mieć również konstrukcję ażurową lub pełną. Kiedyś popularne były furtki z siatki, ale obecnie skutecznie je wyparły furtki panelowe, ponieważ prezentują się o wiele nowocześniej. Furtka ogrodowa metalowa może być trwała, jeśli będzie wykonana z ocynkowanej stali. Zabezpieczona dodatkowo malowaniem proszkowym może jeszcze bardziej zwiększyć swą wytrzymałość na korozję i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Eksperci twierdzą, że jej odporność sięga nawet kilkudziesięciu lat. Jeżeli komuś nie odpowiada bardzo przejrzysty charakter furtki panelowej, może postawić na wykonaną z metalu furtkę laserową, gdzie odpowiedni dobór wzoru, pozwala tę przezierność zmniejszyć. Ta pierwsza ma jednak bardziej uniwersalny charakter i nie narzuca konkretnego stylu. Furtka laserowa natomiast ma wymiar typowo ozdobny i nie z każdym ogrodzeniem będzie się dobrze komponować.

- furtki ogrodowe z innych materiałów

Czasami spotyka się furtki z kilku materiałów połączonych. W zależności od charakteru ogrodzenia, stylu posesji i całego ogrodu, można za pomocą furtki ten styl podkreślić. Widać to czasem np. na posesjach w stylu dworkowym, które otacza bujny ogród, a furtka ogrodowa zawiera elementy kamienia lub elementów kutych połączonych z drewnem. Na terenach utrzymanych w stylu nowoczesnym spotyka się czasem oprócz minimalistycznych furtek panelowych transparentne furtki ogrodowe wykonane ze szkła. Do produkcji furtek używa się również drewna polimerowego, które nie jest materiałem naturalnym, lecz tworzywem sztucznym. Jego zaletą jest to, że posiada wygląd drewna, ale pozbawione jest jego wad i nie trzeba go impregnować.

Jak widać, furtki ogrodowe można zaprojektować w różnym stylu i wykonać z różnych materiałów. Najważniejsze to, aby zadbać o to, by były one zgodne z przepisami i funkcjonalne. Istotną rzeczą może być też wybranie furtki wykonanej z tego samego materiału, co całe ogrodzenie, ponieważ wtedy zyskuje się pewność, że wszystkie jego elementy przetrwają tak samo długo. Z tego względu ogromną popularnością cieszą się furtki ogrodowe metalowe, które skomponowane z metalowym ogrodzeniem będą tworzyły z nim spójną całość i przez wiele lat zapewniały bezproblemowe użytkowanie.