Obecnie budowanie ogrodzenia wokół własnej posesji może być na tyle łatwe, że można spróbować zrobić to nawet samodzielnie, oszczędzając przy tym na kosztach montażu. Jest to możliwe dzięki systemowym elementom płotu, zawierającym powtarzalne jego części, które wystarczy ze sobą połączyć. Oprócz słupków, które stanowią wsparcie dla całego płotu, ważną jego częścią są też panele na ogrodzenie, które mogą mieć strukturę ażurową lub pełną. Warto przyjrzeć się bliżej różnym ich rodzajom.

Czym są panele na ogrodzenie?

Panele na ogrodzenie wypełniają przestrzeń między słupkami płotu. Kupuje się je w zestawie lub osobno. Są to gotowe powtarzalne przęsła takiej samej wielkości, które produkuje się masowo i przywozi na miejsce montażu. Montuje się je do słupków w łatwy sposób, a sposób montażu zależy od ich rodzaju. Mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak metal, drewno, a nawet beton. Niektóre z nich posiadają konstrukcję ażurową, inne pełną. Panele na ogrodzenie dostępne są w różnych wysokościach, mogą różnić się też ciężarem. Te najlżejsze łatwo samodzielnie zamontować używając dołączonych do nich obejm i śrub. Nie potrzebują też stałych fundamentów pod całą linią ogrodzenia, ponieważ lekką konstrukcję bez problemu utrzymają zakotwiczone w betonie słupki. Cięższe panele wykonane z betonu montuje się inaczej i mimo tego, że montaż jest równie prosty, ze względu na ich wagę najlepiej zatrudnić do tego ekipę.

Panele na ogrodzenie – jakie są możliwości wyboru?

Wybierając panele na ogrodzenie, należy przede wszystkim zastanowić się, czy chce się mieć ogrodzenie ażurowe, czy pełne. Od tego zależeć będzie wybór konkretnego rodzaju materiału, z którego mają być wykonane. Możliwości jest sporo. Oto kilka najpopularniejszych:

- metalowe panele na ogrodzenie

Wykonane najczęściej ze stali, chociaż bywają też aluminiowe, panele na ogrodzenie mają często ażurowy charakter. Spośród nich najbardziej popularne w ostatnich latach są:

Panele na ogrodzenie 2d i 3d składają się na najchętniej wybierane obecnie ogrodzenie panelowe. Wykonane są ze stalowych ocynkowanych prętów, które dodatkowo często maluje się proszkowo, co nie tylko pozwala na wybór odpowiedniej kolorystyki ogrodzenia, ale przede wszystkim przedłuża jego trwałość. Jak mówią eksperci, takie ogrodzenie ma znakomitą wytrzymałość i odporność na korozję nawet do kilkudziesięciu lat. Te pierwsze są panelami prostymi i zawierają nieco grubsze pręty niż panele 3d, które charakteryzują z kolei przetłoczenia w kształcie litery V. To właśnie one pozwalają na cieńszą średnicę stalowych prętów, które dzięki nim zachowują wciąż odpowiednią sztywność mimo lekkości konstrukcji. Oba rodzaje paneli posiadają kratowany charakter o podłużnych oczkach. Wielkość oczek może być różna w zależności od rodzaju, jaki się wybierze. Te o gęściejszych oczkach są nieco droższe ze względu na większą ilość zużytego materiału, ale i lepiej chronią posesję. Zarówno panele 2d, jak i 3d przytwierdza się do słupków szybko i łatwo przy pomocy obejm. Takie ogrodzenie nie potrzebuje podmurówki, ani fundamentów ciągłych, ale może je mieć. Jest stabilne i solidne, a także neutralne wizualnie. Pasuje do nowoczesnych domów w minimalistycznym stylu. Jeśli komuś znudzi się ażurowa konstrukcja i zapragnie trochę prywatności, łatwo można je przykryć matami ogrodzeniowymi, wypełnić taśmą, czy obsiać roślinnością.

Dekoracyjne panele na ogrodzenie powstają ze stalowej blachy, w której wycina się laserem różne motywy roślinne, czy abstrakcyjne. Mogą mieć formę bardziej lub mniej ażurową. Wszystko zależy od wybranego wzoru. Mogą być również ocynkowane i pomalowane proszkowo, dzięki czemu zyskują na trwałości. Pasują do domów w stylu dworkowym, a także okazałych rezydencji, których właściciele chcą, aby także ogrodzenie wyróżniało się na tle innych swoją oryginalnością.

- betonowe panele na ogrodzenie

Obecnie ogrodzenie betonowe najczęściej również ma charakter systemowy. Na miejsce przywozi się gotowe betonowe panele na ogrodzenie, które montuje się do betonowych słupków w bardzo prosty sposób. Wsuwa się je bowiem od góry w specjalne wyżłobienia w słupkach. Chociaż montaż jest łatwy, nie można wykonać go samodzielnie ze względu na ciężar paneli. Współczesny beton może mieć różnorodną powierzchnię i atrakcyjny wygląd nawet z obu stron płotu, a same panele posiadają nie tylko konstrukcję pełną, ale często mają ażurowe wykończenia szczególnie w górnych partiach płotu.

- drewniane panele na ogrodzenie

Z drewna również powstają gotowe panele, które najczęściej instaluje się w ogrodach działkowych, a czasem także do grodzenia posesji. W tym ostatnim przypadku montuje się je często do betonowych słupków, tworząc ogrodzenie kombinowane, co podnosi jego atrakcyjność, a także sprzyja większej trwałości i stabilności. Trzeba jednak wiedzieć, ze drewniane panele na ogrodzenie wymagają regularnej impregnacji, co nie każdemu się podoba. Z tego względu czasem naturalne drewno zastępuje się drewnem polimerowym, które jest odporniejsze na czynniki atmosferyczne.

Które panele na ogrodzenie wybrać najlepiej?

Każdy ma swoją wizję przyszłego ogrodzenia domu i jeśli uwzględni przy tym potrzeby wszystkich domowników, będzie to z pewnością najlepszy wybór. Każdemu niezdecydowanemu natomiast można śmiało polecić metalowe panele na ogrodzenie, szczególnie te w wersji minimalistycznej. Są najbardziej uniwersalne i dają duże możliwości aranżacyjne, a przy tym kosztują niewiele w stosunku do innych bardziej wyszukanych. Panele dekoracyjne mogą się szybko znudzić, a betonowe ograniczą na stałe widok za oknem, co czasem może przytłoczyć szczególnie małe posesje. Drewniane panele natomiast powinni wybierać głównie pasjonaci drewna, których nie przeraża regularna pielęgnacja ogrodzenia.

Jak widać, panele na ogrodzenie mogą mieć różne oblicza, a ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Bez względu jednak na to, które się wybierze, będą one zawsze lepszą opcją od innych form ogrodzenia ze względu na szybki i łatwy montaż.