Maty ogrodowe na płot dostępne są w sklepach w wielu wariantach i cieszą się coraz większą popularnością. W jakim celu się je stosuje i jakie ogrodzenie najlepiej się do tego nadaje? Czy warto je kupować i co trzeba wiedzieć przed zakupem? Jaka mata ogrodowa na płot będzie najlepszym wyborem? Sprawdźcie odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule.

Czym jest mata ogrodowa na płot i kiedy ją stosować?

Mata ogrodowa na płot jest rodzajem jego osłony i stosuje się ją w różnych celach. Może pełnić rolę maskującą ogrodzenie w przypadku, gdy posiada ono jakieś niedoskonałości lub jest stare i widoczne są na nim ślady rdzy, a chwilowo na nowe ogrodzenie, czy renowację nie ma środków. Może też zapewniać prywatność, osłaniając płot ażurowy. Chroni przed wiatrem i kurzem, a także ogranicza nieco hałas od ulicy. Latem może dawać przyjemny cień i zabezpieczać rosnące w pobliżu rośliny przed palącym słońcem. Zasłoni też rozpoczynającą się za płotem budowę, czy odgrodzi od wścibskiego sąsiada. W pewnym stopniu będzie zabezpieczać też samo ogrodzenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak widać, maty ogrodowe na płot można stosować do różnych celów, a że zwykle są niedrogie i łatwe w montażu mogą być doskonałym tymczasowym rozwiązaniem na zaradzenie problemom z ogrodzeniem.

Mata ogrodowa na płot – jakie są jej rodzaje?

Maty ogrodowe na płot mogą być wykonane z różnych materiałów o gęstym lub rzadkim splocie. Część z nich wytwarza się z produktów pochodzenia naturalnego, a inne z tworzyw sztucznych, które czasem są imitacją tych pochodzących z natury. Mnogość faktur i kolorów sprawia, że każdy łatwo dobierze potrzebną matę do stylizacji ogólnej otoczenia. Oto najpopularniejsze z nich:

- mata ogrodowa na płot z wikliny

Znakomicie komponuje się z otoczeniem wypełnionym roślinami. Wykonana jest najczęściej z wierzbowych gałązek w ciemnym odcieniu, ale może być malowana na różne kolory. Odznacza się trwałością i nie tamuje zupełni przepływu powietrza, ale zapewnia prywatność i chroni przed wiatrem. Jest wytrzymała i daje pożądany cień.

- mata ogrodowa na płot z trzciny

Najlepiej nadaje się do sezonowego osłaniania płotu przed nadmiernym słońcem, czy wiatrem. Nie poleca się stosowania jej przez cały rok, ponieważ chłonie wilgoć i jest mało odporna na niskie temperatury. Jako maskująca mata ogrodowa na płot, który czeka na renowację, sprawdzi się doskonale.

- mata ogrodowa na płot z tworzywa sztucznego

Może mieć różne sploty lub jest wykonana z jednolitej płachty. Może mieć też formę sztucznego żywopłotu, imitującego np. naturalny bluszcz. Jest trwała i odporna na wiatr i wilgoć. Wykonane z tworzywa sztucznego maty ogrodowe na płot można spotkać w najróżniejszych wydaniach, jako eleganckie imitacje materiałów naturalnych lub też mniej estetyczne produkty, które zdaniem niektórych bardziej szpecą, niż zdobią i stosuje się je jedynie tymczasowo.

- mata ogrodowa na płot wykonana z bambusa

Wytrzymałe maty ogrodowe na płot wykonane z pędów bambusa odznaczają się gęstym splotem i są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a tym samym trwałe. Najczęściej występują w naturalnym odcieniu. Często są droższe od innych wyżej wymienionych mat, ale też i dużo trwalsze.

Mata ogrodowa na płot – do jakiego ogrodzenia pasuje, jak ją zamontować i pielęgnować?

Maty ogrodowe na płot można kupić w najróżniejszych rozmiarach. Najważniejsze to znać dokładne wymiary ogrodzenia, aby dobrać ten właściwy. Każdy rodzaj płotu można nimi przykryć, ale na ogrodzeniu pełnym może być problem z ich montażem. Nadają się szczególnie na ogrodzenia ażurowe ze względu za sposób mocowania. Sprawdzą się na starych płotach z siatki, ale najłatwiej i najlepiej pokryją ogrodzenie panelowe, ponieważ posiada ono równomiernie rozstawione oczka w kształcie prostokątów, co znacznie ułatwia zamontowanie maty na ogrodzeniu przy pomocy opasek zaciskowych. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, aby dobrze przylegała do płotu, ponieważ tylko to da gwarancję, że nie zerwie jej wichura. Najlepiej też montować ją w niewielkich odstępach od siebie. Mata ogrodowa na płot ze sztucznego tworzywa nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani konserwacji, wystarczy od czasu do czasu ją umyć z kurzu. Natomiast wiklinowe, czy wykonane z innych naturalnych materiałów mogą wymagać okresowej impregnacji.

Mata ogrodowa na płot – jaką wybrać najlepiej?

Wybór maty ogrodowej na płot zależy od celu, jaki chce się osiągnąć i środków finansowych, jakie może się na nią przeznaczyć. Liczą się też oczywiście względy estetyczne i dostosowanie kolorystyki, czy rodzaju maty do stylu domu i całego otoczenia. Miłośnicy natury, którzy mają obsadzony różnorodną roślinnością ogród, z pewnością docenią maty ogrodowe na płot z wikliny lub bambusowe. A jeśli potrzebuje ktoś maty tylko na sezon, aby posiedzieć w ogrodzie w zacisznym miejscu bez ciekawskich spojrzeń przechodniów, trzcinowa mata ogrodowa na płot będzie bardzo dobrym i niedrogim rozwiązaniem. Osoby, które szukają całorocznej maty, której nie trzeba impregnować, odpornej na zróżnicowaną pogodę, mogą postawić na tę z tworzywa sztucznego. Jeśli wybierze się taką w formie żywopłotu, będzie dobrze komponować się z zielenią ogrodu i całym otoczeniem. Warto też wiedzieć, że maty ogrodowe można wykorzystać nie tylko do osłony płotu, ale także balkonów, czy tarasów, dzięki czemu stworzy się spójną aranżację całego obejścia.

Mata ogrodowa na płot to dobre rozwiązanie do zastosowania na ogrodzeniu ażurowym. Można jej używać tymczasowo lub założyć na dłużej. Spośród przedstawionych propozycji najtańsze są maty trzcinowe, ale i najmniej trwałe. Natomiast te wykonane w wikliny, tworzywa sztucznego, czy bambusowe przetrwają znacznie dłużej, nawet do kilku lat. W te wykonane z surowców naturalnych trzeba też nieco więcej zainwestować. Jeśli jednak ma to przynieść oczekiwane korzyści, warto to zrobić, jeśli nawet nie na całym ogrodzeniu, to przynajmniej na jego części. Dzięki nim cała posesja zyska nowy wygląd. W przypadku planowania zasłonięcia matą ażurowego ogrodzenia przy drodze warto jednak dowiedzieć się, czy nie przesłoni ona widoczności kierującym pojazdami.