Ogrodzenie działki wyznacza jej granice i daje poczucie bezpieczeństwa jej właścicielom. Najlepiej sprawdzi się takie, które nie wygeneruje dużych kosztów, będzie trwałe i solidne, a do tego zapewni odrobinę prywatności. Jeszcze niedawno powszechnie używano do tego celu taniej siatki ogrodzeniowej. Obecnie to mało estetyczne rozwiązanie wyparły systemowe ogrodzenia na działkę. Dzięki nowym technologiom nareszcie powstała tania alternatywa siatki, która prezentuje się o wiele nowocześniej.

Ogrodzenie panelowe nowoczesnym sposobem na wyznaczenie granic działki

Panelowe ogrodzenie na działkę umożliwia tanio, szybko i w łatwy sposób zaznaczyć jej granice. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z połączonych ze sobą paneli, które w zależności od użytych do ich wykonania materiałów, różnicuje się pod względem przeznaczenia i wytrzymałości. Do niedawna ogrodzenie panelowe było domeną głównie terenów przemysłowych, a ostatnio coraz chętniej wybierane jest do grodzenia prywatnych posesji ze względu na trwałość i elegancką, dającą wrażenie lekkości ażurową konstrukcję, dostępną w różnych kolorach. Szczególnie godne polecenia są stalowe ogrodzenia panelowe, doskonale zabezpieczone przed korozją. Na uwagę zasługują szczególnie wykonane ze stali:

  • panele ocynkowane

Do ich produkcji stosuje się metodę ocynku ogniowego. Jak potwierdzają specjaliści ds. kontroli jakości ”Wytrzymałość na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych w tym przypadku szacowana jest nawet na kilkadziesiąt lat. Trwałość paneli ocynkowanych powiększa jeszcze pokrycie ich dodatkową warstwą poliestrową”

  • panele malowane proszkowo

Posiadają również skuteczną ochronę antykorozyjną. Ich wielką zaletą jest dostępność w wielu kolorach, co daje duże możliwości aranżacyjne i umożliwia odpowiednie skomponowanie z otoczeniem.

Panelowe ogrodzenie na działkę w różnych wariantach

Ogrodzenie panelowe może występować w różnych wariantach w zależności od zastosowanych materiałów, sposobów łączenia paneli i ich montażu. Proste ogrodzenie działkowe tworzy się ze standardowych elementów, najczęściej o szerokości 2,5 m. Druty mogą mieć różną grubość. Najlżejsze konstrukcje to około 5 mm, a te wykonane z grubszego drutu mogą posiadać średnicę nawet do 8 mm. Aby takie ogrodzenie zyskało stabilność, konieczne jest  zamocowanie paneli do słupków ze stalowych kształtowników. Słupki mocuje się w punktowo betonowanym fundamencie, a panele osadza za pomocą śrub lub złączek. Nieco inną wersją są panele przetłaczane 3D, które różnią się od poprzednich tym, że mają poziome przetłoczenia w kształcie litery V, co usztywnia całą konstrukcję i nadaje jej stabilności. 

Jakie zalety ma panelowe ogrodzenie na działkę?

Panelowe ogrodzenie na działkę jest chętnie wybierane ze względu na liczne zalety takiego rozwiązania. Są nimi:

  • łatwy sposób montażu

Montaż gotowych paneli na działce zajmuje profesjonalnej ekipie zaledwie kilka godzin. Jeśli właściciel działki chce to zrobić we własnym zakresie, z pewnością sobie poradzi, ponieważ wraz z panelami otrzymuje się zestaw montażowy oraz przydatne instrukcje. Problem czasem może stanowić jedynie przygotowanie fundamentów do montażu.

  • uniwersalna konstrukcja

Uniwersalność konstrukcji panelowej polega na tym, że pasuje do każdego otoczenia. Ażurowy wzór paneli dzięki swojemu minimalizmowi doskonale wkomponuje się w każdą aranżację i jej nie przytłoczy. Ten typ konstrukcji to nie tylko najlepsze ogrodzenie na działkę, ale także na grodzenie boisk, zakładów przemysłowych, placów zabaw dla dzieci, czy nawet tarasów.

  • trwałość i wytrzymałość

Stalowe ogrodzenia panelowe odznaczają się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Montując je na swojej działce zyskuje się pewność, że po dużych opadach deszczu, czy mrozach nie ulegnie korozji.

  • przystępna cena

Mimo że panelowe ogrodzenie na działkę jest nieco droższe od ogrodzenia z siatki, jego walory estetyczne i wytrzymałościowe sprawiają, że w tym porównaniu jest ofertą korzystniejszą cenowo.

  • estetyczny wygląd

Elegancka ażurowa konstrukcja składająca się z jednakowej wielkości powtarzalnych paneli prezentuje się nowocześnie. Pasuje jednak nie tylko do nowoczesnej architektury, ale też tej utrzymanej w stylu klasycznym. Wprowadza bowiem pewien porządek, harmonię i symetrię - cechy, które są mile widziane w architekturze klasycznej.

  • możność wymiany pojedynczych paneli i rozbudowy

W podejmowaniu decyzji o montażu ogrodzenia panelowego pomaga fakt, że w razie jakiegokolwiek uszkodzenia danego panelu, wystarczy go wymienić na nowy bez zakłócenia estetyki całości. Dobrą wiadomością jest też to, ze ogrodzenia panelowe można łatwo rozbudować, np. podwyższyć. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku niewłaściwej oceny wysokości przy podejmowaniu decyzji o zakupie tego rodzaju ogrodzenia. Absolutną nowością jest możliwość wymiany pojedynczych paneli i zastąpienie ich dekoracyjnymi zamiennikami związanymi np. ze świętami. 

  • możliwość ciekawej aranżacji terenu poprzez nasadzenia i pnącza

Specjaliści od architektury krajobrazu polecają ten typ ogrodzenia na działkę, ponieważ daje on duże możliwości aranżacji ogrodu. Ogrodzenie panelowe jest bowiem doskonałym stelażem dla pnących roślin. Można przy nim umiejscowić także krzewy ozdobne, czy inne nasadzenia, dla których będzie wsparciem, a które zapewnią właścicielom działki trochę intymności, chroniąc przed ciekawskim okiem sąsiadów. Ta zaleta ogrodzenia panelowego eliminuje jedyną jego wadę, za którą uważa się czasem jego ażurową konstrukcję.

Panelowe ogrodzenie na działkę posiada tak wiele zalet, że wydaje się optymalnym wyborem dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i pieniądze. Może okazać się dobrą inwestycją na długie lata, jeśli zamontuje się je na dobrze przygotowanym gruncie i solidnych fundamentach lub podmurówce. Warto powierzyć to fachowcom, ale jeśli nie ma na to środków, można to także zrobić samemu. Warto też wiedzieć, że grubość drutu, z którego powstają panele, może mieć wpływ na wytrzymałość całego ogrodzenia w przyszłości. Nie powinien być on cieńszy niż 5 mm.