Na grodzenie zakupionej działki budowlanej, rekreacyjnej, czy nawet rolnej decyduje się coraz więcej osób. Czasami obligują do tego przepisy, innym razem podyktowane jest to chęcią zabezpieczenia mienia, czy upraw. Brama wjazdowa na działkę będzie w tej sytuacji również koniecznością, jeśli zamierza wjeżdżać się na ogrodzony teren samochodem. Podpowiadamy, jaka brama na działkę sprawdzi się najlepiej i nie nadwyręży budżetu, a także, co wziąć pod uwagę przy jej wyborze.

Brama na działkę – co mówią przepisy?

Polskie prawo nie nakazuje grodzenia działek, z wyjątkiem tych, na których rozpoczyna się budowa. Trzeba więc postawić ogrodzenie, które zabezpieczy materiały budowlane i uniemożliwi wstęp na teren budowy osobom niepowołanym ze względów bezpieczeństwa. W takiej sytuacji właściciel działki jest zobowiązany do postawienia ogrodzenia tymczasowego. Jeśli budowa ma przebiegać sprawnie, konieczny będzie także dobry dojazd do niej. Tymczasowa brama na działkę, dobrana do rodzaju płotu zabezpieczającego budowę, znacznie to ułatwi. Czasami ogrodzenie tymczasowe stawia firma, której zleca się budowę i po jej zakończeniu płot rozbiera i przenosi w inne miejsce. Jeśli jednak właściciel sam decyduje się na prace budowlane, lepiej aby pomyślał od razu, aby wybrane ogrodzenie i brama wjazdowa na działkę mogły pełnić także rolę ogrodzenia stałego. Można je postawić bez pozwolenia, jeśli nie przekroczy 2,2 m wysokości. Brama na działkę musi mieć przynajmniej 2,4 m szerokości. Jest to rozmiar minimalny, ale jeśli istnieją takie możliwości, zaleca się, aby tę szerokość poszerzyć, co znacznie ułatwi manewrowanie samochodem, szczególnie jeśli mają tam wjeżdżać duże pojazdy, np. ciężarowe.

Brama na działkę – co uwzględnić przed jej wyborem?

To, jaka brama wjazdowa na działkę będzie rozwiązaniem optymalnym, zależy od kilku czynników, takich jak:

- wymiary i kształt działki

W niektórych wypadkach od kształtu działki i jej wymiarów może zależeć wybór rodzaju bramy wjazdowej. Dotyczy to zwłaszcza działek wąskich lub posiadających krótki podjazd. W obu przypadkach zupełnie inny rodzaj bramy sprawdzi się lepiej. O ile w przypadku wąskiej działki z długim podjazdem, optymalnym wyborem będzie brama dwuskrzydłowa, to nie sprawdzi się ona, jeśli podjazd będzie krótki. Przy grodzeniu działek niezabudowanych jeszcze czasami się o tym zapomina, że zbudowany później blisko ogrodzenia budynek i co się z tym wiąże, krótki podjazd może stwarzać problemy w przypadku zamontowania bramy skrzydłowej. W takim wypadku lepsza będzie przesuwna brama wjazdowa na działkę, jeśli ogrodzenie jest na tyle szerokie, że umożliwi przesunięcie jej w taki sposób, aby nie zachodziła poza obręb płotu.

- ukształtowanie terenu

Brama na działkę musi być odpowiednio dobrana do terenu. Oczywiście jeśli jest on płaski, każdy jej rodzaj sprawdzi się pod tym względem tak samo. Problem może pojawić się w przypadku działki o nieregularnym lub pochyłym podłożu. Jeśli wzniesienie występuje za bramą wewnątrz działki, brama dwuskrzydłowa może ocierać się podczas otwierania o podłoże lub wręcz jej otwarcie będzie niemożliwe. W tym przypadku zastosowanie specjalnych zawiasów, które ją nieco uniosą podczas rozwierania, może przynieść dobre efekty. Odpowiednia też będzie w takiej sytuacji przesuwna brama wjazdowa na działkę, pod warunkiem, że teren nie będzie wznosił się od strony, w którą będzie się ona przesuwać, ponieważ wtedy pojawi się analogiczna sytuacja, jak w przypadku bramy skrzydłowej. W doborze bramy na pochyły teren zawsze warto dokładnie wszystko wymierzyć i zaplanować tak, aby zakupiona brama na działkę, po jej zamontowaniu mogła sprawnie i bez żadnego oporu otwierać się i zamykać.

- rodzaj ogrodzenia, którym planuje się zabezpieczyć działkę

Brama wjazdowa na działkę powinna pasować wizualnie do ogrodzenia, które się wybierze. Obecnie najczęściej stosowanym typem płotu jest ogrodzenie panelowe. Dobrana do jego stylu minimalistyczna w swoim wyrazie ażurowa brama na działkę, wykonana również z paneli ogrodzeniowych, będzie doskonale się z nim komponować.

- cena

Może to być ważny czynnik w wyborze bramy na działkę, ponieważ w zależności od jej rodzaju, różnice w cenach mogą być kolosalne, sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Dla tych, którzy grodzą dużą działkę i już sam płot może wygenerować spore koszty, solidna, lecz niedroga brama może mieć znaczenie zbawienne. W takiej sytuacji czasem warto zrezygnować z automatyzacji i wybrać solidną ocynkowaną i pomalowaną proszkowo bramę panelową, której ręczne otwieranie na płaskim terenie wcale nie będzie trudne, bo i sama konstrukcja panelowa jest jedną z najlżejszych na rynku. Jeśli liczy się dla kogoś lekkie otwieranie bramy i przyzwoita cena, to brama panelowa na działkę wykonana z paneli 3d będzie tanim i dobrym rozwiązaniem.

Jaka brama na działkę będzie najlepszym wyborem?

Każda brama na działkę, dobrana z uwzględnieniem wyżej wymienionych czynników będzie dobrym wyborem. Oczywiście w sytuacji, gdy nie trzeba liczyć się z kosztami, a rozmiary i położenie działki pozwalają na zastosowanie każdego rodzaju bramy, można sobie pozwolić na wybór, który najbardziej ułatwi życie, czyli bramę zautomatyzowaną przesuwną, czy skrzydłową. Można się w takiej sytuacji kierować jedynie gustem i chęcią dopasowania wizualnego do ogrodzenia i okolicy. W innych przypadkach dla jednego najlepszym wyborem będzie brama skrzydłowa, np. na wąskiej działce, a dla kogoś innego brama przesuwna na działce z krótkim podjazdem. Optymalnym wyborem będzie więc brama wjazdowa na działkę, która w danych warunkach najlepiej spełni swoje funkcje i jednocześnie jej koszt bez problemu zmieści się w budżecie.

Brama na działkę to inwestycja na lata i decyzja o jej zakupie powinna być dokładnie przemyślana i podjęta na podstawie indywidualnych potrzeb i możliwości, zarówno samej działki, jak i zasobności portfela jej właściciela. Jako element ruchomy ogrodzenia, każda brama wjazdowa na działkę, powinna przede wszystkim być funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu oraz trwała, a więc wykonana z materiałów odpornych na korozję. Tylko to da gwarancję zadowolenia z wydanych na nią środków.