Mieszkanie w pobliżu lasu wiąże się często z wizytami zwierząt leśnych, które mogą niszczyć uprawy. Największe kłopoty sprawia zwierzyna duża lub skoczna, ponieważ rolnik może mieć problem z odpowiednim zabezpieczeniem przed nimi terenu. Jakie ogrodzenie na sarny postawić, aby nie zdołały przez nie przeskoczyć? Podpowiadamy.

Jakiej wysokości ogrodzenie na sarny będzie wystarczającym zabezpieczeniem?

W przypadku skocznych zwierząt, takich jak sarny, jedynie odpowiednia wysokość płotu może pomóc właściwie zabezpieczyć uprawy. Rolnicy, słysząc o postawieniu wysokiego płotu, czasami rezygnują z tego, nie chcąc ponosić kosztów. Jednak konsekwencją takiej decyzji są często poniszczone i nadgryzione drzewka owocowe, których nie da się już uratować. W efekcie niezabezpieczona działka uprawna może przynosić spore straty co roku. Warto więc postawić solidne ogrodzenie na sarny, które przetrwa lata. Inwestycja szybko się zwróci, a dodatkowo zabezpieczy przed innymi szkodnikami, czy też złodziejami. Odpowiedź na pytanie, jaki wysoki płot na sarny postawić może niektórych zdziwić, ponieważ sarna nie jest zwierzęciem o największych rozmiarach. Trzeba brać pod uwagę jednak jej skoczność oraz to, że sarny podchodzą do gospodarstw często zimą, gdzie po fałdach śniegu mogą łatwiej sforsować niski płot. O ile w normalnych warunkach, kiedy śniegu nie ma, wystarczyłoby ogrodzenie około 1,8 do 2 metrów wysokości, to biorąc pod uwagę możliwość przysypania śniegiem podłoża, najlepiej zainwestować w wyższy płot nawet do 2,5 metra. Trzeba pamiętać jednak, że o takim zamiarze trzeba poinformować miejscowe władze, ponieważ bez zgłoszenia można grodzić jedynie do 2,2 metra. Do wysokości 1,8 metra nie można też umieszczać na ogrodzeniu żadnych ostrych elementów, które były niebezpieczne dla ludzi czy zwierząt.

Jakie ogrodzenie na sarny można postawić?

Ogrodzenie na sarny odpowiedniej wysokości jest najlepszym sposobem na to, aby ochronić uprawy przed wyrządzeniem przez nie szkód. Sarny jako zwierzęta, które uchodzą za płochliwe, można dodatkowo spróbować odstraszyć innymi sposobami, ale po pewnym czasie przywykną do widoku powiewających wstążek, puszek, czy siatek foliowych, które rolnicy czasem stosują dla odstraszenia i takie sposoby niewiele dadzą. Oto kilka możliwości na to, jaki wysoki płot na sarny postawić, aby dobrze spełnił swoje zadanie:

- ogrodzenie na sarny z siatki

Siatka leśna jest tanim sposobem na zabezpieczenie pola przed sarnami. Musi być ona jednak odpowiednio wysoka i zagęszczona. Zwykle jest ona zagęszczona bardziej u dołu, aby dodatkowo zabezpieczać przed przechodzeniem małych zwierząt, a większe oczka ma w wyższych partiach. Nie zaleca się stosować drutu kolczastego, ani żadnych ostrych wykończeń płotu, aby sarna, próbując sforsować ogrodzenie, nie nadziała się na nie. Siatkę leśną można zastąpić też siatką ogrodzeniową. Obie kupuje się w rolkach, ale ich zamontowanie wymaga dobrego naciągnięcia, więc raczej samodzielnie nie uda się takiego płotu postawić.

- pastuch elektryczny

Niektórzy chwalą sobie zastosowanie pastucha elektrycznego jako ogrodzenia na sarny. Delikatne rażenie prądem ponoć skutecznie odstrasza zwierzęta i zniechęca do podejmowania prób przechodzenia ogrodzenia w przyszłości. Pastuch elektryczny to z reguły dwie albo trzy linki opierające się na słupkach, podłączone do zasilania prądem. Nie zawsze jednak są możliwości, aby taki płot zainstalować, a niekiedy, jeśli nawet rolnik zaopatrzy się w niezależny akumulator zasilający, zdarza się, że ogrodzenie działa przez jakiś czas, a potem przestaje, ponieważ rosnące pod płotem rośliny zakłócają jego działanie. Drugą kwestią, która budzi wątpliwości, jest to, że takie ogrodzenie na sarny jest zwykle niskie i może się zdarzyć, że zwierzęta szybko nauczą się je przeskakiwać, chyba że umieści się wyżej na wysokości około 2 metrów dodatkowy sznur z zawieszonymi odstraszaczami.

- panelowe ogrodzenie na sarny

Ogrodzenie panelowe jako płot zabezpieczającymi przed sarnami może sprawdzić się idealnie, jeśli będzie miało odpowiednio zagęszczone oczka i wysokość ponad 2 metry. Jest wystarczająco sztywne i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, aby przetrwać długie lata i być dobrym zabezpieczeniem także przed inną zwierzyną leśną. Tego rodzaju ogrodzenie na sarny jest droższe niż siatka leśna, ale też o wiele wytrzymalsze i trwalsze, a w razie jakiegokolwiek uszkodzenia, wystarczy wymienić pojedynczy panel bez konieczności demontażu większej partii płotu. Można też je postawić samodzielnie, ponieważ na miejsce montażu przywozi się gotowe panele ogrodzeniowe, które w prosty sposób przy pomocy obejm montuje się do słupków bez konieczności naciągania, jak w przypadku siatki.

Które ogrodzenie na sarny będzie najlepszym wyborem?

Jeżeli chce się właściwie zabezpieczyć uprawy przed sarnami, najlepszym wyjściem jest postawienie odpowiedniego płotu, który uniemożliwi im przejście. Spośród wymienionych jako ogrodzenie na sarny może dobrze sprawdzić się każde z nich, jeśli będzie odpowiedniej wysokości. Wybierając elektrycznego pastucha, trzeba pilnować, aby nie zarastały go rośliny, które mogą uniemożliwiać jego działanie. Jeśli wybierze się ogrodzenie panelowe, inwestycja z pewnością się zwróci, ponieważ teren będzie zabezpieczony właściwie przez długie lata bez ponoszenia dodatkowych kosztów na konserwację. Jeśli jednak ktoś chce ograniczyć koszty i szuka tańszych rozwiązań, co często się zdarza w przypadku bardzo dużych działek, może zakupić siatkę leśną, która również przed sarnami zabezpieczy, choć nie będzie tak estetycznym rodzajem płotu, jak panelowy.

Sarny, choć postrzegane przez człowieka jako sympatyczne zwierzęta mogą narobić wiele szkód w uprawach. Aby nie ponosić strat, warto się odpowiednio zabezpieczyć, stawiając odpowiednie ogrodzenie na sarny. Jeśli zainwestuje się w solidny i wysoki płot na sarny, zyska się spokój na długie lata, a uprawy nie będą przynosić strat. Dodatkowo można jeszcze zainstalować odstraszacze dźwiękowe, które zniechęcą sarny do podejmowania prób forsowania ogrodzenia. Takie skonsolidowane działanie zwykle przynosi najlepsze rezultaty.